Biserko dodaje da se može reći i da je srpski nacionalizam rusifikovan.
“Rusija je bila glavni faktor anti-NATO kampanje,koju su vodili preko medija prisutnih u Srbiji, insistirajući na inicijativama koje treba da denunciraju zločinački napad NATO-a na Srbiju. Srbija je ranije obilježavala NATO intervenciju jednom godišnje, međutim, otkad se Rusija infiltrirala na Balkan,uzela je kao glavni argument Kosovo, odnosno kao instrument svog prisustva na Balkanu. Srbija igra perfidnu igru oko Kosova, i to koristi zbog drugih aspiracija u regionu – pre svega na BiH i Crnu Goru. Na taj način Rusiji omogućava da ima svoju nogu na Balkanu,preko Saveta bezbednosti. Međutim, stvaraju se nove relacije,koje su tek u naznakama. Moramo imati u vidu da Zapadni Balkan na neki način očituje različite interese, nadajući se da se može pregovarati sa Rusijom, što svakog dana izgleda sve manje moguće,zato što Rusija sve više ulazi u šemu iz koje nema povratka”, pojašnjava Biserko.
Rusija prijeti svim zemljama u regionu
Rusija, ističe Biserko, prijeti svim zemljama u regionu.
“Poraz Ukrajine biće poraz svih zemalja u regionu. To zahteva od Zapada drugačiju politiku i mnogo veću pomoć Ukrajini. Poraz Rusije u Ukrajini je upitan, a Ukrajina taj rat gubi moralno i politički i diskreditirana je u celoj međunarodnoj zajednici”, smatra Biserko.
Sa druge strane, dodaje, Rusija nema društvo u kojem može da iznese ulogu globalne sile.
Govoreći o situaciji u srpskom društvu, uz osvrt na proslavu Dana policije, Biserko kaže da je riječ o pripremi rata,na neki način.
“Imamo Zoranu Mihajlović, koja govori o evropskoj opciji i potrebi da se Srbija priključi, dok istovremeno imate ministra policije,koji na neki način izaziva rat. Svi pokliči na tom skupu deluju kao neka vrsta pripreme za rat. Srpsko društvo je ovih deset godina uspavano i postalo je toksično do te mere da više ne može da se razlikuje dobro od zla”, navodi Biserko.
Građani Srbije koji odlaze iz zemlje, naglašava, iduna Zapad,a ne u Rusiju ili Kinu. Najveći problem, dodaje, predstavljaju određene elite,koje su tradicionalno bile proruski orijentisane – kao što je SPC i,u najvećoj mjeri,akademska zajednica.
Biserko ističe da smo kroz potpisivanje peticija protiv uvođenja sankcija Rusiji i glasanja u Ujedinjenim nacijama vidjeli da su ti slojevi oduvijek bili tu.
“Jugoslavija je bila projekat koji je Srbiju doveo do vrha kada je riječ o modernizaciji društva. Sve to je sada narušeno u toj meri da gotovo da više ne postoji. Ne postoji politički dijalog, ali ni opozicija,koja nije uspela da artikuliše neku valjanu alternativu,nego je sve vreme u trci ko će biti veći nacionalista. Nemaju način da nadigraju Vučića nekom ozbiljnom ponudom”, ističe Biserko i dodaje da politiku treba vratiti na one vrijednosti koje garantuju progres društva.
Govoreći o tome da li postoji različit pogled EU i SAD na situaciju u Srbiji, Biserko kaže da je Njemačka zainteresovanija za ovaj dio Evrope.
“Amerika je najrobusniji diplomatski akter kada je riječ o Balkanu i svi je percipiraju kao glavnog aktera,koji završava rat, donosi sporazume i sl. Amerika se vratila na Balkan zbog rata u Ukrajini i ima važnu ulogu s obzirom na svoju ofanzivniju politiku”, smatra Biserko.
Međunarodna zajednica, ističe, mora više pažnje posvetiti društvu u Srbiji, koje je prilično uspavano, dok mladi bježe iz zemlje.
Otvoreni Balkan usmjeren ka srpskim i albanskim interesima
Na pitanje kome je kancelar Šolc poručio da je prioritet Berlinski proces,a ne Otvoreni Balkan, Biserko odgovara da je ta poruka bila usmjerena ka Srbiji.
Kada je riječ o Otvorenom Balkanu, Biserko kaže da je taj regionalni projekat usmjeren ka srpskim i albanskim interesima i pokriva “srpski svet”.
“(Edi) Rama i Vučić imaju mnogo dublje odnose nego što je to predstavljeno. Taj projekat nema šanse,posebno u ovakvim uslovima,u kojima Albanija i Srbija ne uvažavaju druge države kao jednake, pogotovo Kosovo,koje nije ni priznato od strane Srbije. Kad Srbija govori o kompromisnom rešenju, oni misle na podele”, ocjenjuje Biserko i dodaje da zvanični Beograd “očekuje da Rusija pobedi”.
Sagovornica Gradske RTV naglašavada manje države EU više neće moći da ucjenjuju ulazak u Uniju kako su to radile do sada.
“To mora da se isključi kao način donošenja odluka, zato što daje primat autoritarnim režimima,kao što je Putinov,koji se ni sa kim ne konsultuje i donosi odluke preko noći”, naglašava Biserko.
Srbija Crnu Goru smatra svojim neotuđivim dijelom, kaže Biserko, i dodaje da ta aspiracija nije prestala ninakon crnogorske samostalnosti.
“To se priprema jako dugo,kao što je Putin radio sa Ukrajinom. To je isti odnos i svojatanje. Oni su to zvali samo teritorija, ne pominjući Crnu Goru kao državu, narod i kulturu, jer su sve to negirali. Prvo se to očitalo u pokušaju državnog udara, kasnije i kroz litije,koje su bile retrogradna konzervativna revolucija,koja je u velikoj meri naštetila crnogorskom napretku ka EU, ali se to na neki način popravlja. Zapad je to tek sada shvatio, u početku je mislio da je to pokušaj da se menja režim. Trebalo im je dosta vremena da shvate da je to protiv Zapada, proruska i probeogradska priča. Ima puno najava da će Crna Gora biti prva primljena u EU”, navodi Biserko.
Praveći paralelu između Otvorenog Balkana i Berlinskog procesa, Biserko ističe da Berlinski proces predstavlja pripremu za članstvo u EU.
Pokušaj predstavljanja Crne Gore zavisnom od Srbije
Na pitanje da prokomentariše, pored ostalog, najavljenu posjetu premijera Abazovića Beogradu, kao činjenicu da je ovo peta posjeta crnogorskih zvaničnika Srbiji bez uzvratne posjete, Biserko kaže da Srbija pokušava Crnu Goru da predstavi zavisnom od Beograda.
“Crna Gora i Srbija tek treba da započnu odnose koji će uvažavati prvenstveno princip jednakosti. Srbija se ponaša kao Rusija, jer nije pokazala spremnost da uvaži nove zemlje i njihove granice”, ističe Biserko i dodaje da povjerenje prema Srbiji ne postoji.
Poredeći politiku Srbije i Rusije, Biserko ukazuje na izraženu identičnu metodologiju i terminologijukoju koriste ove dvijedržave, govoreći o, pored ostalog, navodnoj ugroženosti.
“Srbija ugrožava region, a Rusija ceo svet”, ističe Biserko.
Komentarišući posjetu njemačkog kancelara Olafa Šolca Srbiji, kao i otkazivanje posjete šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, Biserko kaže da je posjeta kancelara Šolca jedna u nizu posjeta Srbiji od strane njemačkih predstavnika sa vrlo jasnom porukom da Srbija mora uvesti sankcije Rusiji i normalizovati odnose u regionu.
Kada je riječ o otkazivanju posjete Lavrova Srbiji, Biserko podsjeća da susjedne zemlje nijesu dozvolile prelet aviona preko svojih teritorija.
“Rusija je htjela da testira koheziju Zapadnog Balkana, odnosno Evropske unije i NATO-a. Međutim, pokazalo se da ne može tako lako da dođe do Beograda. Mislim da će joj sve teže biti da na Zapadnom Balkanu pravi nerede, bez obzirana tošto će nastaviti sa svojim podzemnim i nadzemnim obuhvatima”, kaže Biserko, ocjenjujući da Rusija neće tako lako dozvoliti da joj Srbija okrene leđa i uvede sankcije.
Mogućnost uvođenja sankcija u dogovoru sa Moskvom
I ako ih uvede, kaže Biserko, postoji mogućnost da takva odluka bude u dogovoru sa Moskvom, kao i da se može desiti da uvede neke sankcije koje ne bi bile identične onima koje uvode evropske zemlje.
Upitana da li će to EU dozvoliti, Biserko odgovara da EUlaviraizmeđu vrijednosti i jedinstva.
“Jedinstvo narušava njihovu radikalniju politiku prema Rusiji, budući da pojedine članice i dalje zadržavaju pravo da trguju sa Rusijom – Francuska i Mađarska. To smanjuje njenu odlučnost da se suprotstavi Rusiji kako zaslužuje. Riječ je o ne samo agresivnom nego i zločinačkom ratu,koji nije izazvan ničim i koji predstavlja pretnju Evropi. Čitav evropski poredak kojismo imali nakon Drugog svetskog rata pao je u vodu zbog agresije Rusije,koja se vraća svojim istorijskim korenima”, pojašnjava Biserko.
Putin je, dodaje,na jednojod manifestacija u Petrogradu jasno poručio Zapadu da ide na uvećavanje teritorija.
“Mi ne znamo koje on teritorije ima u vidu. Stalna pretnja nuklearnim oružjem je onesposobila Zapad, odnosno umanjila njegovu mogućnost suprotstavljanja agresiji. Evropa je u nekoj vrsti prestrojavanja, naročito kada je reč o Zapadnom Balkanu”, smatra Biserko.
Ističe da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bio zatečen direktnim zahtjevom da se prizna Kosovo u toku samog procesa evropskih integracija.
“On će i dalje biti pod tim pritiskom,zato što nema izbora. Vučić je i sam rekao da je najveća trgovinska razmena sa Nemačkom i najveće investicije. Zapadni Balkan je interesna sfera Evrope i to ona pokazuje najavljenim inicijativama ili onima koje su u toku”, kaže Biserko.
Osvrnula se i na non-pejper Austrije koji je izašao juče,aprema kojem Zapadni Balkan treba da ima prednost u odnosu na Ukrajinu kada je riječ o članstvu u EU.
“Zapadni Balkan je s nesrećom Ukrajine dobio pažnju zapadne zajednice, i NATO je na neki način mnogo jače stao iza svog člana pet,koji garantuje intervenciju za svaku članicu ako bude ugrožena”, kaže Biserko.