Politika

DFC: Državni vrh Srbije ponovo se miješa u unutrašnje prilike u Crnoj Gori

Pregovori o formiranju 44. Vlade ponovo su podstakli državni vrh Srbije da se direktno umiješa u unutrašnje prilike u Crnoj Gori, navedeno je u analizi Digitalnog forenzičkog centra.

DFC: Državni vrh Srbije ponovo se miješa u unutrašnje prilike u Crnoj Gori Foto: DFC
Portal AnalitikaIzvor

„Pitanje ulaska partija nekadašnjeg DF koje predvode Milan Knežević i Andrija Mandić od ključnog je značaja za Aleksandra Vučića. Ponovo se javnost dezinformiše o ugroženosti Srba, a režim u Srbiji, kao i mediji i analitičari pod njegovom kontrolom, izvlače paralelu i upoređuju prava Albanaca u Sjevernoj Makedoniji i Srba u Crnoj Gori“, naglašava se u analizi.

U prethodnom periodu, kako dodaju, od predsjednika Srbije mogla su se čuti zalaganja za prekompoziciju Crne Gore po etničko-nacionalnom principu, koja ima svoje glasnogovornike i u Crnoj Gori.

„Od početka litija u decembru 2019. godine, sa logističkom podrškom iz Beograda, insistiranje predsjednika Srbije Vučića i njegovih najbližih saradnika na zaštiti ugroženog srpskog naroda i konačnom rješavanju srpskog pitanja u Crnoj Gori dobilo je na zamahu“, dodaje se u analizi DFC.

Ističu i kako je na principu ugroženosti Srba izvan Srbije izgrađen nacionalistički koncept, u funkciji njihove homogenizacije i vezivanja za srpski nacionalni korpus, uz jasno ispoljavanje ambicije da se o svim vitalnim pitanjima koja se tiču Srba, ma gdje oni živjeli, odlučuje u Beogradu. 

Potom su podsjetili i na činjenicu kako se Srbi u Crnoj Gori u posljednje vrijeme sve češće upoređuju sa Albancima u Sjevernoj Makedoniji 

„Identično Vučiću i Andrija Mandić se poziva na konstitutivnost i obaveznu zastupljenost Albanaca u vlasti u Sjevernoj Makedoniji, uprkos njihovoj manjoj procentualnoj zastupljenosti u odnosu na Srbe u Crnoj Gori. Inače, Mandić je još 2015. godine u beogradskim medijima prezentovao makedonski model za Crnu Goru, što je učinio i prilikom razgovora sa Johanesom Hanom, evropskim komesarom za proširenje 2019. godine“, naglašeno je u analizi.

Poređenje Srba u današnjoj Crnoj Gori sa Albancima u Sjevernoj Makedoniji je poziv na podjelu vlasti na nacionalnoj osnovi, stoji u analizi.

„Jer je to ono što imamo u nekadašnoj jugoslovenskoj republici po Ohridskom sporazumu iz 2001. godine. Njime su uređena prava manjinskih etničkih zajednica u Republici Sjevernoj Makedoniji i okončan međuetnički oružani konflikt između dvije najveće etničke zajednice, Makedonaca i Albanaca“, navedeno je, između ostalog, u analizi DFC.

Portal Analitika