“Organizovanje popisa silu na sramotu i komično odlaganje za pet, deset, petnaest dana za građane ne znači ništa. Ovo je samo još jedna farsa zbog koje nam se sprdaju u regionu i svijetu”, kazao je za televiziju7 politikolog i kolumnista Analitike, Alek Barović.
Kako dodaje, sve ovo je i neozbiljno i neprimjereno.
“Sa jedne strane premijer Spajić pokušava sebe da predstavi kao evropejca. Predstavlja se kao neko ko je željan konsenzusa, saradnje sa opozicijom, kao neko ko ima neki novi pristup za razliku od Dritana Abazovića koji je saradnju sa opozicijom na svaki način opstruirao i želio da bude svojeglav. Sa druge strane, ne razumijem euforiju opozicije koja sebe sada želi da predstavi kao pobjednika u svemu ovome. Ne znam šta ta njihova pobjeda znači, ne vidim u čemu se to uspjelo, ne vidim šta može za dva ili tri dana da se završi ili da situacija bude drugačija”, ukazuje Barović.
Prema njegovim riječima, ne postoje uslovi za održavanje popisa.
“Prije svega, ne postoje elementarni uslovi - počinje loše vrijeme, poplave, snijeg. Takođe, ne postoje elementarni uslovi sa tehničke strane kao što su broj popisivača, a znanje i osposobljenje već postojećih je upitno. Ne postoje uslovi kontrole, ne postoji tzv. softver, neozbiljna je situacija u MONSTAT-u”, upozorava Barović.
Osvrnuo se i na kampanju bojkota popisa, ali i na kampanju “Pitaj đeda”.
“Ne zna se šta je gore. S jedne strane tzv. bojkotom opozicija je pokazala da nije dorasli tom zadatku. Pokazali su da ni sami ne znaju šta hoće. Ako smo rekli bojkot, onda treba da ga i bojkotujemo do aprila sljedeće godine pa što bilo da bilo. Ali oni nisu naučili na grubo ponašanje koje je nužno, pa oni i dalje pokušavaju da glume gospodu. S druge strane, što se tiče kampanje “Pitaj đeda” to obično plaćeničko djelovanje iza kojeg stoji Aleksandar Vučić i njegova vlast”, kazao je Barović.
Smatra da Crna Gora, nažalost, nema kapaciteta i političke volje da tako nešto suzbije.
“Tu smo gdje smo, živimo u najgorem od svih vremena”, poručio je Barović za televiziju7.
Komentarišući izjavu predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića da će nakon što se završi popis otvoriti dijalog o jeziku, ukazao je da je to polako “razgrađivanje Crne Gore.”
“Volio bih da vidim kako on to planira da promijeni Ustav Crne Gore, budući da je za promjenu stavke vezane za službeni jezik potrebno da tri petine glasača od ukupnog broja upisanih u birački spisak izađe na izbore i glasa za tako nešto. Mišljenja sam da je to veoma teško ostvariti”, zaključio je Barović.