Dokument bi mogao da posluži kao mapa puta za buduću administraciju koja po svemu sudeći želi da se suprotstavi rastućoj saradnji Kine, Irana, Sjeverne Koreje i Rusije, saopštila je Bijela kuća u srijedu.
Zvaničnici Bajdenove administracije počeli su da utvrđuju smjernice ovog ljeta. Dokument bi mogao da pomogne sljedećoj administraciji da od prvog dana stupanja na dužnost utvrdi kako da pristupi zaoštravanju odnosa sa najistaknutijim američkim protivnicima i konkurentima, prenijela su dvojica visokih zvaničnika administracije.
Zvaničnici, koji su govorili pod uslovom anonimnosti prema pravilima koja je postavila Bijela kuća, rekli su da memorandum neće biti objavljen zbog osjetljivosti nekih njegovih nalaza.
Dokument uključuje četiri široke preporuke: poboljšanje saradnje vladinih službi u SAD, ubrzavanje razmjene informacija sa saveznicima o četiri protivnika, prilagođavanje upotrebe sankcija i drugih ekonomskih alata vlade SAD, da bi bili maksimalno efikasni, i jačanje priprema za rješenje kriza u koje su uključene i suparničke zemlje.
SAD su dugi niz godina zabrinute zbog saradnje četiri zemlje, koja je ojačana nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, prenosi Glas Amerike.
Zvaničnici su napomenuli da se Rusija, pošto postaje sve izolovanija od većeg dijela svijeta, okrenula Iranu za nabavku bespilotnih letjelica i raketa. Od Sjeverne Koreje, Rusi su dobili artiljeriju, rakete, pa je čak i više hiljada vojnika došli u Rusiju da joj pomognu da potisne ukrajinske snage iz Kurska. Kina je u međuvremenu isporučila Rusiji komponente dvostruke namjene, koji pomažu da se održi ruska vojna industrija.
Rusija je poslala borbene avione u Iran i pomogla Teheranu da ojača svoju raketnu odbranu i svemirsku tehnologiju.
Sjeverna Koreja je od Rusije dobila prijeko potrebno gorivo i sredstva za izgradnju proizvodnih i vojnih kapaciteta. Zvaničnici su dodali da je Moskva „de fakto prihvatila Sjevernu Koreju kao državu naoružanu nuklearnim oružjem“.
Kina, u međuvremenu, ima koristi od ruskog znanja, pri čemu dvije zemlje rade zajedno na produbljivanju vojno-tehničke saradnje. Takođe imaju zajedničke patrole u arktičkom regionu.
Bajden i Tramp imaju veoma različite poglede na svijet, ali zvaničnici u budućoj i u odlazećoj administraciji rekli su da nastoje da koordiniraju pitanja nacionalne bezbjednosti tokom tranzicije.
Jedan od zvaničnika je rekao da Bijela kuća ne pokušava da memorandumom izvrši pritisak na Trampovu administraciju da se odluči za određenu političku opciju.
Zvaničnik je rekao da je cilj dokumenta da pomogne sledećoj administraciji da izgradi “kapacitete”, dok utvrđuje svoju politiku u vezi sa nekim od najtežih spoljnopolitičkih pitanja s kojima će se suočiti.