Najjasniji i vizuelno najbolji su, prema Bešićevim riječima, bili u Pozitivnoj Crnoj Gori. Konzervativnim su se pokazali koalicija Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratske partije i Liberalne partije DPS-SDP-LP i Socijalistička narodna partija SNP.
Demokratski front DF je, ocjenjuje Bešić, imao konfuznu kampanju budući da su se tokom njenog trajanja biračima obraćali svi lideri pa se nije znalo ko je tu zapravo "glavni“.
Politički analitičar Miloš Bešić je kampanju Pozitivne Crne Gore ocijenio najboljom. Vizuelno su bili najjači, a poslali su par jakih poruka. Međutim, lider te partije Darko Pajović i ostali iz vrha Pozitivne nijesu bili dovoljno prepoznatljivi prije kampanje.
"Pozitivna Crna Gora je imala najmoderniju kampanju. Imali su najbolji vizuelni identitet, imali su nekoliko jakih političkih poruka. Njihov ključni problem u ovoj kampanji jeste bila neprepoznatljivost ljudi koji su vodili kampanju, uključujući i lidera prije izborne utakmice. Napor Pozitivne mora biti uložen u postavljanju autoriteta lidera kapmanje, a opet na način da upravljaju sa onim što su oni nazvali timskim
Završnu kampanju Pozitivne, Bešić ocjenjuje modernom.
"Njihova sinoćnja završna konvencija je bila moderna tu nije bilo ničeg novog osim naravno što su u političkoj komunikaciji ponudili manjinsku vladu, ali što se tiče vizuelnog, meni se čini da je ta završna konvencija izgledala najbolje“, navodi Bešić.
Potpuno drugačiju sliku od Pozitivne, poslao je Demokratski front DF predvođen Miodragom Lekićem.
Prema Bešićevim riječima, DF-ova kampanja je bila loša sa stanovišta vizuelnog identiteta i političkih poruka.
"Mislim da je ključni problem Demokratskog fronta bila kakofonija. Imali ste više glasova koji govore različite stvari. Oni nijesu imali definisanu političku komunikaciju, nijesu imali definisane poruke koje šalju biračima. Imali ste od različitih lidera, različite poruke. Uistinu nosilac te liste Miodrag Lekić je uspio koliko-toliko da sanira situaciju naročito u pojavljivanjima u finišu kampanje. Meni se čini da je on nekako spasio kampanju DF-a jer da nije u finišu preuzeo glavnu riječ, mislim da bi to do kraja dospjelo u jedno raspadno stanje i anarhiju“, ocjenjuje Bešić dodajući da su Frontovci "promašili" dvije od tri ključne tačke koje činu izbornu kampanju.
"Međutim, najveći problem te kampanje bio je vizuelni identitet. Prosto ta kampanja je izgledala loše. Nijesu obratili pažnjiu na dvije stvari koje su važne u kampanji. Političke poruke, vizuelni identitet i nosilac liste čine jednu političku kampanju. Dvije od tri tačke u kampanji DF-a su bile loše. Dakle političke poruke i vizuelni identitet su bili loši, ali mislim da se nisilac liste dobro ponio sa tim“, kaže Bešić.
Zajedničko koaliciji DPS-SDP-LP i najjačoj opozicionoj pariji SNP-u bilo je to što su i jedni i drugi bili konzervativni.
Bešić kaže da je nosilac cjelokupne kampanje bio lider nosilac liste DPS-SDP-LP Milo Đukanović koji je svojim autoritetom biračima skrenuo pažnju sa rezultata Vlade u prethodne tri godine.
"Kada je riječ o kampanji vladajuće koalicije teret njihove kampanje iznio je njihov nosilac liste i u to nema nikakve sumnje. On je svojim autoritetom pokušao da nadomijesti skromne rezultate Vlade u prethondne tri godine. Međutim, ono što je isto tako karakteristično za tu kampanju jeste da je to bila bazično negativna kampanja. Kada sa pozicije vlasti vodite kampanju, a nemate dobre rezultate jedino što vam ostaje jeste da vodite negativnu kampanju i to su oni radili. Oni su ukazivali da je protivnik puno lošiji od njih, nijesu davali puno obećanja, osim da će otvoriti novih 40 hiljada radnih mjesta, nisu branili rezultate Vlade, jednostavno su pričali da su svi lošiji od njih i da eventualno državni status može biti ugrožen njihovim nestankom. U tom duhu je protekla izborna kampanja“, zapaža Bešić dodajući da je završna konvencija DPS-SDP-LP koalicije bila konzervativna, klasična i u real-socijalističkom duhu.
SNP je, kaže Bešić, nije imao problem sa kakofonijom poput DF-a, ali jeste sa vizuelnim identitetom. Međutim, lider te partije Srđan Milić bio je jasan i nedvosmislen.
"SNP je već godinama konzervativna partija, čak konzervativnije od DF-a. Za razliku od DF-a oni nijesu imali problema sa kakofonijom političkih poruka. Njihove političke poruke su bile jasne, čvrste, usmjerene protiv vlasti nošene njihovim liderom koji je nedvosmisleno vodio kampanju i to je dobro. Kakve god da su bile te poruke, bile su jasne i pratile su čitavu kampanju. Imali su problem sa vizuelnim identitetom i sa kredibilitetom lidera, ali ne sa njegovim ukupnim kredibilitetom već načinom na koji su to mediji uradili“, kaže Bešić.
Neprijatelji SNP-a su u ovoj izbornoj trci bili i opozicioni mediji.
"Najveći problem kampanje SNP-a bio je njen sam početak koji je od strane od dobrog dijela opozicionih medija i DF-a insinuiran i napravljen da su oni bili u vrlo nezgodnij situaciji.Tako da su čitavu kampanju morali da vode tako da se izvuku iz te negativne situacije. Mislim da je spas na njuhovu kampanju bio kada su iz partije istjerali Bulatovića i da su od tog trenutka započeli kampanju u svom poznatom konzervativnom smislu obilazeći jako veliki broj sela što je dobro jer je uglavnom njihovo biračko tijelo starija populacija. Imali su konzervativnu završnu konvenciju i nešto što je već viđeno u njihovom dosadašnjem radu, ali nije bilo neke velike greške“, objašnjava Bešić.
Podsjetimo, na parlamentarnim izborima u nedjelju učestvuje 13 izbornih lista na kojima su kandidati za poslanike u Skupštini.
Izvor: CdM