Politika

Bez Deklaracije SNP-a na dnevnom redu Skupštine

Izvor

Prilikom glasanja poslanici vladajuće koalicije su bili uzdržani, a predlog SNP-a su, osim njihovih poslanika, podržali poslanici Nove srpske demokratije i Pokreta za promjene.

Poslanik SNP-a Vasilije Lalošević ocijenio je da se glasanje protiv njihovog predloga može protumačiti kao pokušaj opstrukcije lijepe ideje.

- Ukoliko se nekome ne sviđa tekst neka amandmanski djeluje. Ako neko neće da glasa da se omoguči rasprava o ovom dokumentu, s pravom ću pomisliti da je protiv evropskog puta Crne Gore, naveo je on.

Lalošević je kazao da razumije ukoliko neko iz sujete ili ljubomore ne bude podržao Deklaraciju, „samo zato jer nije njen autor“.

- Deklaracija je značajna stvar jer ovim potvrđujemo da je temeljni cilj Crne Gore punopravno člansto u EU. Ne bi bila dobra poruka nama, Evropskoj komisiji i budućim pregovaračkim timovima da se ne usvoji predložena Deklaracija, pojasnio je on.

U tom dokumentu, kako je naveo, postoji član koji govori o potrebi transformacije jednog tijela, koje treba da preraste u nacionalni odbor za praćenje pregovora.

Odbor bi, prema riječima Laloševića, nadgledao tok pregovora, davao mišlljenja i smjernice u ime Skupštine i održavao redovne konsultacije sa vođom pregovaračke grupe.”U ovaj proces moramo biti svi uključeni. Ako hoćemo da zajedno idemo u svemu ovome dajte da za početak raspravljamo o ovoj Deklaraciji“, poručio je on.

Poslanik Demkoratske partije socijaliste Miodrag Vuković optužio je SNP da su napustili dobru praksu da se do ovakvih dokumenata dolazi zajedničkim radom.

„Na odborima smo ponudili da ovaj tekst bude osnova i da ga uradimo kao što smo ranije. Nijesu prihvatili,a ima toliko toga što treba unijeti u Deklaraciju da ne bi bila puna fraza i opštih mjesta“,ocijenio je Vuković.

Lalošević mu je odgovorio da ne mora da znači da je nešto loše ako nije potpisano i njegovim (Vukovićevim) imenom.

Skupština je jednoglasno podržala predlog SNP-a da se uvrste u dnevni red dopune odluke o imenovanju predsjednika sekretara i devet članova Državne izborne komisije (DIK).

Tim aktom predviđeno je da predsjednik i sekretar DIK-a ubuduće te funkcije obavljaju profesionalno.

Vladajuća većina nije prihvatila zahtjev SNP-a da se raspravlja o izmjenama Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji.

Pokret za promjene (PzP) povukao je svojih 22 predloga za proširenje dnevnog reda tekuće sjednice, jer su, kako su naveli, revoltirani činjenicom da nije obezbijeđen direktan televizijski prenos prvog dijela sjednice.

- Ovo je dokaz koliko je ova Skupština slobodna. Mi ovdje nijesmo zbog recki nego zbog građana. Pošto nas niko neće slušati ni gledati povlačimo predloge iz procedure -objasnio je potpredsjednik PzP-a Branko Radulović.

PzP je, pored ostalog, ponovo planirao da traži izmjene Zakona o sprečavanju sukoba interesa na način da i partijski lideri morajud a Komisji prijavljuju imovinu i prihode.

Potpredsjednik Skupštine Željko Šturanović je uputio apel javnom servisu da se omoguće direktni prenosi sjednica.

„Ljudi iz javnog servisa treba da pokažu više senzibiliteta prema Skupštini pri određivanju koje će tačke prenositi“, kazao je on.

Emilo Labudović iz NOVE smatra da je dosta bilo apela prema javnom servisu.

„Tako vam Boga, nemojte upućivati apel. Mi nijesmo doborovoljno društvo. Skupština je osnivač javnog servisa. Našim rukama se njima opredjeljuje dest ili 11 milona EUR godišnje. Dosta je apela. Ili da pitanje prenosa regulišemo posebnim aktom ili da prekinemo sa njima svaku saradnju“, rekao je on.

Lalošević je dodao da se javnom servisu godišnje daje oko 12 miliona eura.

- To je suviše velika para da bi neko mogao da nipodaštava ovaj visoki dom. Ako Deklaracija o ispunjavanju uslova za početak pregovora sa EU ne interesuje javni servis, svaka im čast, kazao je on.

(foto:bicent.com)

Portal Analitika