Region

Bešlin: Nijedan autoritarni režim nije dobio bitku protiv svoje mladosti, pa neće ni Vučićev

"Oni mogu retorički, na svojim televizijama, da iznose različite neistine o broju prisutnih. Ali na ulicama Beograda od juče gledamo ucijenjene, zastrašene i potkupljene ljude. Da li oni liče na nekakvu pobjedničku Srbiju? Vučićev autoritarni režim, od kako je došao na vlast, vrši jednu strašnu polarizaciju u društvu“, istakao je on

Bešlin: Nijedan autoritarni režim nije dobio bitku protiv svoje mladosti, pa neće ni Vučićev Foto: Gradski portal
Portal AnalitikaIzvor

Istoričar Milivoj Bešlin izjavio je danas za N1 da nijedan autoritarni režim nije dobio bitku protiv vlastite mladosti, budućnosti i sopstvenog društva.

"Pobjeda studenata je pobjeda svih građana", ocijenio je on.

Bešlin je za N1 rekao da studente nikad niko nije pobijedio, niti jedan autoritarni režim u svijetu, pa neće uspjeti ni ovaj u Srbiji.

"Oni mogu retorički, na svojim televizijama, da iznose različite neistine o broju prisutnih. Ali na ulicama Beograda od juče gledamo ucijenjene, zastrašene i potkupljene ljude. Da li oni liče na nekakvu pobjedničku Srbiju? Vučićev autoritarni režim, od kako je došao na vlast, vrši jednu strašnu polarizaciju u društvu“, istakao je on.

Prema njegovim riječima, pobjeda studenata, odnosno ispunjenje studentskih zahtjeva i sve ono što studenti danas predstavljaju je pobjeda svih.

"Čak i ti ljudi koji su naši sugrađani, možda čak i naši prijatelji, rođaci i koji su danas na ovaj ili onaj način nasilno dovedeni na ulice Beograda da kliču autoritarcu, i za njih će zapravo ispunjenje studentskih zahtjeva i ova emancipacija, biti pobjeda“, smatra Bešlin, prenosi N1.

Prema njegovim rečima, poslije 15. marta režim, koji je mjesecima bio u defanzivi, zapravo je prešao u ofanzivu.

"Povratka na staro nema“

"Oni ne mogu jednom naprsli legitimitet i jednom oslobođene i od straha emancipovane ljude da vrate u ono stanje straha i podaništva kako bi oni htjeli, ali su ipak zaključili da je sad negdje povoljan trenutak za njih da krenu u neku vrstu kontraofanzive, odnosno da iz defanzive pređu u ofanzivu. I tada su u stvari počeli ovaj jedan široki talas represije, kršenja zakona, ukidanja plata prosvjetarima i ljudima koji rade na fakultetima“, rekao je istoričar za N1.

Sve najave za trodnevni skup "Ne damo Srbiju“, vidi kao jednu užasnu demonstracija sile sa idejom da će se slobodni građani Srbije uplašiti, demotivisati i povući, što se, kako smatra, neće desiti.

Sa druge strane ocjenju da je, ono što smo vidjeli u Novom Pazaru, ljubav i empatija i solidarnost.

Bešlin kaže da je sinoć u Novom Pazaru, ali i proteklih mjeseci, vidio jednu zaista potpuno drugačiju sliku jednog normalnog društva, u kome je moguće gledati ovakve slike ljubavi, empatije, solidarnosti nasuprot mržnji i govoru mržnje koju vlast preko režimskih medija širi.

"Sada prvi put, u stvari, vidimo studente koji se bez nekakvog orijentalizma, bez paternalizma, bez bilo kakvih predrasuda obraćaju ljudima u Novom Pazaru, kao ravnopravni ravnopravnima. I to je uticalo na to da se građani Novog Pazara, u stvari čitave te regije, osjećaju konačno kao dio našeg društva u kom ima mjesta za sve. I zapravo je započet neki proces reintegracije i tih mladih ljudi“, kazao je Bešlin.

Kako je ocijenio, ako smo dovoljno razumni, racionalni, onda u tom društvu ima mjesta za sve, posebno ako se svim ljudima obraćamo bez predrasuda – nacionalnih, religijskih ili bilo kakvih drugih.

Portal Analitika