Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Bešić: Lokalni izbori dali legitimitet manjinskoj vladi; Partije različito o rezultatima i koalicionim dogovorima

"DPS je zdovoljan izbornim rezultatom u Beranama"

Bešić: Lokalni izbori dali legitimitet manjinskoj vladi; Partije različito o rezultatima i koalicionim dogovorima

“Lokalni izbori u Beranama i Ulcinju uticaće progresivno na formiranje manjinske vlade, ojačaće je, pospešiti i ubrzati, a ne obrnuto. Nije se desilo ono što su najavljivale Demokrate i DF – da će ulazak u manjinsku vladu značiti sunovrat SNP-a i GP URA", kaže Bešić. 

Bešić: Lokalni izbori dali legitimitet manjinskoj vladi; Partije različito o rezultatima i koalicionim dogovorima Foto: Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

DPS je zdovoljan izbornim rezultatom u Beranama, ali će se, kao ozbiljna partija, baviti analizom izbornog rezultata i sagledati poruke koje su poslali građani, kazao je u šef poslaničkog kluba te partije Danijel Živković.

“Ostajemo ipak najjača politička politička grupacija u Beranama. Građani su i na ovim izborima birali na nešto drugačiji način nego što se očekivalo. Rad lokalne samouprave u Beranama, prema našem viđenju, u zadnjih osam godina nije bio dobar i takvim se radom nisu mogli preporučiti građanima za dalje vršenje vlasti”, kaže Živković.

Mnogi u Crnoj Gori, pojašnjava, priželjkuju debakl i sunovrat DPS-a, a očekuju njihovu podršku za manjinsku vladu što je, kako ističe, suprotno zdravoj logici. Kaže da je situacija u Ulcinju drugačija i da će pregovori unutar struktura koje su i do sada vršile vlast u tom gradu ubrzo započeti.

“Nastavićemo da razgovaramo i sa drugim političkim akterima, koji prevashodno žele dobro Ulcinju i koji baštine vrijednosti evropske i građanske Crne Gore. To isključuje jedino Demokrate, koji su sami sebe izopštili”, naglasio je on.

Živković je podsjetio da je stav DPS-a da je Crnoj Gori potrebna politička vlada koja bi obezbijedila političku stabilnost. Ipak, podržaće vladu koju formira mandatar Abazović.

“Nemamo funkcionalne institucije, vlada je u tehničkom mandatu, nemamo predsjednika parlamenta i formiran bezbjednosni sektor i smatramo da su to prioriteti koje bi trebala da riješi tehnička vlada. Moramo da odblokiramo evropski proces, koji je vlada Zdravka Krivokapića namjerno zaustavila. Moramo da odblokiramo poglavlje 23, a da bi se to desilo potrebno je da izaberemo čelne ljude u pravosuđu. Ustavni sud uskoro neće imati kvorum da donosi odlike, a bez njega ne možete sprovesti izborni proces. Zato nam je potrebna tehnička vlada”, ističe Živković.

Nije saglasan sa ocjenom da je DPS u “gardu” i ponavlja da su otvoreni za saradnju sa svima koji baštine vrijednosti građanske i evropske Crne Gore i daju nedvosmislenu podršku evroatlanskim procesima.

Rezultat koji je SNP postigao u Beranama, u atmosferi opšte antikampanje protiv te partije, pokazatelj je da glasači pamte kakvu je ulogu njihova partija odigrala u tom gradu, ocijenio je član Predsjedništva SNP-a Nebojša Vuksanović . Malom izlaznošću, kako pojašnjava, birači su poslali poruku da svi politički akteri treba da se uozbilje, odustanu od populističkih priča i okrenu se realnim problemima grašana, prije svega u manje razvijenim sjevernim opštinama.

Za saradnju DPS-a i SNP-a još je, kaže, rano i na lokalnom, ali i na državnom nivou.

“SNP smatra da partije koje su vršile vlast u poslednjih 20 i više godina snose veliku odgovornost za stanje u kojem su država i društvo danas. Te političke partije moraju provesti neko vrijeme u opoziciji kako bi sagledali posljedice nekih pogrešnih stvari koje su se dešavale. Naravno, ako bismo bili isključivi i na neki način eliminisali bilo koga kome građani na demokratskim izborima daju glasove, kao što je bila praksa do 30.avgusta, pokazali bismo da nismo ništa naučili, da nismo ništa bolji od njih”, kaže Vuksanović.

Kaže da SNP ostaje pri stavu da neće ući u vladu u kojoj su SD i SDP upravo iz razloga što su i te partije bile dio vlasti u proteklih 20 godina. Ipak, smatra da do formiranja manjinske vlade mora doći što prije.

“Mislim da je Memorandum o saradnji najznačajnija stvar koja se desila u poslednje vrijeme jer je značajan iskorak ka pomirenju. To je jako važno. Mnogo se srdžbe nakupilo među političkim akterima, a oni su to na loš način prenijeli na građane. Dugo živimo u tome i ako to ne počnemo da saniramo, nećemo ići naprijed. Koncept manjinske vlade je jedno od mogućih rješenja. Da li je najbolje? Vjerovatno nije, ali je rješenje. A svako rješenje je bolje nego da ga nema”, zaključuje Vuksanović i ponavlja da SNP nikada neće pristati na ucjene, ni na lokalnom ni na državnom nivou.

Koalicija “Za novi početak” okupljena oko GP URA svoju platformu u Ulcinju ponudiće svima, kaže lider Demokratske partije Fatmir Đeka. Ističe da ga ohrabruje nova energija i nove ideje usmjerene na izvođenje Ulcinja na put uspjeha, a Crne Gore na put u EU.

Kaže i da nije primijetio crne džipove u Ulcinju na dan izbora.

“Crnih džipova u Ulcinju ima mnogo, to je komično. Ja nisam vidio. Čim se izbori približavaju, strasti se pojačavaju i ja to u tom kontekstu gledam . Mislim da je ovo bila jedna od najkorektnijih kampanja i ponavljam da je važno da Ulcinj dobije kvalitetnu upravu, stabilnu vlast i da stavimo akcenat na razvoj grada. Izjave koje je bilo ko dao pa i Rade Milošević, stavljam u kontekst euforije oko izbora”, kaže Đeka.

Nova politička stvarnost u Crnoj Gori postoji, kaže on i dodaje da Memorandum koji je potpisan mže da se širi i uključi i ostale partije u Crnoj Gori.

“Memorandum nije pečatiran. U momentu potpisivanja znali smo da se u SNP- u nisu izjasnili o Srebrenici, da nisu priznali Kosovo, ali smo htjeli da idemo naprijed. Preskočili smo te teme i složili se da je to poruka pomirenja. Ne možemo imati manjinsku vladu koju ne podržava DPS. Možemo da kritikujemo DPS, ali moramo da priznamo da je ta partija dovela Crnu Goru u NATO i skoro do EU. Manjinska vlada treba što prije da bude formirana, jer ako ovako nastavimo trenutna vlada će zloupotrebljava položaje i resurse. Dajemo im puno prostora i već kasnimo”, naglašava Đeka.

Za formiranje manjinske vlade, kako pojašnjava, treba da se postigne širi konsenzus, a da put Crne Gore bude jasno evroatlanski. Ako mu ministarsko mjesto bude ponuđeno od strane mandatara, kaže da će prihvatiti i gledati da Crna Gora ne skrene sa evropskog puta.

Po mišljenju profesora Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Miloša Bešića, izbori u Beranama i Ulcinju pokazali su da je kreirana nova poltička stvarnost što ocjenjuje kao dobro za demokratske procese u Crnoj Gori.

“Nova raspodjela karata otvara nove kapacitet demokratskog društva u Crnoj Gori. Otvaraju se novi koalicioni aspekti što je dobro i za DPS koji je imao jako nizak koalicioni potencijal. Ovi izbori njih treba da uvede u novu realnost gdje su još uvijek ozbiljan politički akter i po svom kadrovskom kapacitetu i po dugotrajnoj borbi za evropske vrijednosti, i gdje sa tim kapacitetom mogu da ulaze u nove aranžmane”, istiće Bešić.

Kako naglašava, strukture koje formiraju manjinsku vladu na ovim lokalnim izborima dobile su legitimitet.

“Lokalni izbori u Beranama i Ulcinju uticaće progresivno na formiranje manjinske vlade, ojačaće je, pospešiti i ubrzati, a ne obrnuto. Nije se desilo ono što su najavljivale Demokrate i DF – da će ulazak u manjinsku vladu značiti sunovrat SNP-a i GP URA. Volio bih da što prije postane legitimno i normalno da partije različitih profila počnu da sarađuju jer to je put ka pomirenju i ukidanju podjela koje tradicionalno postoje u crnogorskom društvu i užasno ga opterećuju. Još uvijek imamo “svježe rane” iz vremena dugogodišnje vladavine DPS koje vrijeme mora da zaliječi i tako otvorinove opcije. Ali politički proces uvijek treba da bude takav da akteri ulažu napor da se te rane zaliječe, a ne da dalje produbljuju sukobe. Podsetiću vas da su mnoge evropske države obezbjeđivale stabilnost upravo građenjem tzv velikih koalicija koje su spajale nespojivo i na taj način pomagale izgrađivanju demokratije. To je ono što bih ja volio da vidim u Crnoj Gori”, poručuje Bešić.


Portal Analitika