Politika

"Ne shvatamo zašto su zapravo njih dvojica u sukobu"

Bešlin: Sukob Milatovića i Spajića ne sliči onom Bulatovića i Đukanovića

Razlaz Momira Bulatovića i Mila Đukanovića 1997. predstavljao je političku vododjelnicu, u kojoj su bili veoma jasno definisani politički, ideološki i civilizacijski ciljevi dvije strane u pomenutom sukobu. Kao istoričar, ništa slično ne mogu da pronađem u aktuelnom sukobu mandatara Milojka Spajića i predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, ocijenio je istoričar Milivoj Bešlin.

Bešlin: Sukob Milatovića i Spajića ne sliči onom Bulatovića i Đukanovića Foto: Pobjeda
Gradska TVIzvor

Bešlin je u emisiji “Aritmija”, autorke Tamare Nikčević, kazao da Gradska RTV danas plaća cijenu zbog izvještavanja o vezama najbližih srodnika vrha vlasti u Crnoj Gori sa režimom u Beogradu, i tvrdi da Aleksandar Vučić ima podršku svega trećine Srba koji žive u Crnoj Gori.

Mandatar Milojko Spajić nema političku volju i hrabrost da napravi dobru evropsku Vladu, kaže Bešlin i dodaje da su vidljivi sukobi između njega i predsjednika države Jakova Milatovića.

“Milatović i Spajić gotovo da ne kriju međusobni sukob, odnosno borbu za moć. Problem je to što u njihovom sporu ne postoje dve jasno diferencirane političke i ideološke koncepcije. Drugim rečima, mi tu, za razliku od sukoba između Momira i Mila, ne shvatamo zašto su zapravo njih dvojica u sukobu”, objašnjava Bešlin.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić politički uticaj u Crnoj Gori, ne ostvaruje samo dozvoljenim sredstvima i medijskom propagandom, već i ilegalnim finansijskim manipulacijama.

“Vaša televizija je otkrila ono o čemu se malo govorilo kada je Abazović bio važan Vučiću. Tek sada vidimo koliko je bio važan, kada je njegov brat dobio kliniku vrijednu desetine miliona eura. Vaša televizija je najviše govorila o tome, malo je šta demantovano, zato ste i plaćali cenu kao tv urednici. Takođe smo saznali da je i brat Milatovića postao poslovan čovek – od vlasnika polovine teretane do putarskog biznisa koji je najisplativiji u Evropi”, kazao je Bešlin.

Sudeći po političkom aktivizmu, utisak je da u Crnoj Gori vlada ćutnja, ističe Bešlin.

“Mladi lideri DPS-a nadaju se položaju u Spajićevoj Vladi, zato su mu i pružali podršku tokom izbora. Ja sam sa čuđenjem gledao kampanju kada je Vučić sporovodio negativni odnos prema Spajiću. DPS ga je branio više nego tada aktuelnog predsjednika stranke Mila Đukanovića”, navodi Bešlin.

Naglašava da bi jedino Vlada koju bi činili PES i DPS garantovala crnogorski suverenitet, koji je ozbiljno ugrožen tokom prethodne tri godine.

Portal Analitika