Pejović je naglasio da je riječ o novom konceptu upravljanja otpadom, uz pomoć kojeg će unaprijediti način poružanja komunalnih usluga, kao i da se zbog nepropisnog odlaganja otpada ubuduće ne bi stvarali neželjeni prizori.
„Neprimjerenu sliku prave lokacije sa kontejnerima zapremine 7m³ koje se često pretvore u mini deponije, uprkos nadljudskim naporima radnika i vanrednog angažovanja mehanizacije na čišćenju.Zbog sveganavedenog postepeno se povlače iz upotrebe zajednički otvoreni kontejneri velike zapremine. Zamjena za njih su individualne plastične posude zapremine 120 i 240 litara koje korisnici usluga mogu ostaviti ispred svojih domaćinstava uz saobraćajnicu određenim danima u dogovoreno vrijeme, nakon čega radnici Komunalne djelatnosti preuzimaju otpad iz kanti“, naglasio je on.
Prizori protiv kojih se barsko komunalno preduzeće izborilo
Ovo preduzeće je, kako podsjeća, odnedavno bogatije za dva nova specijalizovana vozila – „mini bubnjare“, koje su pedviđene za pražnjenje pomenutih posuda od 120 i 240 litara.
Jedna od prednosti ovih vozila jeste što su manjih gabarita i mogu saobraćati uskim i strmim ulicama, što nije slučaj sa klasičnim „bubnjarama“ koje su bile u upotrebi, pojašnjava naš sagovornik.
„Kako bismo promovisali i omasovili ovakav način odvoza otpada – sistemom „od vrata do vrata“, DOO Komunalne djelatnosti je investirao u nabavku velikog broja posuda od 120 i 240 litara, koje su ponuđene korisnicima usluga po regresiranoj cijeni od 18,87€, odnosno 28,43€ sa mogućnošću odloženog plaćanja u četiri mjesečne rate“, naglasio je Pejović.
Ovo je, kako dodaje, izazvalo veliko interesovanje građana, tako da svakodnevno stižu zahtjevi za nabavku posuda i zahtjevi da u njihovim ulicama i naseljima počne da se primjenjuje ovakav način odvoza otpada.
„DOO Komunalne djelatnosti udovoljava ovim zahtjevima, i skoro da nema mjesnih zajednica u kojima se ne primjenjuje ovakav koncept.Najsvježiji primjer je naselje Zagrađe u Sutomoru gdje su mještani masovno podržali ovaj metod, nabavili posude od 120 litara, a Komunalno uklonilo kontejnersku lokaciju sa velikim kontejnerima“, precizirao je on.
Naš sagovornik dodaje i da prije ovoga, na zadovoljstvo mještana, radnici ovog preduzeća preuzimaju otpad ispred njihovih domaćinstava određenim danima u naselju Mandarići i u ulici Taraboških junaka u Mjesnoj zajednici Bar IV - Burtaiši, kao i u Mjesnim zajednicama Sutomore, Šušanj, Polje, Pečurice.
„Ovaj koncept sa individualnim posudama je samo jedna od faza do dostizanja standarda kada će svako domaćinstvo posjedovati više posuda i gdje će se na izvoru nastanka otpada vršiti selekcija otpada, na šta nas obavezuju direktive Evropske unije kojoj stremimo“, zaključio je Pejović.