Abiznis

Bertolini: Biljne štetočine ne poznaju granice EU

Izvor

Riječ je o jednogodišnjem projektu koji se finansira u okviru IPA programa Evropske unije, sa ukupnim budžetom 770.000 eura od čega je 70.000 učešće države Crne Gore. Projekat se realizuje uz ekspertsku pomoć stručnjaka iz Velike Britanije i Mađarske.

- Osnovni cilj projekta je da se crnogorski građani zaštite od eventualne štete koju može da nanese širenje organizama koji su štetni po biljke, kako bi obezbijedili zdravstveno bezbjednu hranu- pojasnio je Bertolini.

Tvining projekti, kako je naveo, spajaju ekspertsko znanje država članica EU i država kandidata, sa ciljem da se poboljša znanje u određenim sektorima i uspostavi moderna administracija uz poštovanje i implementraciju evropskog zakonodavstva.

- Imaju za cilj da brže indetifikuju i kontrolišu štetočine i bolesti biljaka od kojih neke imaju potencijal da unište evropske usjeve i nanesu ozbiljnu štetu privredama država članica.

majstetocinetarzokMinistar poljoprivrede i ruralnog razvoja Tarzan Milošević kazao je da tvining projekat u fitosanitarnoj oblasti pruža podršku u daljem procesu usaglašavanja i implementacije propisa EU.

- Crna Gora ima zadovoljstvo i šansu da od partnera u ovom projektu Velike Britanije i Mađarske usvoji znanje i iskustvo, što će sigurno doprinijeti izgradnji kvalitetnog sistema u fitosanitarnoj oblasti, kazao je resorni ministar. Milošević je dodao da je na taj način Crna Gora korak bliže Evropskoj uniji kao i da uređuje ambijent za sigurnu i kvalitetnu proizvodnju.

- Biljna proizvodnja predstavlja jednu od vodećih grana crnogorske privrede čiji je zadatak ne samo ekonomičnost i proizvodnja dovoljnih količina hrane već ta hrana mora biti visokokvalitetna i zdravstveno bezbjedna, proizvedena uz poštovanje principa zaštite životne sredine, naveo je Milošević. On je kazao da će se u okviru započetog projekta raditi na “izgradnji informacionog sistema obuke administrativnog osoblja, sanitarne inspekcije i laboratorijskog osoblja u fitosanitarnoj oblasti”.

Zamjenik šefa misije Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva Lianne Stivens izrazio je zadovoljstvo što će Crna Gora koristiti ekspertsko znanje stručnjaka iz Velike Britanije i EU. Sa njim je saglasan i njegov mađarski kolega.

“Ovaj projekat znači da je led probijen”, naveo je ambasador Mađarske Tibor Časar. On je naglasio da se Crna Gora učešćem u IPA projektima bolje priprema za učešće u EU integracijama, što je za našu zemlju, kako je istakao, od velikog značaja. Časar je kazao da Mađarska po prvi put sarađuje sa Crnom Gorom u oblasti fitosanitarne zaštite biljaka, i istakao značaj međusobne saradnje i objedinjavanja znanja evropskih stručnjaka.

majjosjednastetocineeokEvropski eksperti, prilikom predstavljanja projekta, pomenuli su i neke štetočine, porijeklom iz azijskih zemalja koje napadaju biljke i nanose veliku štetu biljnim usjevima. Prije svega to je azijska buba (Anoplophora glabripenni) koja se u evropske zemlje naselila iz Kine. U pitanju je velika štetočina koji se hrani drvećem, nakon čega grane postaju slabije i umiru- kazao je britanski lider projekta Neil Giltrap. On je naglasio da će iskorjenjivanje ove štetočine Evropu koštati čak 100 miliona eura. Evropski stručnjak pomenuo je bolest “zebrastog čipsa” koja napada krompir, kao i štetočinu (Drosophila suzuki), koja napada voće a prijeti da se velikom brzinom proširi u Španiju, Francusku i Italiju. Giltrap je naveo da su to samo neke od desetine potencijalno opasnih štetočina koje mogu da nanesu velike štete farmerima ukoliko se ne kontrolišu i ne suzbijaju.
Portal Analitika