
„Nova, 44. Vlada Crne Gore je skrojena na Andrićevom vencu u Beogradu, po želji i instrukcijama Aleksandra Vučića, predsjednika Republike Srbije. Zato sam umjesto „Spajićevom” timu, čestitke i uputio predsjedniku Vučiću. Kako često ističe ambasador Miodrag Vlahović - očigledno se ne dokazuje“, poručio je za Portal Analitika predsjednik Liberalne partije Vatroslav Belan.
On podsjeća na Vučićeve izjave od 11. juna do trenutka kada je Spajić odlučio da u koalicioni aranžman i Vladu uključi koaliciju ZBCG, prethodno, kako navodi, spoznavši da će mu Vučić preko potpredsjednika partije, a predsjednika naše države Milatovića, razbucati partiju i političku karijeru.
„Prisjetimo se cjelokupnog projekta kreiranja drame u njegovom stilu o ponovnoj „ugroženosti” i kako je navodno političkim predstavnicima naših građana Srba u Crnoj Gori zabranjeno da budu članovi Vlade Crne Gore, i sve je jasno. Ko je po Vučiću jedini legitimni i autentični politički predstavnik Srba u Crnoj Gori? Naravno proruska, Vučiću na daljinski postavljena, koalicija ZBCG. I na čelu zakonodavne vlasti, a u suštini i izvršne, u antifašističkoj, građanskoj i sekularnoj Crnoj Gori morao je biti ni manje ni više nego četnički vojvoda“, navodi Belan.
Četnički vojvoda dobio više glasova od premijera
Sagovornik Analitike ukazuje da dodatno moramo isticati da je Crna Gora država u kojoj nosioci suvereniteta nisu narodi, već građani, pojedinci, bez obzira na vjersko i nacionalno opredjeljenje.
„Ko je jači i ko ima veći uticaj u novoj većini jasno je i po glasanju u Skupštini. Četnički vojvoda Mandić je za svoje imenovanje dobio više glasova od novoimenovanog premijera Spajića. I onda se neko pita zašto tvrdimo da u ovoj vladi i većini ključnu ulogu ima ZBCG, odnosno predsjednik Srbije Vučić“, ističe Belan.
Osvrnuvši se na kršenje Ustava već na prvoj sjednici redovnog zasijedanja Skupštine, na kojoj se birala nova Vlada, Belan navodi da to nije ništa novo od 2020. i „osvježenja” koje su nam donijeli „avgustovci”.
„To je njihov modus operandi, tako da je već jasno da u odnosu na 43. Vladu po ovom pitanju važi princip „đe ja stadoh, ti produži”. Naravno kao što sve loše uspješno nasljeđuju i usavršavaju, mandatar je već u dijelu nepredstavljanja ekspozea ponašanje i odnos prema Skupštini, poslanicima i građanima podigao na viši nadobudni nivo, poručujući im „objavljen je, imate ga na sajtu“, napominje Belan.
O očekivanjima - radost se pretvara u strah od 44. Vlade
Sagovornik Analitike, govoreći o očekivanjima od nove Vlade, kaže da želi da Crna Gora u razumnom roku postane prva naredna članica EU, da bude uspješna, stabilna, građanska, demokratska država, država ekonomski nezavisnih građanki i građana, i da se svi njegovi strahovi pokažu neutemeljenim i besmislenim i da 44. Vlada u ostvarivanju ovih ciljeva bude najuspješnija u istoriji Crne Gore“.
„Iz tog razloga, u stilu naših partnera iz briselske administracije, poručiću da se nadam da će 44. Vlada ispuniti sve ono što su koalicionim dogovorom potpisali. Da će ostati na EU putu, da će jačati NATO partnerstvo, da će raditi na jačanju nezavisnih institucija, urušiti partitokratski sistem, biti beskompromisan borac protiv korupcije i kriminala, i čuvati nezavisnost države Crne Gore, njen Ustav i građansko ustrojstvo. U tom smislu, evo i ja se „radujem novoj Vladi Crne Gore”. To su moje nade“, poručuje Belan.
No, kako ističe, nade su jedno, a očekivanja drugo.
„Očekivanja? Nemam ih. Očekivanja su mi prazna kao što je prazan i papir programa Evropa sad 2.0. Sa druge strane, imam strah od 40% „dubine” koju je dobila koalicija ZBCG, zbog još nekoliko desetina procenata dubine koje su dobile partije čije je članstvo dominantno naklonjeno politikama zvaničnog Beograda i Banjaluke, koje Crnu Goru vide kao dio njihovog „sveta“ ili kao još jednu srpsku državu, koje teškom mukom, a opet traljavo glume spremnost da prihvate vrijednosti zapadnih demokratija i Crnu Goru kao nezavisnu, građansku državu, njene simbole, multietničku i multikulturnu tradiciju“, kaže Belan.
Kada je riječ o očekivanjima, naglašava da se radost pretvara u strah od 44. Vlade.
„Na kraju, niko ne bi bio srećniji od liberalki i liberala da se pokaže da je predsjednik Milatovićbio u pravu kada je uvaženoj predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen kazao da „Crna Gora ima istinski evropski orijentisanu političku većinu” kakvu nema nijedna druga zemlja koja pretenduje na članstvo u EU. Biće nam veliko zadovoljstvo i da kolegama i prijateljima iz Albanske alijanse i Albanskog foruma čestitamo na rezultatu i reformskom, državničkom, vizionarskom koraku koji su napravili glasanjem za četničkog vojvodu i ovakvu 44. Vladu“, zaključuje Belan.