Predsjednica Helsinškog komiteta za zaštitu ljudskih prava Srbije Sonja Biserko ocijenila je u razgovoru za Portal Analitika da se zvanična Srbija tokom posljednjih dešavanja vezanih za otkazivanje posjete Ranka Krivokapića Beogradu - umiješala u unutrašnje stvari Crne Gore, podržavajući onaj dio opozicije koji ne priznaje Crnu Goru.
- Srbija ima pretenzije prema Crnoj Gori i na strani je onih koji ne priznaju Crnu Goru kao državu. To dovodi u pitanje stav i položaj Beograda s obzirom da upravo podržava onu stranu koja ima takav stav o državnosti Crne Gore, istakla je Biserko, ocjenjujujući da je Beograd ''direktno zainteresovan'' za ishod lokalnih izbora u Crnoj Gori, posebno u Podgorici gdje procjenjuje da je jako uporište opozicione koalicije.
- Srbija ne bi trebala da ima bilo kakav interes za rezultat tih izbora, ali je očigledno da ga ima. Očigledno je ishod lokalnih izbora u Podgorici - pitanje od kojeg svi mnogo očekuju, rekla je Biserko.
Crna Gora interesna sfera Beograda: Poznata srpska antiratna aktivistkinja je ocijenila da događaji posljednjih nekoliko nedjelja pokazuju da Srbija još uvijek posmatra Crnu Goru kao svoju interesnu sferu uticaja i prisustva, navodeći da to se prilično jasno vidi i pokazuje kroz otkazivanje posjete Krivokapiću.
- Državni vrh Srbije dosta miješa u unutrašnje stvari Crne Gore, pogotovo u stvari koji se tiču priprema za lokalne izbore. Smatram da je to neprimjereno, jer Srbija nikako da odustane od aspiracija prema Crnoj Gori. Posljednja dešavanja jedino mogu da se da se čitaju na taj način, kaže Biserko.
Predsjednica Helsinškog komiteta Srbije ističe da je u pitanju totalno pogrešan pristup Beograda proklamovanoj regionalnoj saradnji, kao uslovu za ubrzanje evropskih integracija. Polazeći od regionalne saradnje kao uslova za evropske integracije, Biserko ocjenjuje da se, na ovaj način, samo usporava proces.
- Smatram da Beograd ponovo gubi vrijeme kada je u pitanju region i odnosi sa Crnom Gorom, imajući u vidu opšti, regionalni i širi evropski kontekst. Ovakvim potezom se smanjuje evropski kapacitet imajući u vidu da su regionalni odnosi jedan od glavnih kriterijuma za ubrzanje ka evropskim integracijama, rekla je Biserko.
- Srbija gubi vrijeme i trebalo bi da se fokusira na sarajevski Samit EU, a ne da sada pravi probleme oko statusa Kosova, odnosa prema Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, gdje je bilo nekih pomaka preko uloge Turske, tvrdi Biserko.
Šteta na putu ka EU: Predsjednica srpskog Helsinškog komiteta ocjenjuje da su - otkazivanjem posjete predsjednika crnogorskog parlamenta odnosi Srbije i Crne Gore dostigli najnižu moguću tačku.
- Obično predstavnici parlamenta komuniciraju i posjećuju se čak i kada su odnosi na najnižem nivou. Drugim riječima, u našem srpsko-crnogorskom slučaju nema čak ni tog pokušaja da se otvori komunikacija na nivou parlamenata. A sve uz izgovor da je predsjednik crnogorskog paralmenta Ranko Krivokapić planirao posjetu zbog lokalnih izbora u Podgorici i u Crnoj Gori, što svakako nije na mjestu, navodi Biserko.
Upitana da li bi ovakvo ponašanje Srbije moglo da ugrozi njen evropski put, Biserko je posjetila da je i srpski ministar inostranih poslova nedavno upozorio da je je put ka EU sada teži jer su i kriterijumi oštriji i visočije postavljeni.
- To jeste upozorenje, da su sve ove mahinacije u regionu na štetu Beograda. Međutim morate da imate u vidu da postoji i ona strana u Srbiji koja je protiv evropskih integracija i da se samo deklarativno za njih zalaže, kaže Biserko, dodajući da se Srbija po tom pogledu ide na ivici noža.
Ovako odugovlačenje jeste gubljenje prilika za ubrzanje i u pitanju je jedna neracionalna politika i ponašanje Beograda u regionu, posebno prema Crnoj Gori zaključila je Sonja Biserko u razgovoru za Portal Analitika.
Nenad Zečević