Komentarišući odluku poslanika da glasaju protiv rasprave o srebreničkoj rezoluciji, koju su u utorak, 19. oktobra, predložili poslanici poslaničke grupe Ujedinjena dolina-SDA Sandžak, Biserko kaže da je to “prirodna reakcija jednomišljenika koji sjede u Narodnoj skupštini”, dodajući da nije sigurna da bi opozicija drugačije reagovala.
“Treba obratiti pažnju na to kako akademski krugovi i mediji u Srbiji negiraju genocid u Srebrenici, i koji cijelu interpretaciju raspada bivše Jugoslavije svode na to da su za raspad odgovorni strani faktori, Hrvatska, Slovenija… Sve dok ne bude intervencije ili pritiska sa strane nastaviće se ratnohušačka politika i veličanje ratnih zločinaca u Srbiji. Još ne znamo kakva će biti američka administracija s obzirom na nova imenovanja, ali su ta imenovanja svakako ohrabrujuća”, navodi Biserko.
Prema njenom mišljenju, Evropska komisija je u najnovijem izvještaju o napretku Srbije ka članstvu u Evropsku uniju izbjegla da bude kritičnija prema zvaničnom Beogradu, zato što smatraju da je Srbija i dalje na evropskom kolosjeku.
„To je pogrešna procjena EU, jer Srbija više nije na tom kolosjeku“, naglašava Sonja Biserko za Danas.
Žene u crnom: U Srbiji i dalje na djelu kontinuitet negiranja genocida
Žene u crnom saopštile su danas da se u Srbiji nastavlja kontinuitet negiranja genocida u Srebrenici nakon što su poslanici odbili da raspravljaju o srebreničkoj rezoliciji.
„Podsjećamo – genocid u Srebrenici je najveći ratni zločin nakon Drugog svjetskog rata u Evropi. Režim Slobodana Miloševića saučesnik je genocida pružanjem ogromne političke, vojne i logističko-finansijske pomoći Vojsci Republike Srpske“, naglašavaju Žene u crnom.
Kako navode, ne iznenađuje ih odluka Skupštine Srbije, “jer je poznato da apsolutnu skupštinsku većinu čine predstavnici stranaka koje su 90-ih godina direktno učestvovale u ratovima i u organizovanju ratnih zločina, uključujući i genocid u Srebrenici”.
„Te stranke i dalje imaju ratnohuškačku retoriku a za njih su ratni zločinci najugledniji članovi društva. Pomenutim odbijanjem Skupština Srbije je još jednom potvrdila da je Srbiji na djelu kontinuitet negiranja genocida. Na taj način se sve građanke i građani Srbije drže u poziciji saučesnika u genocidu, što će imati dugoročne posljedice u moralnom slomu društva, otvarajući prostor za propast društva u svakom pogledu”, ukazuju Žene u crnom.