Riječ je o uređajima koji, poput onih u avionima, u svakom momentu bilježe sve parametre vožnje, a napravljeni su od materijala otpornog i na najteže udarce i eksplozije. Pomoću njih moguće je rekonstruisati da li je, na primjer, prilikom saobraćajne nesreće vozač imao vezan sigurnosni pojas, kao i kolika je bila brzina automobila i da li je vozač prije sudara kočio.
Ovakvi uređaji počeli su da se primjenjuju u SAD prije više od dvije decenije, a najprije je u svoja vozila počeo da ih ugrađuje General Motors (GM), 1990. godine, da bi 1995. postali standardni dio opreme putničkih automobila ovog proizvođača.
NHTSA je 2006. godine donijela pravilnik (koji je stupio na snagu 1. septembra 2012.), po kome automobilska “crna kutija” treba da bilježi ukupno 15 parametara u vozilu. Trenutno, oko 92 odsto svih novih automobila u SAD imaju ugrađene ove uređaje, a prema novom predlogu agencije NHTSA, taj procenat bi se popeo na 100%.
Sa druge strane, američko Udruženje proizvođača automobila, koje predstavlja interese tri najveće auto-kompanije u SAD (GM-a, Chryslera i Forda), kao i Toyote i Volkswagen grupe, ukazuje na potrebu da se zaštiti privatnost vozača.
“Ma koliko da su podaci koji se dobiju iz ‘crnih kutija’ značajni, neophodno je sačuvati privatnost vozača”, izjavila je Gloria Bergquist, portparol ovog udruženja.
“Proizvođači automobila ne smiju pristupati ovim podacima bez saglasnosti vozača i vlada o tome mora da povede računa kada donosi odluku o obaveznoj ugradnji ‘crnih kutija’ u sva putnička vozila”, dodala je ona.