Abiznis

Visok nivo neizvjesnosti

Blagi oporavak rublje, rast dolara, pad eura

Na valutna tržišta se vratilo malo smirenosti otkako su zvaničnici Rusije i Ukrajine održali početnu rundu pregovora o prekidu vatre, četiri dana nakon što je Rusija počella invaziju na svog susjeda, dozvoljavajući nastavak trgovanja s početka prošle sedmice nakon što su mnoge pozicije bile uklonjene.

Blagi oporavak rublje, rast dolara, pad eura Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika / ReutersIzvor

Tendencija da ruska rublja vrati dio izgubljene vrijednosti bila je uočljiva i tokom jutrošnjeg trgovanja, nakon pada na najniži nivo u istoriji, dok je američki dolar nastavio da raste u odnosu na vodeće svjetske valute.

Za sada je veoma teško predvidjeti nastavak tržišnih kretanja, budući da veliki broj faktora utiče na kurseve valuta i da veliki broj informacija djeluje zbunjujuće dok tržišta pokušavaju da se stabilizuju.

Valute

Valute koje važe za sigurna utočišta, poput japanskog jena i švajcarskog franka, povukle su se nakon najvećih skokova u odnosu na dolar u ponedjeljak u skoro sedam nedjelja.

Vrijednost dolara porasla je 0,16% na 115,145 jena, nakon što je tokom noći zabilježio pad od 0,47%. Dolar je jačao i u odnosu na švajcarsku valutu i to 0,2% na 0,9185 franaka, nakon povlačenja od 0,95% u ponedjeljak.

Euro je jutros nastavio pad u odnosu na američku valutu i to 0,25% na 1,1191 dolara, ali je daleko od najniže vrijednosti od 1,1121 dolara sa prethodne sesije.

Australijski dolar, koji je osjetljiv na rizik, skliznuo je 0,15% na 0,72525 dolara nakon što je ranije dostigao skoro jednonedjeljni maksimum od 0,7267 dolara. Banka rezervi Australije zadržala je jutros ključnu stopu na rekordno niskom nivou, kao što se i očekivalo, napominjući da je sukob u Ukrajini povećao nivo neizvjesnosti.

Novozelandski dolar je izgubio 0,35% vrijednosti, spustivši se na 0,6756 dolara.

Vodeća kriptovaluta bitcoin nastavila je oporavak vrijednosti i jutros se njom trguje po cijeni iznad 43.000 dolara, nakon višednevnog zaustavljanja na nivou oko 37.500 dolara i nakon što je sinoć nakratko dostigla dvonedjeljni maksimum iznad 44.000 dolara.

Rublja

Rublja je počela sedmicu u drastičnim okolnostima, pala za čak 30% na rekordnih 120 za dolar nakon što su zapadne zemlje i njihovi saveznici zadali udarac Rusiji novim sankcijama, uključujući isključenje nekih banaka iz finansijske mreže SWIFT.

Ruska valuta se donekle oporavila nakon vanrednog povećanja kursa i drugih hitnih mjera koje je usvojila ruska centralna banka, a jutros se mijenja po kursu od 101 za dolar.

Centralna banka Rusije je juče povećala svoju ključnu stopu na 20 odsto pošto su nove sankcije izazvale značajno odstupanje kursa rublje i ograničile mogućnosti te finansijske institucije da koristi svoje zlatne i devizne rezerve. Potez je uslijedio nakon procjene ruskih monetarnih vlasti da je to način na koji građanima mogu da nadoknade gubitke koji nastaju nakon povećanih inflatornih rizika.

Zapadne sankcije su ranije dovele do pada rublje od skoro 30 odsto na rekordno nizak nivo. Vrijednost ruske valute se oporavila nakon što je centralna banka podigla glavnu kamatnu stopu sa 9,5% na 20%, što je najviši nivo u ovom vijeku. To sugeriše da su rublju podržali drugi neimenovani učesnici na tržištu.

Strategija

Centralna ruska finansijska institucija je takođe saopštila da će trgovanje akcijama i derivatima na moskovskoj berzi ostati zatvoreno i tokom današnjeg dana. Ruske berze i tržišta derivata zatvorene su juče da bi se zaštitile od daljih gubitaka.

Ruska centralna banka i ministarstvo finansija u toj zemlji naredili su u ponedjeljak izvoznim kompanijama, među kojima su neki od najvećih svjetskih proizvođača energije od Gazproma do Rosnjefta, da prodaju 80 odsto svojih deviznih prihoda na tržištu, kako bi mogućnost centralne banke da interveniše na valuti tržišta bila obuzdana.

Promjenljivost valute bila je u ponedjeljak najviša u poslednjih 14 mjeseci, mjereno indeksom Deutsche banke.

Negativne vijesti iz Ukrajine dodatno stvaraju pritisak na valutna tržišta, pa bi se moglo očekivati da će nestabilnost i dalje držati pod pritiskom i dolar i euro.

Indeks dolara, koji mjeri vrijednost američke valute u odnosu na šest vodećih, porastao je 0,15% na 96,885, ali je splasnuo u odnosu na najviši nivo dostignut juče od 97,438.

Valuti je pomogao porast američkih referentnih 10-godišnjih prinosa tokom trgovanja u Tokiju rano jutros, nakon pada na skoro jednomjesečni minimum pošto su investitori tražili sigurnost kupujući državne obveznice, čak i sa sigurnošću Federalnih rezervi da će podići kamatne stope na narednoj sjednici.

Većina učesnika na tržištu povlači poteze u skladu sa očekivanjem da će na sjednici 16. marta Fed povećati stope za 50 baznih poena.

Portal Analitika