Predsjednik Liberalne partije i jedan od lidera Evropskog saveza Vatroslav Belan je danas u Skoplju u okviru Regionalne konferencije liberala "Quo vadis Europe?" u organizaciji Mreže liberala jugoistočne Evrope govorio na panelu "Region koji se ubrzano naoružava - evropska odbrambena perspektiva".
„Belan je istakao da ubrzano naoružavanje zemalja Zapadnog Balkana nije samo po sebi za brigu, posebno imajući u vidu da su i kada se saberu do sada ostvarene nabavke i one koji se planiraju, sve zemlje daleko ispod kvota odobrenih aneksom 1B Dejtonskog sporazuma, potpisanog 1996“, navodi se u saopštenju Evropskog saveza.
Realna briga može postojati u opasnosti da pojedine zemlje Zapadnog Balkana ili cjelokupan Zapadni Balkan ostane izvan EU, da Rusija do kraja istisne EU iz regiona i da u tom slučaju, navodi Belan, naoružani Zapadni Balkan bude u potpunosti ruska sfera uticaja.
„To je dodatni razlog da EU i NATO gotovo hitno odlučnije politički djeluju i u svakoj zemlji Zapadnog Balkana izoluju sve proruske činioce, promotere ruskih interesa i one koji uporno sjede na "dvije stolice", od Beograda, preko Banja Luke do Podgorice“, kazao je Belan, navodi se u saopštenju Evropskog saveza.
Te strukture na Zapadnom Balkanu, ocjenjuje Belan, moraju brzo ostati bez političke moći, u suprotnom proces priključenja EU i u narednoj deceniji će biti neuspješan, a stabilnost i mir u regionu dodatno ugroženi, a Belan je naveo primjer predsjednice Evropskog parlamenta Roberte Metsole koja je otkazala susret sa predsjednikom Skupštine Crne Gore Mandićem.
„Upozorio je učesnike konferencije na činjenicu da stub crnogorske parlamentarne većine i Vlade čine suštinski antievropske snage sa kojima na poziciji odlučivanja nije moguće Crnu Goru učlaniti u EU i otvoreno zatražio podršku evropskih liberala u pravcu pritiska da se u Crnoj Gori održe vanredni izbori nakon kojih bi se formirala istinska proevropska Vlada čiji će svi subjekti biti u potpunosti posvećeni završetku pregovora i učlanjenu“, saopštavaju iz Evropskog saveza.
Belan je učesnike konferencije upoznao sa blokadom rada Savjeta za odbranu i bezbjednost i razorenim bezbjednosnim sektorom kroz djelovanje antievropskih i anti-NATO elemenata i pitao da li je realno očekivati da NATO u Crnoj Gori trenutno vidi čvrstu kariku.