Svijet

Bajontek proizvodi vakcinu za omikron

Njemačka kompanija Bajontek bi od marta ove godine trebalo da počne da isporučuje vakcinu za omikron. Proizvodnja je već počela. I to nije jedina novost koja stiže iz sjedišta te firme u Majncu.

Bajontek proizvodi vakcinu za omikron Foto: EPA-EFE
Dojče Vele (DW)Izvor

Farmaceutska kompanija Bajontek (BioNTech) sa sjedištem u njemačkom Majncu i njen američki partner Fajzer (Pfizer) počeli su da proizvode vakcinu za omikron za komercijalnu upotrebu. Vakcina je prilagođena novoj varijanti koronavirusa – to je na jednoj zdravstvenoj konferenciji američke banke J.P. Morgan potvrdio šef Bajonteka Ugur Šahin, piše DW. 

Krajem januara započeće klinička studija u okviru koje će se ispitati efikasnost vakcine, dodao je Šahin.

„Očekujemo da do marta budemo spremni za isporuku vakcina na tržište, pod uslovom da do tada imamo i potrebne dozvole od strane vlasti.“

Evropska agencija za ljekove (EMA) još uvijek nije saopštila da li smatra da je zaista potrebna vakcina prilagođena omikronu, i to s drugačijim sastavom od onog koji ima vakcina koja se trenutno koristi protiv koronavirusa.

Šef Fajzera Albert Burla za američku TV-stanicu CNBC izjavio je da je njegova kompanija s proizvodnjom počela na sopstveni rizik. On, kaže, ne zna da li će vakcina biti potrebna i kako će se koristiti.

„Ali mi ćemo biti spremni!“, kazao je. 

Nepredvidljiv razvoj pandemije

Vakcine raznih proizvođača koje se trenutno koriste protiv koronavirusa izvorno su razvijena protiv takozvanog „divljeg tipa virusa“ Sars-CoV-2, koji je krajem 2019. najprije otkriven u Kini. Vakcina se u borbi protiv te varijante, ali i kasnijih verzija virusa – „alfa“ ili „delta“ – masovnije počelo koristiti krajem 2020. odnosno početkom 2021. Kod tih mutacija ona je bila efikasna, ali kod omikrona bi stvari mogle da budu drugačije.

Šahin je tokom onlajn nastupa na pomenutoj konferenciji rekao da je aktuelna situacija oko pandemije i dalje nejasna, odnosno da se ne može predvideti koja će se virusna varijante pojaviti kao sljedeća. 

„No, vrlo je izgledno da će vakcina protiv omikrona pojačati imunološku reakciju protiv svih postojećih varijanti.“

Sistem za rano upozoravanje

Bajontek je prije toga već saopštio da je ta kompanija s britanskom firmom Instadip (InstaDeep) razvila novu metodu za predviđanje pojave i širenja novih visokorizičnih varijanti SARS-CoV-2. Radi se o svojevrsnom sistemu za rano upozoravanje baziranom na podacima koji se obrađuju uz pomoć vještačke inteligencije. Taj sistem je, kako se tvrdi, visokozaraznu omikron varijantu označio kao „visokorizičnu“ već istog dana kada je ona bila sekvencirana.

Nova metoda kombinuje strukturu šiljastih proteina s algoritmima vještačke inteligencije, kako bi potencijalno opasne varijante koronavirusa mogla raspoznati u periodu manjem od jednog dana, objasnili su iz Bajonteka. Sistem za to koristi informacije iz baze podataka za sekvenciranje korona-virusa, na primjer informacije o sposobnosti viralnog širenja ili njegove karakteristike po pitanju „zaobilaženja“ imunološkog sistema.

Dug put od pandemije do endemije

Prema procjenama iz Bajonteka, još uvijek je dug put od pandemijskog do endemijskog (odnosno manje opasnog) razvoja po pitanju koronavirusa. Pouzdane procjene po tom pitanju ionako nisu moguće, tvrdi šef kompanije iz Majnca. Zbog širenja po čitavom svetu, koronavirus raspolaže ogromnim rezervoarom za pojavu novih varijanti koje mogu brzo da se prošire, dodao je Šahin.

U prošloj godini su Bajontek i Fajzer, prema sopstvenim navodima, širom svijeta proizveli oko tri milijarde doza svoje vakcine. Tržišni udio se u decembru prošle godine u Evropi procjenjivao na 80 odsto, a u SAD na 74 procenata.

Za poslovnu 2022. godinu Bajontek samo s vakcinom očekuje promet od 13 do 17 milijardi eura. U 2021. godini procjene firme se kreću od 16 do 17 milijardi eura. To je suma koju je Bajontek „prognozirao“ već početkom novembra prošle godine. Poslovni podaci za četvrti kvartal 2021. još uvijek nisu objavljeni.

Portal Analitika