Politika

Bečić: Mi prolazimo, Crna Gora ostaje, što je ostavimo jačom to ćemo je učiniti vječnijom

Mi prolazimo, Crna Gora ostaje, što je ostavimo jačom, to ćemo je učiniti vječnijom, kazao je predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić povodom obilježavanja Dana parlamantarizma.

Bečić: Mi prolazimo, Crna Gora ostaje, što je ostavimo jačom to ćemo je učiniti vječnijom Foto: Foto: Skupština Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Uz podsjećanje da je značajan jubilej, 115 godina od uspostavljanja parlamenta kao zakonodavne vlasti u Crnoj Gori, organizacijom Posebne sjednice, najprije obilježen na Cetinju, ,,na kojem je Ustavom iz 1905. i konstitutivnom sjednicom 31. oktobra 1906. godine posijana klica ustavotvornosti i parlamentarizma u Crnoj Gori“ Bečić je istakao da i skupštinsko zdanje u Podgorici, ,,pod čijim se svodom više od šest decenija odvijaju upečatljivi i nezaobilazni procesi koji oblikuju svakodnevicu građana i donose odluke koje presudno utiču na život“, sada inovirano i otrgnuto od zuba vremena, zaslužuje da bude mjesto na kojem će biti proslavljeno više od vijek trajanja najviše zakonodavne institucije u zemlji.

Tom prilikom, Bečić je poručio da je unapređenje rada parlamenta stalan proces koji mora ići u korak sa procesima u svijetu i sa ,,potrebama onih koji su nas birali i zbog kojih smo ovdje. Tu činjenicu nikad ne smijemo zaboraviti“.

Značajno priznanje kojim je potvrđeno da je Skupština Crne Gore prepoznata kao najtransparentniji parlament, kako je istakao Bečić, nije zaustavilo realizaciju gotovih, kao ni planiranje novih projekata, jer je, kako je naglasio, ,,posao otvaranja ka građanima, posao koji se nikad neće završiti“.

„Nijesmo naš posao završili podizanjem modernog i funkcionalnog sajta, profila na društvenim mrežama; uvođenjem predstavki i e-peticija; otavaranjem Parlamentarnog kanala; omogućavanjem uživo prenosa sjednica radnih tijela; poboljšanjem uslova za rad novinara i osoba sa invaliditetom, izmjenama i dopunama Poslovnika kojima se unapređuju nadzorna i kontrolna uloga Skupštine, kao i obezbjeđuje izbor najmanje jednog poptpredsjednika iz reda žena i reda manjinskih partija, istorijskim izborom žene za potpredsjednicu Skupštine, forimiranjem Ženskog kluba i izborom tri poslanice za šefice stalnih delegacija pri Savjetu Evrope, Interparalemnatronoj uniji i CEI-u, adaptacijom unutrašnjosti Skupštine i mnogim drugim dostignućima“, kazao je Bečić.

Napominje da posao u Skupštini je daleko od završenog.

„Nećemo ga završiti ni digitalizacijom zakonodavnog procesa, ni istorijskom izgradnjom prve solarne elektrane na krovu jedne državne institucije, ni izgradnjom zelene bašte na prvom spratu Skupštine gdje ćemo vjerujem obilježavati značajne datume u narednoj godini, ni nabavkom električnih vozila, ni adaptacijom fasade ovog zdanja, ni mnogim drugim projektima koje ćemo vjerujem finiširati u narednim nedeljama i mjesecima“, dodao je on.

Visoki predstavnički dom je, kako je naglasio Bečić, u proteklih godinu dana, iako djelujući u izazovnim i specifičnim političkim okolnostima ,,u kojima smo vidjeli sve ono što parlamentarna demokratija nosi sa sobom“, uspio da ima dinamičan rad u plenumima i radnim tijelima, i da ispravi brojne naslijeđene nepravde, ,,ispravljajući ih tako da svi na koje se nova zakonska rješenja odnose budu zadovoljni, a trudeći se da istovremeno poboljšava život svakom građaninu ove prelijepe nam otažbine“.

„Posebno ističem zakonske projekte kojima smo vratili posle blizu 30 godina dječiji dodatak, uveli besplatne udžbenike za sve osnovce, povećali minimalnu zaradu i staračke naknade, ali i ispravili poluvjekovnu nepravdu prema mještanima Valdanosa. Sada vraćamo i nepravedno oduzete naknade majkama“, istakao je Bečić.

Navodeći da je djelovanjem u prethodnih godinu pokazano ,,da možemo da se objedinimo, da nam nije važno da li predlog dolazi iz vlasti ili opozicije ako je kvalitetan, pokazali smo da naše jedinstvo znači i jedinstvo Crne Gore“, Bečić je istakao da takvim pristupom ,,dobijaju svi, a niko ne gubi, takvim odnosom imamo za rezultat srećno dijete, zadovoljnog roditelja, motivisanog poljoprivrednika, ohrabrenog radnika, bez obzira na to kojem se Bogu mole ili ne mole, kako se nacionalno izjašnjavaju ili koju partiju podržavaju“.

Predsjednik crnogorskog parlamenta je poručio da upravo takvom vizijom dobija Crna Gora, a ,,gube ekstremizam, primitivizam i pogubne primitivne crnogorske podjele“, te poručio da što je više takvih golova, pobjeda i trijumfa, to san o jakoj državi, jakim institucijama i snažnom građanskom društvu bliži.

Uz podsjećanje da je najviši zakonodavni dom, tokom godina bio kuća stotinama poslanica i poslanika, izabranim predstavnicima građana, te da je osim zaposlenima u Službi, poslanicama i poslanicima, Parlament bio dom i organizacijama civilnog društva i međunarodnim organizacije i prijateljima iz predstavništava stranih država u Podgorici, Bečić je konstatovao da ,,bez saradnje sa svima njima na projektima kojima se život građana čini ljepšim i lakšim, skoro ništa od rezultata na koje smo ponosni ne bi bilo moguće ili bi njihovo postizanje bilo značajno otežano“.

Kako su naveli, uz zahvalnost svima na kooperativnosti koja znači unapređenje prava i sloboda građana i njihov ljepši i bolji život u ovim izazovnim vremenima, predsjednik crnogorskog parlamenta je poručio da Skupština Crne Gore ostaje otvorena za nastavak osmišljavanja i realizacije projekata, uz jasnu svijest o značaju predstavništva građana za politički, privredni, kulturni, društveni i ukupni život u državi.

„To će tako i ostati i zato bi bilo dobro da nijedna institucija ili državni organ i ne pomišlja da zloupotrebljava nadležnosti i određenu društvenu moć koju izvodi iz dignutih ruku za njihovo formiranje ili za izbor čelnih ljudi u njima upravo u ovom domu. Zato, kad vas pozove Skupština to jeste čast, ali je i odgovornost i obaveza. Kad vam poslanik uputi neku pohvalu, to nije njegova pohvala, već lijepe riječi preko 6000 građana koje ste u trenutku dobili. Isto je i sa sugestijama da se nešto popravi. Kad vam poslanik saopšti kritiku, zamislite da vam je 6000 građana došlo ispod prozora i uglas saopštilo isto to“, naglasio je Bečić.

Istakavši da ,,Crna Gora nema vremena za naša nadgoranjvanja, sujete i uske vidike“ Bečić je pozvao da se ,,poštujmo, uvažavamo i žrtvujemo“.

„Mi prolazimo, ovaj visoki dom ostaje. Mi prolazimo, Crna Gora ostaje. Što je ostavimo jačom, to ćemo je učiniti vječnijom. Učinimo je za početak prvom narednom članicom Evropske unije. Učinimo je za početak prvom narednom članicom Evropske unije. U to ime, još jednom vam zahvaljujem i podižem čašu: za građane, za Skupštinu, za Crnu Goru i Cetinje – kolijevku crnogorskog parlamentarizma“, zaključio je Bečić.

Svečanosti, upriličenoj u skupštinskom zdanju u Podgorici, prisustvovali su najviši državni zvaničnici, predstavnici diplomatskog kora, predsjednici opština i skupština opština Crne Gore, poslanici i poslanice i ostali visoki zvaničnici.

Portal Analitika