- Opozicija ni dan-danas ne zna gdje su završila 44 miliona eura koje je do sada uplatio investitor – kazao je Pobjedi odbornik Nove srpske demokratije u barskom parlamentu Nebojša Strugar.
Strugar ističe da u njegovoj stranci ne znaju ni kako je potrošeno 11,5 miliona eura datih za komunalije.
- Kako je potrošen novac uplaćen za zemljište i komunalije ne bih znao da kažem. Koliko znam, dio novca je bio u Prvoj banci, a da li je nešto tamo ostalo zarobljeno, mi iz opozicije ne znamo. Više puta smo pitali i dobijali odgovore čak i da je novac iz Prve banke u svakom momentu dostupan. Da li je sav potrošen ne znamo, iako iz opštine kažu da jeste – rekao je Strugar za Pobjedu.
On kaže da su opštinske vlasti omekšale prema investitoru na posljednjoj sjednici, a da je opozicija maltene od samog starta bila za Merkjuri grupu i crnogorsku kompaniju koja je njen dio – Sonuba Montenegro.
- DPS je prelomio uoči same sjednice SO, na kolegijumu predsjednika odborničkih klubova. Opozicija je još prošle godine, nakon posjete predstavnika odborničkih klubova investitoru u Moskvi, gdje su vidjeli čime se kompanija bavi i kako posluje, shvatila da je interes opštine da Merkjuri grupa investira u Maljevik i da im treba izaći u susret oko promjene DUP-a – kazao je Strugar, naglašavajući da je i Opštinski odbor DPS Bara sada za promjenu DUP-a i investitora.
Presjednik lokalnog DPS dr Zoran Srzentić nije juče želio da komentariše kako su potrošene pare koje je investitor dao, već je potencirao značaj ove investicije vrijedne 220 miliona eura.
- Niko nije protiv investicije, svi je želimo, ali je potrebna garancija da će investitor početi projekat i završiti ga u predviđenom roku. Na Maljeviku je prvo počeo da radi jedan investitor, koji je imao rok od četiri godine da završi investiciju, ali to nije mogao da uradi usljed finansijskih problema – rekao je Srzentić.
Odbornik SNP-a Gojko Đurašić rekao je za Pobjedu da pretpostavlja da je dio novca od 44 miliona koje je uložio investitor „potrošeno namjenski“.
- Da li je potrošen sav novac, ne mogu da vam kažem. Iz opštine kažu da su uradili sve što je trebalo da se omogući početak radova. Druga strana (investitor) kaže da nije sve urađeno. Teško bih se usudio da budem sudija u svemu tome. Po meni je najveća odgovornost na opštini što radovi još nijesu počeli, a ko je kriv, neka drugi organi utvrde ako dođe do toga – rekao je Đurašić.
Odbornici barskog parlamenta bi u petak trebalo da odluče o promjeni DUP-a, na čemu investitor insistira, kako bi dobio građevinsku dozvolu na osnovu novog, a ne starog urbanističkog plana. Investitor će, kako su nam kazali odbornici, najvjerovatnije biti uslovljen garancijama banke.
Za Merkjuri grupu to je, kako su poručili, zahtjev koji nema nikakvog utemeljenja.
Ovlašćeni zastupnik investitora Branko Čolović juče je u reagovanju objavljenom u Pobjedi pitao barsku vlast ima li „ikoga ko je davao garancije da će graditi na svome zemljištu“.
Da li je bilo takvih primjera u Baru? Nije opština Bar platila 44 miliona pa da bi imala pravo da traži garancije od Merkjurija, kao da ga je ona unajmila da izvodi radove. Merkjuri je platio 44 miliona opštini Bar preko svoje crnogorske firme Sonuba Montenegro. Bilo bi mnogo logičnije da Merkjuri traži garancije od opštine Bar da će biti izgrađena infrastruktura za koju je već plaćeno 11,5 miliona eura. A kada govorimo o 11,5 miliona eura, moramo da kažemo da je 6 miliona od tog novca nelegalno upotrijebljeno za restituciju. Ukoliko je opština Bar prodala nešto što joj nije pripadalo, onda je morala platiti restituciju od 33 miliona, koje je primila na ime kupoprodajne cijene, umjesto da koristi sredstva rezervisana za uređenje gradskog građevinskog zemljišta – prokomentarisao je dešavanja oko Maljevika advokat Čolović.
Predsjednik barske opštine Žarko Pavićević rekao je juče Pobjedi da ne želi da komentariše pitanja o trošenju novca koje je Merkjuri grupa do sada uplatila. U razgovoru za Pobjedu, objavljenom u nedjelju, Pavićević je na to pitanje odgovorio da se odgovori nalaze u njihovom finansijskom izvještaju.
Pavićević je, međutim, kazao da je opština od novca koji je dao investitor potrošila 6,2 miliona za restituciju, što je za Merkjuri grupu, u najmanju ruku, razlog za ozbiljan razgovor.
Nervoza u opštini jer nema para
- Što se tiče Pokreta za promjene, ni investitor nije potpuno „čist“, ali radi se o ozbiljnoj ponudi i kompaniji i treba sjesti i razgovarati. Ne vjerujem da bi investitori tek tako prozivali opštinu. Oni su dali dio novca, hoće da ulože ogromnu sumu, da nastave radove i ne vidimo u čemu je problem. I vlast i opozicija tvrde da su zainteresovani, ali niko ne otkriva gdje je problem. Po meni, to je neka nervoza u vladajućoj stranci zbog nemanja novca, koja se sada tako ispoljava. Poznato je da u opštini četiri mjeseca nijesu dobili platu – kazao je odbornik PzP Zoran Pajić.