Društvo

Bjeković: Olako shvatamo rasnu diskriminaciju

Rasna diskriminacija olako je shvaćena u Crnoj Gori i praksa pokazuje da postoje slučajevi omalovažavanja po etničkom, rasnom ili vjerskom svojstvu, što pripada oblicima diskriminacije, kazao je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković.

Bjeković: Olako shvatamo rasnu diskriminaciju Foto: Printsreen/RTCG
RTCGIzvor

On je gostujući u jutarnjem programu Televizije Crne Gore rekao da statistika pokazuje da je 2021. godine Ombudsman zabilješio tri predmeta rasne diskriminacije, 19 predmeta koji se tiču diskriminacije po etničkom osnovu, jedan koji se odnosi na vezu sa određenom manjinskom zajednicom, a 12 koji se tiču vjere.

"U 2022. godini etnička pripadnost je bila predmet u 49 slučajeva, što znači da dolazi rapidnog povećanja u tom smislu. Veza sa manjinskom zajednicom jedan slučaj, vjera sedam i jezik koji je prisutan takođe u sedam predmeta za prošlu godinu", rekao je Bjeković.

Zaštitnik je rekao i da izvještaj Evropske komisije iz 2017. godine pokazuje primjere diskriminacije, pomenuvši napad na ruskog golmana tokom utakmice koja se igrala u Crnoj Gori.

"Ispod radara nam je prošlo ono što se dešavalo nedavno u Budvi, prilikom sprječavanja koncerta ukrajinske roock grupe. Ako je to utemeljeno na nacionalnoj pripadnosti, onda je to rizično", kazao je Bjeković.

Naveo je da se radi na Nacrtu zakona o zaštiti diskriminacije, te da su angažovani i strani eksperti, ali je istakao da treba imati u vidu da ne može svaka životna situacija da se podvede pod određenu normu, i obrnuto.

"Zakon ne može da promijeni svijest društva, a na tome se mora raditi u vrlo bliskom periodu", ispričao je, izumeđu ostalog Bjeković.

Portal Analitika