Društvo

"Ne vodimo računa o najugroženijima u društvu"

Beriša: Tragedija u Baru zahtijeva odgovornost, ne prazna obećanja

Tragedija koja se dogodila u Baru, u kojoj je četiri lica izgubilo život, od čega dvoje maloljetnika, mogla je biti spriječena, kazao je Elvis Beriša, predsjednik nevladine organizacije “Koračajte sa nama”. 

Beriša: Tragedija u Baru zahtijeva odgovornost, ne prazna obećanja Foto: CIN
Portal AnalitikaIzvor

Beriša ističe da institucije ovu tragediju ne mogu nazivati opomenom, već da treba da preuzmu odgovornost.

“Država koja pretenduje da bude punopravna članica Evropske unije u poglavlju 23, privremena mjerila koja su identifikovana nalažu da Crna Gora neće moći da zatvori niti jedno poglavlje, nijedno mjerilo iz nekog drugog poglavlja, dok ne zatvori mjerila iz poglavlja 23. A ova mjerila jasno ukazuju da treba da se bavimo socijalnom pravdom i da sva lica koja ne mogu na tržištu da obezbjede adekvatan krov nad glavom, da prvo njih obezbjedimo, to jest država u saradnji sa međunarodnim partnerima, sa nevladinim organizacijama, a nakon toga da radimo na drugim privremenim mjerilima,” - objašnjava Beriša u jutarnjem programu E televizije.

On poručuje Evropskoj komisiji da ukoliko se zatvore privremena poglavlja 23 i ako se pređe na druga poglavlja dok je na snazi ovako stanje u romskoj populaciji, da će to biti licemjeran odgovor i Evropske komisije I delegacije Evropske unije i da će to biti obeshrabrujuća poruka romskoj zajednici.

Četiri izgubljena života, činjenica da ovo nije prva ovakva tragedija i okolnosti u kojima su pripadnici romske populacije ostavljeni sami govori o tome da oni, nažalost, nisu prioritet u društvu, a da bi moraju biti, kaže za Jutarnji program TV E Dijana Anđelić iz humanitarne organizacije Help koja romskoj populacije pomaže već 25.godina.

“Sve ovo ukazuje da ne vodimo dovoljno računa o onima koji su najugroženiji u crnogorskom društvu, a to je zaista romska i egipćanska populacija. Najveći stepen diskriminacije prisutan je prema ovoj populaciji. Oni se svakodnevno bore sa vrlo teškim uslovima života. Toga smo svjesni mi iz Helpa koji više od 25 godina radimo sa ovom populacijom. Vrlo je teško govoriti u ovom mometnu, vjerujte od juče kad smo saznali da se desila ova tragedija pokušavamo da analiziramo gdje smo mi kao organizacija mogli da napravimo veći pritisak na lokalne i državne institucije kako bi se ovakvi događaji spriječili. “ - kazala je Anđelić.

Predsjednik Romskog savjeta u Crnoj Gori Mensur Šaljaj iz Bara je za E televiziju kazao da je u razgovoru sa mještanima naselja u kom se dogodila tragedija, vidio bol i nevjericu ljudi koje je zadesila nesreća kakvu Bar ne pamti. Šaljaj kaže da im se, povodom tragedije, nije javio niko iz Vlade.

“ Imao sam poziv od predsjednika Opštine Bar, gopsodina Raičevića, sa njim sam bio u komunikaciji cijeli dan i zajedno smo bili na terenu. Obezbjedili smo da Opština preuzme odgovornost za sahrane za plaćanje tih dažbina. Svakako imamo i obećanja gospodina Raičevića da će Opština izaći u susret da novčano pomogne ovim porodicama a što se tiče smještaja i alternative oni su 2019. ili 2020. godine slali inicijative i prethodnoj Vladi da nađu alternativni smještaj za ovakve slučajeve ali do saradnje sa prethodnom Vladom nije došlo, ieto šta nas je zadesilo.” - zaključioje Šaljaj.

Portal Analitika