Delegacija Komisije za zaštitu od diskriminacije Republike Bugarske posjetila je instituciju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, u cilju razmjene informacija i iskustva u ovoj oblasti, s fokusom na pretpristupnim procesima i transponovanju praksi evropskih institucija.
Članovi Komisije, predvođeni predsjednicom Anom Džumalievom, predstavili su način rada i organizaciju institucije i predložili potpisivanje memoranduma o saradnji, kako bi se konkretizovale i efikasno sprovele mogućnosti zajedničkih aktivnosti, navodi se u saopštenju.
Zaštitnik Siniša Bjeković zahvalio je kolegama na prilici da se institucija na ovaj način poveže sa još jednom organizacijom srodnog mandata, navodeći pozitivna iskustva i efekte saradnje kroz regionalnu Mrežu tijela za jednakost zemalja Zapadnog Balkana, ali i članstva u evropskim mrežama ombudsmanskih institucija.
„Ombudsmanske institucije, kao relativno mlade u pravnim procesima zemalja regiona, suočavale su se sa sličnim problemima i izazovima, a svakako su se vremenom pojavili predmeti sa elementima inostranosti. Postupali smo direktno prema kolegama, bez posredovanja drugih državnih organa, i ovaj način se pokazao najefikasniji“, rekao je on.
Predsjednica Džumalieva je, kako su kazali, istakla bogatu praksu Komisije u vezi sa apliciranjem za evropske fondove, saradnju sa brojnim evropskim institucijama i uspješno sprovedene projekte u oblasti zaštite od diskriminacije u Bugarskoj. Istakla je spremnost da predstave iskustva i znanja iz pretpristupnog procesa Evropskoj uniji, kao i u periodu nakon članstva.
“I pored očiglednog napretka u radu institucija, ali i povećanja svijesti javnosti u oblasti zaštite od diskriminacije, sagovornici su razgovarali i o zajedničkim problemima, kao što su nedovoljna finansijska sredstva, prostorni i kadrovski kapaciteti”, dodaje se u saopštenju.
Kako su naveli, u moru negativnih vijesti i problema, treba promovisati pozitivne primjere i saradnju, koristiti međusobnu praksu za bolje povezivanje ljudi i zemalja.