Kako je Pobjedi kazao prof. Velibor Spalević sa Studijskog programa za geografiju Univerziteta Crne Gore, problem Biogradskog jezera je otvoren u krugovima nauke već pet decenija. Prema njegovim riječima, ako se mjere ne preduzmu moguće je da jezero potpuno nestane za 120 do 130 godina.
On je kazao da će pitanje klimatskih promjena još više pojačati ovaj problem, jer dolazi do promjene u strukturi intenziteta bujičnih kiša.
Padavine
- Kiše sada kraće traju, a u principu sa istim ukupnim količinama padavina, što pojačava njihov intenzitet, ali i erozivnost područja, količinu produkcije sedimenata. Proračuni su ukazali da je vremenski maksimum, prema sadašnjim uslovima, samo koju godinu iznad vijeka da se jezero u potpunosti ispuni sedimentima - kaže Spalević.
On je objasnio da se dubina jezera sa 12 metara tokom suše spusti vrlo često na šest metara. Ističe da je moguće periodično potpuno isušivanje jezera, sa potpunim gubitkom vode na preko polovinu jezera.
- Biće to učestalije kroz vrijeme, što će značajno uticati na biodiverzitet ovog dragulja prirode Crne Gore - poručuje Spalević.
Entuzijazam
Problem se unazad godinama rješavao parcijalno individualnim inicijativama istraživača koji nastupaju kao entuzijasti.
Urađeno je nekoliko pojedinačnih inicijativa, a jedna od značajnijih je iz 2002-2003. godine kada je grupa mladih istraživača entuzijasta sa PMF i tadašnjeg Biotehničkog instituta, predvođena profesorima Veliborom Spalevićem i Vladimirom Pešićem, a pod mentorstvom akademika Gordana Karamana, volonterski pripremila Monografiju Biogradska gora.
- Detaljna istaživanja su već tada kvantifikovala kritičnu produkciju sedimenata iz pritoka, a iz rezultata ovih inicijalnih istraživanja moglo se naslutiti koliko su procesi degradacije zemljišta intenzivni, te za koliko vremena će biti totalno zasuto Biogradsko jezero, odnosno proračunati kada će nestati sa lica zemlje – rekao je Spalević
Istakao je da bi se to moglo desiti za 120 do 30 godina. Kao glvni problem je izdvojio podlokavanje otoke Jezerštice, gubljenja vode kroz ponore na dnu jezera, zasipanje sedimentima koje nanose pritoke, a najviše od Biogradske rijeke.
Traženje rješenja
Zbog toga su Nacionalni parkovi okupili u junu ove godine značajan broj naučnika iz zemlje i regiona, iz nekoliko oblasti koji obrađuju ovu problematiku.
- Svi su ponovili da je situacija zabrinjavajuća. Ukazivali su u svojim izlaganjima da su velike razlike između maksimuma i minimuma vodnog ogledala Biogradskog jezera. Ukazano je da su duž jezera uočeni brojni ponori, ali istraživanja sprovedena od 1988. do 1995. nijesu dala dovoljno precizan odgovor o njihovom tačnom broju i pozicijama - kazao je Spalević.
On se pita da či smo u prilici da budemo samo nijemi posmatrač, a pustiti da jezero bude zasuto, „tu na naše oči, za svega jedan vijek i koju godinu preko?“
- Da li da prihvatimo stav konzervativnih ekologa, ostajući po strani i prihvatajući tempo koji priroda nameće, jer njena tajna je strpljenje - pita se Spalević.
Po njegovim riječima, istina je da bi ustezanjem od zaštite primjenom mjera konzervacije zemljišta, sačuvali postojeći biodiverzitet, ali kratkoročno.
- Međutim, mišljenja sam da je ovo rješenje koje zastupaju neke naše kolege kratkoga daha. Biće zaštićeni pojedini oblici života koji obitavaju u sedimentima, njihovom prirodnom staništu. Međutim, ovo su poruke koje ne sagledavaju problem dugoročno, bez poštovanja integralnog upravljanja u slivovima. A šta kada iz faze koja pojačava pronos nanosa stanište sedimenata bude zasušeno zbog potpunog odsustva vode? Kada jezero potpuno bude ispunjeno sedimentima, kada se ispunjavanjem nanosa izgubi vodeni rezervoar - pita se Spalević dodajući da će nestati i to stanište, vrlo brzo neposredno poslije nestanka jezera.
Uticaj na procese
- Na procese treba uticati, poštujući naučne principe, kada se nađemo u momentima hazarda. A ovdje ulazimo, postepeno i sigurno u takvo što. Sve manje je dana pod snijegom u ovom kraju, a sve više kiša. Otuda se pojačava intenzitet bujica. Smanjuje se postepeno dreniranje tokom otapanja snijega. Treba uticati na oticaj iz sliva u gornjim djelovima sliva - kazao je Spalević.
Po njegovim riječima, ideja je da se pripremom travnih smješa, u katunima ispod vrhova Bjelasice, pojača travna vegetacija.
- Brzi oticaj voda nastalih od kiša, poslije sve intenzivnijih padavina, a uzrokovanih usljed evidentnih klimatskih promjena, usporiće gušći travni pokrivač. Pleteri i pregrade, manje terase, napravljeni od prirodnih materijala, a postavljeni u gornjim djelovima sliva presretaće bujice u nastajanju na samom uspostavljanju. Dolaziće do uspora oticaja. Zemljište će usvajati – upijati više vode usljed uspora bujica. Ta voda usporena, a usvojena tada u saturisanom zemljištu na površima koje su u gornjem dijelu sliva, će se u sušnim danima polako drenirati prema jezeru - kaže Spalević dodajući da tada neće biti kolebanja nivoa voda koje sada svjedočimo.
Biotehničke mjere
- Usporima koje bismo uradili biotehničkim mjerama konzervacije zemljišta, te manjim građevinskim intervencijama izgradnje različitih tipova pregrada i pletera u slivu, bujični tokovi bi smanjili mutnoću voda, bila bi manja produkcija sedimenata, manji pronos nanosa. Usporili bismo zasipanje, a produžili vijek trajanja jezera. A i dekada više se broji. Prirodu ćemo i na ovaj način ostaviti prirodi - poručuje Spalević.
On objašnjava da sedimenti kao stanište flore i faune jezera, koje se trenutno nalazi u jezeru, ovim mjerama konzervacije u gornjim djelovima sliva, ne bi bili ugroženi.
- Amortizovali bismo neke procese koji ugoržavaju ovaj prostor. Jezera su najljepša i najizrazitija karakteristika pejzaža. Biogradsko je gorsko oko; u koje posmatrač gledajući ga s proljeća mjeri dubinu sopstvene duše. Nije ga pametno gledati, a pustiti da bude zasuto, tu na naše oči, za svega vijek i koju godinu preko - zaključio je Spalević.