Politika

Bez dvotrećinske većine za izmjene izbornog zakona

Izvor

Kako je bilo neophodno da za izborni zakon glasa 54 poslanika, predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić konstatovao je da prijedlog zakona nije dobio nophodnu skupštinsku većinu.

Tokom današnje rasprave bilo je jano da neće biti obezbijeđena potrebna dvotrećinska većina, koja je prema Ustavu Crne Gore, bila neophodna za njegovo usvajanje. Iako su predstavnici vladajuće koalicije tvrdili da su izmjene Zakona dobile podršku od relevantnih međunarodnih institucija, prije svega OEBS-a i Venecijanske komisije, tokom rasprave su se izdvojili nepomirljivi stavovi vlasti i opozicije oko dva pitanja – prava glasa i autentične zastupljenost manjinskih naroda.

Poslanik Demokratske partije socijalista Miodrag Vuković podsjetio je da je usklađivanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom obaveza koje je već nekoliko puta prolongirana, jer nije bilo potrebne dvotrećinske većine u parlamentu. Prema njemu, pozicije stranaka vlasti i opozicije ostale su udaljene prije svega zbog opozicione opstrukcije. „Opozicija, bez ikakvog valjanog razloga, čitavo vrijeme opstruirala rad i usvajanje zakona”, konstatovao je Vuković, konstatujući da opozicija rizikuje kompromitaciju u domaćoj ali međunarodnoj javnosti.

Nasuprot tom stavu, poslanik Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević kritikovao je DPS zbog nespremnosti za postizanje konsenzusa. Laloševiće je ocijenio da je zakazivanje sjednice, iako se znalo da ne postoji dvotrećinska podrška u parlamentu, manevar vlasti uoči sastanka crnogorskih i evropskih parlamentaraca u Briselu.

 U sličnom tonu je diskutovao i poslanik Nove srpske demokratije Slaven Radunović koji je ocijenio da sjednica parlamenta predstavlja pozorišnu predstavu za međunarodnu zajednicu. Prema njegovim riječima, predloženim izmjenama veliki broj građana Crne Gore ostao bi bez biračkog prava, što Nova ne može podržati. “Radi se, prije svega, o građanima koji imaju višegodišnje prebivalište u Crnoj Gori, a posjeduju džavljanstvo Srbije”, kazao je Radunović.

Potpredsjednik Skupštine Rifat Rastoder, jedan od predlagača zakonskih izmjena, ukazao je da je usklađivanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom značajna obaveza Crne Gore u procesu evropskih integracija. “Riječ je o dobrim zakonskim rješenjima koja dodatno unapređuju izborni sistem i zato nema razumijevanja za dodatna uslovljavanja od strane opozicije”, zaključio je Rastoder, konstatujući da je današnja rasprava bila korektna ali ne i konstruktivna.

Portal Analitika