On je u intervjuu agenciji MINA kazao da bi crnogorske vlasti trebalo u potpunosti da implementiraju mišljenje koje su tražili od Venecijanske komisije (VK) u vezi sa penzionisanjem sudija Ustavnog suda, kada ono bude izdato.
Berse je rekao da su nedavni periodi u kojima Ustavni sud nije bio aktivan zbog upražnjenih sudijskih mjesta bili zabrinjavajući, i pozdravio napore da se obnovi njegova funkcionalnost.
“Potpuno funkcionalan i nezavisan Ustavni sud od vitalnog je značaja za održavanje vladavine prava”, poručio je Berse.
On je naglasio da očuvanje nezavisnosti i stabilnosti svih demokratskih institucija mora biti prioritet.
Berse smatra da to što je Crna Gora tražila mišljenje VK u vezi sa penzionisanjem sudija Ustavnog suda pokazuje da je država spremna da traži smjernice koje su u skladu sa evropskim standardima.
“Ohrabrujem vlasti da u potpunosti poštuju i implementiraju ovo mišljenje, kada bude izdato”, rekao je Berse.
Govoreći o reformama u pravosuđu, Berse je kazao da su određeni koraci preduzeti, ali da i dalje postoje određeni izazovi.
“Ključno je osigurati da pravosuđe bude nezavisno, nepristrasno i efikasno. Politička volja ostaje ključna za dovršetak neophodnih reformi”, rekao je Berse.
Kako je naglasio, SE, kroz tijela kao što su VK i Evropska komisija za efikasnost pravosuđa nastaviće Crnoj Gori da pruža ekspertsku podršku i smjernice.
Odgovarajući na pitanje koje ključne reforme SE očekuje od Crne Gore u narednom periodu, Berse je ukazao na to da je Crna Gora započela niz reformi kako bi uskladila svoj pravni i institucionalni okvir sa evropskim standardima.
“Te reforme su od suštinskog značaja i treba da se nastave, a to uključuje i njihovu efikasnu implementaciju”, naglasio je Berse.
Kako je dodao, glavni prioriteti SE su jačanje nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, nastavak jačanja integriteta u javnim institucijama i garancija punog poštovanja ljudskih prava i inkluzivnih demokratskih procesa.
Berse je naglasio da korupcija potkopava povjerenje javnosti i slabi demokratske institucije, ukazujući na niz preporuka koje je Grupa država za borbu protiv korupcije (GRECO) izdala Crnoj Gori.
“Napredak u njihovoj implementaciji je postignut, ali bi ti napori trebalo da se nastave”, kazao je Berse, ukazujući posebno na GRECO preporuke koje se odnose na prevenciju korupcije u centralnoj vlasti i organima za sprovođenje zakona.
Na pitanje da li politička nestabilnost prijeti demokratskim procesima u Crnoj Gori, Berse je rekao da politička nestabilnost može ometati funkcioniranje demokratskih institucija i odgoditi prijeko potrebne reforme.
“Iako su promjene u vladi dio svake demokratije, bitno je da se one događaju unutar stabilnog institucionalnog okvira. Ohrabrujem sve političke aktere da se uključe u konstruktivan dijalog i rade zajedno na jačanju demokratskog upravljanja”, poručio je Berse.
Upitan kako vidi stanje slobode medija u Crnoj Gori i da li u SE postoji zabrinutost u vezi sa bezbjednošću novinara, Berse je naglasio da je sloboda medija kamen temeljac demokratije.
“Održavanje pluralističkog medijskog pejzaža i bezbjednost novinara su ključni”, rekao je Berse, dodajući da platforma SE za zaštitu novinara bilježi upozorenja o prijetnjama po bezbjednost novinara i slobodu medija.
“Kada se pojave, treba ih temeljno istražiti kako bi se okruženje u kojem slobodni i nezavisni mediji napreduju moglo razvijati”, pojasnio je Berse.
Govoreći o saradnji Crne Gore sa SE, Berse je istakao da je Crna Gora posvećena i konstruktivna članica te organizacije.
“Saradnja Crne Gore sa našim institucijama i stručnim tijelima je stabilna i pozitivna. Država nastavlja da pokazuje svoju posvećenost vrijednostima Evropske konvencije o ljudskim pravima i ulaže napore da poboljša implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava”, kazao je Berse.
On je ocijenio da će predsjedavanje Crne Gore Komitetom ministara SE, od novembra naredne godine, biti važna prilika da država doprinese radu te organizacije u trenutku koji je važan i za Evropu i za državu.
“Vjerujem da će Crna Gora igrati konstruktivnu ulogu u unapređenju zajedničkih vrijednosti, demokratije, ljudskih prava i vladavine prava, istovremeno naglašavajući regionalne i nacionalne prioritete u evropskom kontekstu”, naveo je Berse.
On je, odgovarajući na pitanje na koji način će SE, u godinama koje slijede i sa izazovima koje nose, osigurati poštovanje ustanovljenih prava i usvojenih konvencija, rekao da je ovo vrijeme u kom je SE važniji nego ikada.
“U vrijeme rata na našem kontinentu, demokratskog nazadovanja i rastuće polarizacije, naša misija je jasna: čvrsto se zalagati za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava”, istakao je Berse.
Da bi se odgovorilo na današnje izazove, prema njegovim riječima, važno je fokusirati se na strateške prioritete – podršku Ukrajini, pokretanje novog demokratskog pakta za obnovu povjerenja i jačanje evropskog jedinstva.
On je pojasnio da se podrška Ukrajini odnosi na alate kao što su Registar štete ili osiguravanje odgovornosti za kršenje međunarodnog prava, dok se pokretanje novog demokratskog pakta odnosi na obnovu povjerenja javnosti u institucije, zaštitu građanskog prostora i prilagođavanje demokratija digitalnom dobu.
Berse je naglasio značaj jačanja evropskog jedinstva kroz osiguravanje da sve država članica SE ostanu privržene standardima sadržanim u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.
“Ovo nije vrijeme da budemo okrenuti samo sebi. Vrijeme je da djelujemo, da zaštitimo ono što nas ujedinjuje i da osiguramo da naše zajedničke vrijednosti ostanu stvarnost za sve Evropljane”, zaključio je Berse.