Kako se navodi u zajedničkoj izjavi, nacionalne vlasti, tijela Evropske unije i međunarodne finansijske institucije dogovorili su donošenje druge Bečke inicijative, dijelom osmišljene po uzoru na sličan sporazum iz 2009. godine, koji je spriječio financijski kolaps u istočnoj Evropi, nakon izbijanja krize.
Prva Bečka inicijativa pomogla je zapadnoevropskim bankama da zadrže sve filijale u novoj Evropi, na samom vrhuncu globalne krize, ali njene obveze istekle su u aprilu prošle godine. Banke su, od tada, izložene novim pritiscima da prodaju imovinu, kako bi osnažile kapital. Od njih se traži i da smanje izloženost riziku i fokusiraju se na matične zemlje, dok im je istovremeno smanjena mogućnost finansiranja na tržištima kapitala. Među bankama na koje se to odnosi, su austrijske banke Erste Group Bank i Raiffeisen Bank International, italijanski UniCredit i belgijski KBC, inače izloženi pritiscima regulatora da ojačaju kapital.
Ciljevi nove inicijative, dogovorene u ponedjeljak u Beču, i u saopštenju nazvane "Beč 2.0", daleko su skromniji od onih iz sporazuma u 2009. godini, kada se od njih tražilo da zadrže ulaganja u novoj Evropi. Sada se od njih traži da uspore tempo smanjenja zaduživanja i da spriječe krizu finansiranja u toj regiji. Izvršni direktor Raiffeisena, Herbert Stepić, učesnik konferencije "Euromoney", na kojoj je i crnogorski ministar finansija Milorad Katnić, istaknuo je da njegova banka namjerava da ostane u novoj Evropi, ali da im to dodatno otežavaju zahtjevi o brzini pribavljanja dodatnog kapitala, koje bankama nameće Evropska agencija za banke (EBA).
- To je jedna od najvećih besmislica koje su se dogodile. Na centralnu i istočnu Evropu mi gledamo kao na odredište u kome namjeramo da nastavimo ulaganja. Nećemo pobjeći, zato što ta regija i dalje predstavlja motor rasta za Evropu - istakao je Stepić.
Bečka inicijativa okupila je predstavnike banaka, Evropske komisije, Evropske agencije za banke (EBA), Evropskog odbora za sistemske rizike, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Evropske banke za razvoj i rekonstrukciju, Evropske investicione banke (EIB) i Svjetske banke.