Šestoro učesnika iz Crne Gore i jedan iz Srbije od 18. avgusta bore se za nagradu od 1.000 eura i prvo mjesto na međunarodnom takmičenju u ležanju, koje se održava u etno-selu Montenegro u naselju Donja Brezna u Plužinama. Leže duže od 500 sati, rekord su davno oborili (prethodni je iznosio 117 sati) kažu da sad provjeravaju svoju izdržljivost i poručuju da neće odustati.
Da im volje i snage za ležanje ne fali uvjerila se ekipa Pobjede prije dva dana.
UČESNICI
Dubravka Akšić (38) iz Podgorice, koja je 2021. godine postavila rekord od 117 sati, očekuje da će ponovo postati šampionka.
"Ove sam se godine prijavila na nagovor prijatelja i porodice, jer su oni vjerovali da opet mogu da ostvarim uspjeh u takmičenju. Svi se osjećamo dobro, nema nikakvih zdravstvenih problema zasad. Organizatori nam ugađaju, daju nam sve što nam treba, hranu, piće i slatkiše, tako da nama preostaje samo da ležimo. Ne mogu reći da je lako ležati, jer je ovo sada postala psihološka igra", navela je Akšić.
Da je takmičenje preraslo u ,,igru živaca“ potvrdila je i Lidija Marković (23) iz Nikšića.
"Imali smo čak i tri psihologa koji nijesu mogli da izdrže sa nama, pa su što prije otišli. Više se ne radi o nagradi. Meni je porodica dolazila i nudila 1.000 eura da ustanem, ali nijesam prihvatila. Lijepo se provodimo, uveče pravimo žurke i puštamo muziku", kazala je ona.
Dodaje da se greške ne praštaju i navodi primjer takmičarke koja je diskvalifikovana zato što se uspravila da zaigra kada je krenula pjesma.
Student iz Mojkovca Filip Knežević (23) je uvjeren u pobjedu.
"Kada sam se prijavio nijesam očekivao da će ovoliko dugo trajati i upustio sam se u ovo kako bih ispitao svoje granice izdržljivosti. Ođe imamo sve što nam treba, društvo je dobro i vrijeme brzo prolazi. Ono što meni najteže pada jeste razdvojenost od porodice", kazao je on.
U vještini izležavanja ove godine okušali su i brzo (od)ustali i učesnici iz Rusije, Ukrajine, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Za nagradu se još bore i Vjera Perišić (41) sa Cetinja, Gordana Filipović (36) iz Nikšića, Petar Drinčić (32) iz Podgorice i Jovan Crnčanin (33) iz Kruševca.
PRAVILA
Takmičenje u izležavanju 12. put organizuje Radonja Blagojević, vlasnik prvog etno-sela u Crnoj Gori ,,Montenegro“. Uz osmijeh kaže da je nadmetanje nastalo kao šala koja je neočekivano prerasla u internacionalno nadmetanje.
"Ideja za takmičenje u ležanju došla nam je kao parodija na stereotip da su Crnogorci lijen narod. Prije 12 godina, kada je ovo započelo, nijesmo očekivali da će dostići veliku popularnost kakvu ima danas. Pauzu smo napravili jedino 2020. godine zbog pandemije virusa korona", naveo je Blagojević.
Radonja Blagojević, Foto: Pobjeda/Stevo Vasiljević
Pravila su tokom godina mijenjana, prilagođavali su ih i vremenskim prilikama.
"Do prije dvije godine smo imali pravilo da nema ustajanja, čak ni do toaleta, pa ko najduže izdrži. Od 2021. godine smo uveli novitet da na svakih osam sati mogu da naprave pauzu od po 15 minuta, kako bi otišli do toaleta. U tom periodu se istuširaju, operu zube i namjeste krevete. Pauze se prave oko 18 sati popodne, dva sata nakon ponoći i u 10 ujutro. Takmičari mogu da čitaju, koriste mobilne telefone i laptopove. Položaj ležanja nije bitan, mogu biti na leđima, stomaku ili boku, važno je samo da se ne uspravljaju. Imaju pravo na tri obroka u toku dana i pića po želji, ali ne jedu puno jer nemaju fizičkih aktivnosti. Na početku takmičenja su ležali napolju, ispod drveta, ali su zbog kiše i zahlađenja morali da se premjeste unutra", ispričao je Blagojević.
Sagovornik Pobjede ističe da je iznenađen istrajnošću ovogodišnjih takmičara.
"Ranije je bilo oko desetak učesnika i sve bi se završilo kroz par dana. Postavljeni rekord je bio 117 sati. Oni su ga ove godine uveliko oborili, jer leže već 24 dana, odnosno preko 500 sati. Ne znam da li ih na to podstiče povećana nagrada. Oni ovdje mogu ležati i do oktobra, pa razmišljam o tome da im nađem mladoženje i nevjeste ne bi li ustali", kazao je Blagojević kroz šalu.
KLADIONICA
Osim ljubaznih domaćina koji su im obezbijedili hranu i piće, takmičari vrijeme prekrate tako što koriste mobilne telefone i laptop, čitaju knjige... Dobro se, kažu, zabavljaju ali priznaju kako su svjesni da su jedni drugima konkurencija.
Ženski dio ekipe otkriva nam kako im je plan da eliminišu mušku konkurenciju, pa da se onda za prvo mjesto bore među sobom. U međuvremenu smišljaju načine kako nekog natjerati da ustane. Prisustvovali smo takvom pokušaju - jedna učesnica bacila je drugoj kutiju napolitanki ali nije dobacila do nje, već na pola puta. Ona je nastavila da leži - nije nasjela na provokaciju, sačekala je da joj neko od posjetilaca doda slatkiš.
Saznajemo da su organizovali internu kladionicu ali ne za pobjednika - već prognoziraju ko će sljedeći napustiti takmičenje, a tipuju da će to biti Mojkovčanin. Najveće šanse za pobjedu daju predstavnicama Cetinja i Podgorice.
Ležeći obišli svijet
Organizator takmičenja Radonja Blagojević ističe da nijesu očekivali medijsku pažnju koju dobijaju sa svih strana svijeta.
"Kada smo započeli s ovim nijesmo mislili da će dosegnuti svjetsku popularnost. Prošle godine je televizijska kuća iz Južne Koreje napravila prilog o našem takmičenju, a interesovanje je naročito poraslo ove godine. Turska televizija je prije nekoliko dana radila desetominutni prilog o onome što se ovdje dešava. Oko 500 domaćih i svjetskih televizijskih kuća uvrstlo nas je u svoje programe", kazao je on.
Priču o nesvakidašnjem takmičenju prenijeli su i britanski Gardijan i Rojters, američki CNN, norveški Dagsavisen i katarski Al-Arabi.
To, navodi Blagojević, utiče i na širenje mreže takmičara.
"Ljudi se već raspituju i prijavljuju za sljedeću godinu. U posljednjih nekoliko dana smo dobili pozive iz Hrvatske i Slovenije", kazao je Blagojević.