
U prvoj polovini novembra, kako sada stvari stoje, u Crnoj Gori će se održati popis stanovništa. U susret tome, kampanja za popis uveliko je počela – najviše u Boki Kotorskoj, gdje su se posljednjih dana pojavili i bilbordi sa ličnostima iz istorije Dubrovnika, za koje se tvrdi da su bili Srbi.
Predsjednik Liberalne partije Vatroslav Belan za Portal Analitika kaže da je fokus na Boki Kotorskoj u neku ruku i očekivan.
„Znamo da godinama zvaničnici Republike Srbije, poslanici Narodne skupštine Republike Srbije, predsjednici i članovi srpskih partija kada god ljetuju na crnogorskom primorju, a posebno u Boki Kotorskoj, ne propuštaju da to objave na društvenim mrežama i obavezno se „junački pohvale” kako su na „srpskom Jadranu”, na „srpskom moru” ili u „srpskoj Boki”“, navodi Belan.
„Neprežaljeni san“
Prema njegovim riječima, jadranska obala je neprežaljeni san velikosrpskih ideologa.
„Imam dvodecenijsko iskustvo razgovora sa predstavnicima i zagovornicima te ideologije u Tivtu i Boki Kotorskoj. Sa nevjerovatnom sigurnošću i energijom su spremni da vas ubjeđuju da su svi Južni Sloveni u stvari Srbi, ali su „svjetske vlade”, „centri moći”, Vatikan, masoni, ilimunati, i ko zna ko sve ne, upleli svoje prste i „sve Srbe podijelili po vjerskoj osnovi”, ali svi smo i dalje Srbi - Srbi pravoslavci, Srbi muslimani, Srbi katolici. U mojoj kući u Tivtu često moram neke goste da zamolim da mi dopuste, ako ikako mogu, da budem Hrvat katolik, jer me satima ubjeđuju da je to nemoguće, da sam ja u stvari Srbin pravoslavac, ali su moji preci u jednom istorijskom momentu podlegli pritisku „ovih sa Zapada” i prešli u „nepostojeće, izmišljene Hrvate katolike“, priča Belan.
„Devedesete su tu“
Kako ističe, u svojoj kući je slušao „istoriju” po kojoj je Dalmacija „100 odsto srpska”.
„Ovu „istoriju” uče od raznih opskurnih likova i opskurnih autora koji se reklamiraju po hepijima, infobalkanima, ružičastim televizijama, sve češće i sa televizija sa nacionalnom frekvencijom i sa lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori, ali i iz njihovih knjiga koje se prodaju po knjižarama u Crnoj Gori“, ističe Belan.
Tužne i mračne devedesete ih, napominje naš sagovornik. nažalost ničemu nijesu naučile.
„Naprotiv, „obrazovali” su novu mladu generaciju koja je jednako spremna da tu „istoriju” promoviše i da je usađuje u crnogorsko društvo, naravno i u Boku Kotorsku.Odgovor na pitanje đe smo mi bili u međuvremenu me samo frustrira, tako da ne bih iste osjećaje izazivao kod vaših čitalaca“, ističe Belan.
„Opet reaktiviraju „istorijske teze“
Ovih dana, podsjeća, ponovo svjedočimo „istorijskim tezama” Aleksandra Rakovića o Gorskom vijencu kao srpskoj Bibliji i o planovima za prisajedinjenje Republike Srpske i Crne Gore Srbiji, u jedinstvenu srpsku državu, koja će se zvati, kako drugačije pita Raković, nego Srbija.
„Jer kaže, tako je taj prostor i sam Njegoš nazivao. Ja Rakovićeve izjave uvijek uzimam veoma ozbiljno. Malo toga što je on u prethodnih nekoliko godina kao megafon zvaničnog Beograda najavio po pitanju Crne Gore se nije ostvarilo“, kaže naš sagovornik.
„Boku su jednako gradili svi“
Napominje i da ogroman dio Srba koji vjekovima žive u Boki Kotorskoj i koji su kroz življenje i promociju svoje srpske kulture i tradicije značajno doprinosili multietničkoj i multikonfesionalnoj kulturi, razvoju i slavi Boke Kotorske na svim meridijanima, nijesu na fonu Rakovića i družine.
„Teško ili vrlo rijetko ćete od njih čuti da zastupa gore navedene teze i da će meni osporavati da sam to što jesam“, navodi Belan.
Ističe i da su Boku Kotorsku, onakvu kakvu je svi percipiramo, prepoznajemo i volimo jednako gradili svi naši preci, različitih etničkih grupa i vjera.
„Ođe smo se vazda gledali i živjeli kao jedna famelja. Voljeli smo, volimo i ljubomorno čuvamo naše različitosti. Muka je došla mračnih devedesetih, donijela nam je nacionalizam i šovinizam, donijela je jednonacionalne snove i ljude u mantijama sa idejama o pokrštavanju na osnovu izmišljene istorije i mitova, sa uputstvima da je naš glavni grad Beograd, a ne Podgorica, da je prijestonica Beograd, a ne Cetinje. I na kraju je donijela ove bilborde“, zaključuje Belan.