Politika

Berane: Odbor povjerenika danas zasjeda prvi put, plate na čekanju

Odbor povjerenika koji je imenovala Vlada Crne Gore još prije deset dana kada je raspustila Skupštinu opštine Berane, tek danas bi trebalo da održi prvu, odnosno konstitutivnu sjednicu, što znači da će zaposleni u opštinskim preduzećima i ustanovama koji nemaju svoje prihode i istrošili su budžet, na usvajanje rebalansa i platu čekati još neko vrijeme.

Ilustracija Foto: Skupština Crne Gore
Ilustracija
RTCGIzvor

Iako će vjerovatno raditi ubrzano, Odbor povjerenika mora najprije odrediti predsjednika tog tijela koje mijenja Skupštinu, a zatim usvojiti nekoliko tačaka koje zbog neodržavanja sjednica SO nisu ranije usvojene.

Državni organi se po prvi put susreću sa ovakovom situacijom, odnosno da neka opština nema predsjednika niti potpredsjednika, pa će Vlada morati da nađe način da zbog ugroženosti javnog interesa omogući Odboru povjerenika da ovlasti nekoga ko će predlagati odluke.

Tek kada to dođe na dnevni red, lice koje bude ovlašteno može predložiti Odboru rebalans budžeta, koji se makar u nekom maksimalno skraćenom roku mora naći na javnoj raspravi, da bi potom bio usvojen i stekli se uslovi za normalno funckionisanje i isplatu zarada do završetka izbornog ciklusa.

Vanredni lokalni izbori u Beranama raspisani su za 8. decembar, a izborni ciklus, kada prestaje potreba za Odborom povjerenika, smatra se završenim tek kada se formira nova vlast, odnosno izabere predsjednik Skupštine opštine.

U vladinom odboru povjerenika su predstavnik Ministarstva državne uprave Zlatko Gligorović, predstavnik Ministarstva javne uprave Boban Jovović, predstavnica Ministarstva finansija Snežana Mugoša, predstavnica Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore Ljubica Radović, predstavnica Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Milena Strugar, kao i dva predstavnika građana Berana, Vasko Dragović i Nikola Babović.

Iako je predsjednik države Jakov Milatović vanredne lokalne izbore u Beranama raspisao još 4. oktobra, Odbor povjerenika će, tek danas, kako se očekuje, u jednoj od tačaka dnevnog reda izabrati novog predsjednika Opštinske izborne komisije (OIK), zbog ostavke prethodnog, pa bi tako tek od danas ili sjutra, kada ta odluka bude objavljena u Službenom listu, OIK mogla da počene da radi i time započne izborni proces.

Osim predloga odluke o rebalansu budžeta, da bi se odblokirale lokalne institucije, na potpis ovlašćenog lica koje Odbor povjerenika odredi čekaju još mnoge druge odluke od kojih zavisi nastavak započetih projekata, jer su svi projekti, osim onih koji se vode sa državnog nivoa, kao što je obaloutvrda iz sredstava Svjetske banke, bili blokirani.

Do agonije u Opštini Berane, došlo se kada dogovorena rotacija na mjestu predsjednika opštine između NSD i Demokrate nije uspjela, jer nije bilo neophodne većine u vladajućoj koaliciji, i kada sve to nije završeno do 13. jula.

Od tada, odnosno od 13. juna kada je dotadašnji predsjednik Vuko Todorović (NSD) dao ostavku, Opština Berane je „obezglavljena“.

Među političkim akterima na lokalnoj sceni ima onih koji smatraju da Vlada Crne Gore nije trebalo da čeka do sada, odnosno da je mogla učiniti u julu kada je istekao rok od trideset dana za izbor novog predsjednika, jer je istog trenutka javni interes bio ugrožen.

Nakon redovnih lokalnih izbora u Beranama 2022. godine većinsku koaliciju su napravili DF, Demokrate, Berane sad, Prava Crna Gora i Ujedinjena Crna Gora sa ukupno 19 odbornika.

SNP, koji je u Beranama, poslije Demokratske partije socijalsita sa koalicionim partnerima SD i BS (9 odbornika), bio najjači politički subjekt, ostao prethodne dvije godine u opoziciji sa 7 odbornika.

U međuvremenu je bitno promijenjena politička scena na nivou države, a izbori u susjednoj Andrijevici, kao i nedavni u Podgorici pokazali su da se mijenjaju i političke prilike, na lokalnom nivou.

Šta god da bude na izborima u Beranama i koliko poslije toga trajali pregovori o novoj lokalnoj vlasti, za grad i zaposlene u Opštini i preduzećima čiji je Opština osnivač, najbitnije je da usvoji rebalans, a odbor povjerenika će poslije toga moći i da donese odluku od raspolaganju sa jednom dvanaestinom budžeta, kako bi se redobno primale zarade do formiranja vlasti i donošenja budžeta za 2025. godinu.

Odboru povjerenika je, kako saznaje Portal RTCG, u direktom kontaktu ukazano da prijete štrajkovi zaposlenih jer skoro da nema radnika koji nije kreditno zadužen, i da moraju maksimalno ubrzati rad.

Portal Analitika