Društvo

Beograd:Bojović i ostali optuženi uskoro u Podgorici

Izvor

 

Optuženi za deportaciju Muslimana i Srba u maju 1992. godine, Boško Bojović, bivši šef SDB-a Crne Gore, pomoćnik ministra policije Milisav Mića Marković, Radoje Radunović, bivši načel­nik sektora za poslove bezbjednosti SDB u Herceg No­vom, te Milorad Ivanović, bivši načelnik Centra bezbjednosti   u   Herceg   Novom,

uhapšeni su u Beogradu u akciji MUP-a Srbije, ubrzo na­kon što je 29. oktobra 2010. potpisan sporazum između Srbije i Crne Gore o međusob­nom izručenju svojih državljana za najteža krivična djela.

 

U Višem sudu u Podgorici pred specijalnim vijećem sudije Milenke Žižić u toku je suđenje optuženima, čiji je nastavak zakazan za 20. ja­nuar.

Branilac bivšeg šefa crno­gorskog SDB-a advokat Vladan Vukčević, izjavio je "Vi­jestima" da će danas uložiti žalbu na rješenje u kojem se između ostalog navodi da su se stekli uslovi za izručenje optuženih.

 

"Uložiću žalbu na odluku vijeća za ratne zločine Višeg suda u Beogradu. Po uo­bičajenom toku i dinamici, sem ukoliko to nije ubrzan proces, očekujem da će za 15 dana biti donijeta konačna odluka da se, osim Bojovića, i ostali koji su uhapšeni u Be­ogradu, izruče Cmoj Gori. Činjenica je da je onaj noćni sporazum od 29. oktobra, koji su potpisali ministarka pravde Srbije i ambasador Crne Gore važeći i da će rješenje brzo biti pravosnažno.

 

Osim toga, tu je i telefonska diplomatija",   smatra  advokat Vukčević. On dodaje da nakon što rješenje bude pravosnažno, konačnu odluku donosi Mi­nistarstvo pravde Srbije.

"Izvršilac te odluke je MUP Srbije, koji će sa aspekta be­zbjednosti, izabrati trenutak kada će svi optuženi biti izručeni Crnoj Gori", zaključio je branilac Boška Bojovića.

 

Prema optužnici Lidije Vukčević, zamjenika speci­jalnog tužioca, Boško Bojović, Milisav Marković, Radoje Ra­dunović, Milorad Ivanović, Duško Bakrač, te Božidar Stojović, bivši rukovodilac sek­tora za poslove SDB u Ulcinju, Milorad Šljivančanin, neka­dašnji komandir stanice mi­licije u Herceg Novom, Branko Bujić, bivši načelnik Centra bezbjednosti u Baru i Sreten Glendža, bivši načelnik Od­jeljenja bezbjednosti Ulcinj, optuženi su da su počinili krivično djelo "ratni zločin protiv civilnog stanovništva" iz člana 142 stav 1 Krivičnog zakona Savezne Republike Jugoslavije.

Portal Analitika