Riječ je o jednogodišnjem projektu koji se finansira u okviru IPA programa Evropske unije, sa ukupnim budžetom 770.000 eura od čega je 70.000 učešće države Crne Gore. Projekat se realizuje uz ekspertsku pomoć stručnjaka iz Velike Britanije i Mađarske.
- Osnovni cilj projekta je da se crnogorski građani zaštite od eventualne štete koju može da nanese širenje organizama koji su štetni po biljke, kako bi obezbijedili zdravstveno bezbjednu hranu- pojasnio je Bertolini.
Tvining projekti, kako je naveo, spajaju ekspertsko znanje država članica EU i država kandidata, sa ciljem da se poboljša znanje u određenim sektorima i uspostavi moderna administracija uz poštovanje i implementraciju evropskog zakonodavstva.
- Imaju za cilj da brže indetifikuju i kontrolišu štetočine i bolesti biljaka od kojih neke imaju potencijal da unište evropske usjeve i nanesu ozbiljnu štetu privredama država članica.

- Crna Gora ima zadovoljstvo i šansu da od partnera u ovom projektu Velike Britanije i Mađarske usvoji znanje i iskustvo, što će sigurno doprinijeti izgradnji kvalitetnog sistema u fitosanitarnoj oblasti, kazao je resorni ministar. Milošević je dodao da je na taj način Crna Gora korak bliže Evropskoj uniji kao i da uređuje ambijent za sigurnu i kvalitetnu proizvodnju.
- Biljna proizvodnja predstavlja jednu od vodećih grana crnogorske privrede čiji je zadatak ne samo ekonomičnost i proizvodnja dovoljnih količina hrane već ta hrana mora biti visokokvalitetna i zdravstveno bezbjedna, proizvedena uz poštovanje principa zaštite životne sredine, naveo je Milošević. On je kazao da će se u okviru započetog projekta raditi na “izgradnji informacionog sistema obuke administrativnog osoblja, sanitarne inspekcije i laboratorijskog osoblja u fitosanitarnoj oblasti”.
Zamjenik šefa misije Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva Lianne Stivens izrazio je zadovoljstvo što će Crna Gora koristiti ekspertsko znanje stručnjaka iz Velike Britanije i EU. Sa njim je saglasan i njegov mađarski kolega.
“Ovaj projekat znači da je led probijen”, naveo je ambasador Mađarske Tibor Časar. On je naglasio da se Crna Gora učešćem u IPA projektima bolje priprema za učešće u EU integracijama, što je za našu zemlju, kako je istakao, od velikog značaja. Časar je kazao da Mađarska po prvi put sarađuje sa Crnom Gorom u oblasti fitosanitarne zaštite biljaka, i istakao značaj međusobne saradnje i objedinjavanja znanja evropskih stručnjaka.
