Abiznis

BDP lani porastao 3,2 odsto

Izvor


Monstat je danas pored preliminarnih podataka za prva dva tromjesečja ove godine, objavio i konačne rezultate godišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP) za prošlu godinu.



Crnogorska ekonomija je, prema tim podacima, u prošloj godini porasla 3,2 odsto u odnosu na 2010. Gledano po kvartalima, u prvom tromjesečju zabilježen je realni pad ekonomske aktivnosti od 0,5 odsto, dok je u naredna tri kvartala evidentiran rast od 3,6 odsto, 5,9 odsto, odnosno 2,6 odsto, javlja Mina.



Načelnik Odsjeka kratkoročnih statistika, Ernad Polić, saopštio je da je BDP u periodu od januara do kraja marta ove godine pao 2,4 odsto najviše zbog slabljenja ekonomske aktivnosti u sektorima snabdijevanje električnom energijom, poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, saobraćaja i skladištenja i građevinarstva.



”U drugom kvartalu ove godine zabilježen je blagi rast ekonomske aktivnosti, od 0,3 odsto, kao posljedića rasta u sektorima prerađivačke industrije, snabdijevanja električnom energijom trgovine na veliko i malo i poslovanja neketninama”, rekao je Polić na konferenciji za novinare.



Prema njegovim riječima, ti sektori su uspjeli da anuliraju negativnu ekonomsku aktivnost u sektorima vađenja rude i kamena, građevinarstva i saobraćaja.



Polić je saopštio da je, prema peliminarnim podacima, BDP u tekućim cijenama u prvom kvartalu ove godine iznosio 631 miliona EUR, a u drugom 787 miliona EUR.



Kada je u pitanju prošla godina, gledano po kvartalima, BDP u tekućim cijenama u prvom tromjesečju je iznosio 634 miliona EUR, u drugom 765 miliona, u trećem 1,18 milijardi EUR, a u četvrtom 817 miliona EUR.



Direktor Monstata, Gordana Radojević, kazala je da je BDP u prošloj godini iznosio 3,234 milijarde EUR, što je 4,2 nominalno više u odnosu na 2010.



“Obračun BDP-a za prošlu godinu urađen je u skladu sa metodoloških procedurama koje je prethodnih godina sa nama razvijao i verifikovao Međunarodni monetarni fond”, objasnila je Radojević.



Ona je saopštila da su podaci za prošlu godinu konačni i da su bazirani na završnim računima svih kompanija koje su poslovale u Crnoj Gori.



Radojević je dodala da će se kvartalni BDP za ovu godinu objavljivati 90 dana nakon isteka tromjesečja.



Prema njenim riječima, BDP je u prvom kvartalu pao 0,5 odsto nominalno, dok je u drugom bio u plusu 2,9 odsto.



Načelnik Odjeljenja nacionalnih računa, Branka Šušić Radovanović, objasnila je da je obračun BDP-a za prošlu godinu obavljen u tekućim i stalnim cijenama, primjenom proizvodne i potrošne metode koje su međusobno nezavisne.



“BDP u tekućim cijenama iznosio je 3,234 milijarde EUR, a u stalnim 3,204 milijarde EUR”, rekla je Šušić-Radovanović.



BDP po stanovniku, koji pokazuje mjeru ekonomskog blagostanja prosjećnog pojedinca za prošlu godinu, iznosio je 5,211 hiljada EUR.



Šušić-Radovanović je navela da je prvi metod proizvodni koji omogućava sagledavanje doprinosa pojedinih ekonomskih aktivnosti u ukupnom ekonomskm rastu zemlje.



“Gledano po strukturi najveće učešće u obračunatom BDP-u za prošlu godinu imala je trgovina, državna uprava, aktivnost poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo, poslovanje nekretninama, informisanje i komuniakcija, usluge smještaja i ishrane”, saopštila je Šušić-Radovanović.



Posmatrano po djelatnostima najveći nominalni rast zabilježen je u stručnim naučnim i tehničkim djelatnosntima, poslovanje nekretninama, snabdijevanje vodom, prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i malo, poljoprivredi.



Šušić-Radovanović je objasnila da je evidentno da je industrijska proizvodnja u prošloj godini u odnosu na 2010. ostvarila manji pad koji je uzrokovan slabljenjem u sektoru snabdijevanja električnom energijom i vađenja ruda i kamena.



Ona je navela da je sa druge strane zabilježen rast u sektoru snabdijevanja vodom i prerađivačke industrije.



“Tokom prošle godine nastavljen je pozitivan trend rasta trgovine, aktivnosti sa nekretninama, turizma, ali je nastavljen i trend oporavka građevinarstva koji bilježi rast od oko četiri odsto”, precizirala je Šušić-Radovanović.



U strukturi BDP-a u stalnim cijenama, kako je pojasnila, najviše su učestvovale usluge, sa 58,9 odsto, slijedi industrija, poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo, građevinarstvo. U okviru usluga najviše su zastupljene aktivnosti trgovine, poslovanje nekretninama, informisanje i komunikacija, usluge smještaja i ishane.



“Dobijeni rezultati obračuna pokazali su progres u procesu oživljavnaja privredne aktivnosti odnosno da se privreda u prošloj godini nalazila u zoni realnog rasta, koji je bio opredijeljen isključivo rastom uslužnih aktivnosti odnosno aktivnosti tercijalnog sektora”, kazala je Šušić-Radovanović.



Ona je dodala da je napravljen i obračun BDP-a po potrošnoj metodi koja obračunava taj pokazatelj sa strane upotrebe. Potrošna metoda mjeri potrošnju gotovih proizvoda i usluga proizvedenih u domaćoj ekonomiji.



“Gledano u tekućim cijenama finalna potrošnja koju čine lična potrošnja domaćinstava kao i potrošnja države u strukturi učestvuje najviše sa 106,5 odsto, slijede bruto investicije u osnovna sredstva, dok je saldo izvoza i uvoza robe i usluga negativan i iznosi minus 26 odsto”, navela je Šušić-Radovanović.



U strukturi BDP-a u stalnim cijenama, kako je rekla, najveće učešće imala je finalna potrošnja sa 105,3 odsto od čega je lična potrošnja domaćinstava iznosila 83 odsto, a potrošnja države 22,3 odsto.

foto: mediainfo.ba

Portal Analitika