Američki predsjednik Džo Bajden potpisao je još 9. septembra izvršnu uredbu kojom se zahtijeva obvezno vakcninisanje zaposlenih u saveznim institucijama, no mnoge američke kompanije koje imaju ugovore sa saveznim institucijama čekale su na službene smjernice iz Bijele kuće.
Zamjenik direktora Ureda za upravljanje i proračun Bijele kuće Džejson Miler napisao je na svom blogu da “smjernice koje su danas izdane prodstiču jedan od glavnih ciljeva naučno utemeljenog plana: da se što više ljudi vakciniše”.
Miler je rekao da će politika vakcinacije zaposlenih “smanjiti izostanke radnika, kao i troškove rada te poboljšati učinkovitost ugovaratelja i podugovaratelja koji izvršavaju poslove za saveznu vladu”.
Jedan dužnosnik administracije rekao je da se zahtjevi za vakcinisanjem interpretiraju “široko”, ustvrdivši da obuhvataju sve a ne samo one koji rade u saveznim zgradama.
Stivi Kejs, advokat u društvu King&Spalding, specijalizovanom za vladine ugovore, očekuje da će ta uredba uticati na desetine miliona američkih radnika. Na primjer, ako savezni djelatnik odlazi na posao u neki drugi ured u kompaniji, tada će i zaposlenici tog drugog ureda morati biti vakcinisani, iako ne rade na ugovoru za vladu.
“Pipci (uredbe) su dalekosežni. Broj onih koji će biti obuhvaćeni je golem”, rekao je Kejs.
Ranije ovoga mjeseca, Bijela kuća objavila je da svi savezni zaposlenici moraju biti vakcinisani najkasnije do 22. novembra.
Prošle sedmice glavni dobavljač vojne opreme Raytheon Technologies Corp, proizvođač raketa Tomahawk, zatražio je od svih 125.000 zaposlenih u SAD-u da se vakcinišu.
Odvojeno, američko ministarstvo rada planira u oktobru izdati hitne privremene standardne zahtjeve za preduzetnike s više od 100 zaposlenih, kojima će tražiti da vakcinišu zaposlene ili ih testiraju jednom sedmično, a očekuje se da će time biti obuhvaćeno više od 80 miliona radnika u SAD-u.