U skladu sa očekivanjima 22-godišnji vezista je plaćen "kopljanicima" 86 miliona eura.
Tri godine kasnije Barselona pokušava da proda petog najskupljeg igrača u istoriji.
Ima zainteresovanog kupca, engleskog velikana Mančester junajted, ali De Jong ne želi da ide.
Fabricio Romano, najpouzdaniji izvor s tržišta fudbalera, piše da je bez obzira na De Jongovu želju za ostankom, Barselona već "počela pregovore sa Junajtedom".
Katalonci navodno traže 85 miliona eura.
"De Jong bi želio da ostane u Barseloni i igrati Ligu šampiona, ali očekuje se da protivno njegovoj volji pređe u Junajted jer Barselona mora da riješiti finansijske probleme", navodi isti izvor.
Katalonska televizija TV3 prenosi da je trener Ćavi Ernandes razgovarao sa De Jongom kako bi mu objasnio da je njegov odlazak nužan zbog ekonomske situacije u klubu.
Ali i da mu je objasnio da uprava nije baš zadovoljna njegovim igrama.
Novi menadžer Mančester Junajteda je Erik ten Hag, trener koji je dvije godine sjajno sarađivao s De Jongom u Ajaksu, i on je adut obje strane u namjeri da privole De Jonga na transfer.
De Jong je posljednjih mjeseci nekoliko puta izjavio da je srećan u Barseloni i da je spreman da produži ugovor, ali očigledno Katalonci imaju druge planove s njim.
Jedan od razloga je što bez prodaje nekolicine igrača Barselona ne može da registruje fudbalere koje je dovela bez odštete.
Za nju su već potpisali Frank Kesi iz Milana i Andreas Kristensen iz Čelsija, ali Barselona ni nakon svih rezanja troškova nije ispoštovala sva pravila UEFA finansijskog fer-pleja.
Zbog toga ne može da registruje dvojicu novih igrača, ali ni Serhija Roberta koji je nedavno potpisao novi ugovor s klubom.
Isti problem sprečava Barselonu i u tome da postigne definitivan dogovor sa Robertom Levandovskim.
U ovom trenutku za Barselonu je ključno da dođe do dodatnih prihoda, ali i smanjenja tekućih troškova.
Jedan od poteza u tom smjeru je prodaja sjajnog igrača, koji je prije samo tri godine skupo plaćen i predstavljen kao budućnost No