''Za odlaganje izbora na Cetinju, Mojkovcu i Petnjici nije ispunjen ni jedan od tih uslova. Ne postoji saglasnost i ne postoji zakonski osnov.
Trajanje mandata od četiri godine Skupštine Crne Gore i skupštine lokalnih samouprava utvrđen je članom 5 Zakona o izboru poslanika i odbornika. Ustavom, član 91, utvrđeno je da se odluke u oblasti izbornog sistema usvajaju sa dvije trećine glasova poslanika. Tako da se ne može izmjenom Zakona o lokalnoj samoupravi i prostom većinom regulisati ovo pitanje. To je neustavno i nezakonito'', kazao je Banović.
SDP, kako dodaje, podržava objedinjavanje lokalnih izbora u jednom danu.
''Ako su predlagači iz parlamentarne većine iz principijelnih razloga za to trebalo je pravilnu zakonsku inicijativu podnijeti prije “bitke za Nikšić i Herceg Novi”, kako su srpski mediji nazivali ove izbore. Ovako ispada da sada žele , na nezakonit i politički nekorektan način, iz uskih stranačkih razloga da odlože “bitku” za ova tri grada svjesni da su je već izgubili, pa da smanje štetu pred naredne. To nije u skladu sa demokratskim pravilima i fer postupcima i nije u skladu sa proklamacijama da teže miru u Crnoj Gori'', ističe se u saopštenju.
Banović ističe da kako se grubom i povrh toga nezakonitom političkom silom ne mogu uskratiti ustavna prava građanima ova tri grada da biraju i budu birani, izbori će se održati.
''Ukoliko stvarno i iz principijelnih razloga žele da se prekine sa lošom praksom prečestih izbora u Crnoj Gori, SDP ih poziva da pristupe političkom razgovoru i dogovoru svih partija.
Da u kratkom roku postignemo saglasnost i na Ustavom predviđen način pristupimo izmjenama izbornih zakona i produženju mandata skupštinama, gdje je potrebno. Ukoliko bi se zakonske izmjene usvojile na vrijeme, one bi se odnosile na opštine Berane i Ulcinj gdje izbori nijesu raspisani, a po završetku majskih izbora na sve ostale, kako bi se ubuduće izbori održavali u redovnom četvorogodišnjem ciklusu. Bez obzira ko je na vlasti.
Tako bi dokazali da je svima mir naša nacija'', zaključio je Banović.