Društvo

Bez objavljivanja rezultata revizije ni osam i po mjeseci od suspenzije sporne mape ekstremističkih organizacija

BIRN-ova omerta

Prema saznanjima Pobjede, u međuvremenu su urađene najmanje dvije revizije ovog BIRN-ovog projekta finansiranog novcem poreskih obveznika Nizozemske, a njihovi zaključci su identični onome što je naš list u seriji tekstova objavljivanim krajem prošle godine dekonstruisao – da je mapiranje urađeno neprofesionalno, tendenciozno i bez ikakve utemeljene metodologije

Osam i po mjeseci ćutanja Foto: Screenshot/BIRN
Osam i po mjeseci ćutanja
PobjedaIzvor

Osam i po mjeseci proteklo je otkad je Balkanska istraživačka regionalna mreža (BIRN) sa njihovog sajta Balkan insight suspednovala famoznu mapu krajnje desničarskih i ekstremističkih grupa na Balkanu u kojoj je, kroz amaterski i, u najmanju ruku, tendenciozni izvještaj novinarke koncerna Vijesti Jelene Jovanović kao ekstremiste i vjerske fanatike targetirala devet crnogorskih građanskih aktivista, među kojima i dvije novinarke Pobjede.

Osam i po mjeseci regionalna i crnogorska javnost je od BIRN-a, a u vezi sa jednim od najvećih esnafskih skandala, dobila isključivo – ćutanje. Pravila ćutanja uredno poštuje i proljetos postavljeni direktor BIRN-a Crna Gora Vuk Maraš, koji je više puta na Tviteru, na kojem je inače veoma aktivan, upadljivo ignorisao svako pitanje postavljeno u vezi sa ovim slučajem.

REVIZIJA

Na adresi na kojoj je 16. novembra prošle godine objavljena skandalozna mapa, od 13. decembra 2022. godine i dalje piše da je „BIRN-ova mapa krajnje desničarskih i ekstremističkih grupa na Balkanu, koja dokumentuje organizacije i grupe aktivne u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, trenutno nedostupna javnosti u iščekivanju rezultata nezavisne revizije“.

Prema saznanjima Pobjede, u međuvremenu su urađene najmanje dvije revizije ovog BIRN-ovog projekta finansiranog novcem poreskih obveznika Nizozemske, a njihovi zaključci su identični onome što je naš list u seriji tekstova objavljivanim krajem prošle godine dekonstruisao – da je mapiranje urađeno neprofesionalno, tendenciozno i bez ikakve utemeljene metodologije.

Međutim, u proteklih više od devet mjeseci od objavljivanja spornog izvještaja, jedino očitovanje BIRN-a u ovom slučaju je odgovor njihovog advokata Nermina

Mulalića na tužbe za klevetu koje je osmoro targetiranih iz Crne Gore predalo Općinskom sudu u Sarajevu.

U odgovoru na tužbu BIRN-ov advokat, pozivajući se na bosanskohercegovački Zakon o zaštiti od klevete, potcrtava da odgovornost za štetu postoji samo ukoliko su neistinite činjenice (!?) namjerno ili iz nepažnje iznijete ili pronijete, te da je tuženi odgovoran za štetu njihovim iznošenjem ako je znao da su neistinite ili je nepažnjom zanemario njihovu neistinitost.

Sa druge strane, dok je u Sarajevu tuženi makar odgovorio na tužbe, pred Osnovnim sudom u Podgorici još uvijek nijesu počeli procesi protiv autorke skandaloznog izvještaja Jovanović i urednice sajta Balkaninsight Dušice Tomović.

NARATIV I NAMJERA

I pored insistiranja BIRN-ovog advokata da se nije radilo o namjeri, ipak narativ o takozvanom crnogorskom ekstremizmu, koji je koncern Vijesti brižljivo gradio godinama u pokušaju kreiranja vještačke protivteže velikosrpskom klerikalnom djelovanju, a sve u cilju otvaranja „trećeg puta“ za „dijete“ koncerna - Dritana Abazovića, doživio je sredinom novembra prošle godine svoj krešendo upravo oličen u amaterskom uratku novinarke Jovanović.

Rečenica Jovanović izgovorena u jutarnjem programu TV Vijesti, dan nakon objavljivanja mape, u kojoj kaže kako su se „do sada obilježavale samo proruske i prosrpske organizacije, a pravili smo se da nijedan drugi vid desničarskog djelovanja ne postoji“, uz poruku da svi koji su se našli na mapi „tu treba i da budu“, te da će ih biti još, najbolje se naslanja na rečenicu koju je njen glavni i odgovorni urednik Srdan Kosović napisao u tekstu objavljenom u Vijestima u februaru 2021. godine.

"Dio crnogorskog društva se prema Srbima u Vladi Crne Gore, ili na bilo kojoj drugoj poziciji sa koje se odlučuje, u ime cijelog građanstva, ponaša kao rasistička porodica na jugu Sjedinjenih Američkih Država šezdesetih godina, pošto ugleda crnca u autobusu", napisao je tada Kosović.

Ova teza je bila jednako istinita poput tvrdnje pokojnog patrijarha Crkve Srbije Irineja iz 2018. godine koji je uporedio položaj Srba u Crnoj Gori, nakon obnove njene nezavisnosti, sa položajem Srba u Hrvatskoj tokom fašističke Nezavisne države Hrvatske (NDH) u Drugom svjetskom ratu.

Od trenutka objavljivanja BIRN-ove mape, 16. novembra, brojni domaći i regionalni intelektualci, politikolozi i novinari, makar u dijelu koji se tiče Crne Gore, prepoznali su matricu hibridnog djelovanja.

Politikolog Marko Savić, saradnik na Fakultetu političkih nauka u Podgorici, u intervjuu za Pobjedu krajem novembra prošle godine, ocijenio je da se BIRN-ova mapa vrlo argumentovano može svrstati u aspekt koji zadovoljava elemente propagande, ali i hibridne prijetnje.

"Ako govorimo o mekom uticaju, jedan sistem koji je oformljen u Rusiji tokom prvog mandata Vladimira Putina podrazumijevao je da se neka stvar koja se želi etablirati kao istina plasira kroz respektabilne organizacije koje su vidljive i poštovane u zapadnom svijetu", ocijenio je tada Savić.

Balkanska istraživačka mreža – BIRN, odnosno njene analize i projekti, često su korišćeni kao relevantan izvor informacija u dokumentima značajnih međunarodnih organizacija, uključujući i NATO.

BIJEG OD ODGOVORNOSTI

Skandalozni izvještaj izazvao je burne reakcije diljem regiona, ali i u zemlji, sa izuzetkom medija koji su pod direktnom kontrolom srpskog kapitala, ali i Javnog servisa. Na brojna negodovanja respektabilnih nevladinih organizacija, intelektualaca, ali i na novinarska pitanja BIRN pod rukovodstvom regionalne direktorke Marije Ristić pribjegao je konceptu odsustva i prebacivanja odgovornosti, brisanja impresuma, pokušaja sklanjanja u stranu i novinarskih i medijskih uzusa ponašanja kako bi proizvod učinili „neokaljanim“, a sebe sačuvali od odgovornosti, što sve ukazuje na širok pokušaj propagandnog djelovanja. 

Na organizovanu propagandnu akciju ukazala je još jedna činjenica. Svega 15 dana nakon objavljivanja skandaloznog mapiranja „terorista“, Ristić je obavijestila kolege da napušta organizaciju, a tri dana nakon tog pisma BIRN je i na sajtu zvanično objavio informaciju da je ona „podnijela ostavku u potrazi za novim profesionalnim izazovima“, te da je nova direktorka Milka Domanović.

Kako je Pobjeda ranije pisala, a na osnovu informacija koje smo dobili od više insajdera iz samog BIRN-a, potezi koje su povlačili, odnosno nijesu povlačili, Ristić i direktor BIRN-a BiH koji je koordinirao cijeli projekat, Denis Džidić, bili su gaženje svih internih smjernica te medijske kuće kojima se definiše ponašanje u slučajevima kada neko osporava objavljeni sadržaj.

Gotovo mjesec nakon objavljivanja mape, 13. decembra, BIRN-ov projekat doživio je svoju potpunu dekonstrukciju tako što je ona povučena sa interneta.

Na sastanku održanom u Tirani 11. decembra, a nakon prethodnog insistiranja BIRN-ovog Nadzornog odbora kojim predsjedava engleski novinar Tim Džuda, donešena je odluka da se do daljnjeg sporna mapa ukloni sa interneta.

U zvaničnom obraćanju, BIRN je naveo da su 25. novembra „nakon niza internih procedura“ donijeli odluku o slanju podataka na nezavisnu provjeru.

Konačni epilog skandaloznog targetiranja devetoro građanskih aktivista, po receptu ruskog hibridnog djelovanja, kojim je novinarka Jovanović, uz podršku urednice Balkaninsighta Dušice Tomović, takođe dugogodišnje novinarke istog medija, i regionalne direktorke BIRN-a Marije Ristić, uslijediće svakako nakon sudskih procesa u Bosni i Hercegovini, ali i pred domaćim pravosuđem.

Portal Analitika