Današnji “Blic” bavi se ovom temom. Analizirajući “Gardijan”, došao je do detaljnog pregleda tema kojima su se američke diplomate bavile i mada je zasad poznat samo manji dio sadržaja u kome se pominju regionalni i domaći političari, zanimljiva je statistika broja dokumenata posvećenih određenim ličnostima i temama. Interesovanje za Dodika svakako ukazuje na zabrinutost SAD za funkcionalnost jedinstvene BiH i na njihov sadašnji prioritet na zapadnom Balkanu. Zanimljivo je da je o bivšem premijeru Srbije i lideru DSS napisano 19 depeša, a o šefu diplomatije Srbije Vuku Jeremiću 15. Poređenja radi, o bivšem premijeru hrvatske vlade postoje 34 posebne bilješke. Naravno, ovo ne znači da se političari ne pominju u mnogim drugim depešama, stvar je u tome što su u pitanju dokumenti koji imaju njihovo ime u naslovu i ukazuju da su oni glavna tema analize.
Ako se pogleda statistika broja depeša posvećenih pojedinim državama regiona, najveći broj depeša posvećen je Kosovu (2.290), zatim Hrvatskoj (2.068), Srbiji (1.093), BiH (1.073), Makedoniji (671), Sloveniji (777), dok se Crna Gora na taj način i ne pominje, a zanimljivo je da nema ni depeša posvećenih njihovim političarima.
“Blic” je imao uvid i u statistiku tema kojima se bavi 994 dokumenta poslata iz američke ambasade u Beogradu. Tu nema iznenađenja, najviše se pisalo o spoljnoj politici Srbije, ekonomskoj situaciji, stanju na tržištu rada, o vojnim i odbrambenim aranžmanima, stranoj finansijskoj pomoći, o Kosovu, ljudskim pravima, a zanimljivo je da se u jednom dokumentu datiranom 18. februara ove godine pominju čak i Sejšeli, jedna od omiljenih adresa ofšor kompanija. Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen izjavio je juče da objavljivanje informacija na sajtu Vikiliks neće imati veliki efekat u BiH i na Balkanu jer SAD imaju solidne odnose sa vlastima BiH i drugih zemalja jugoistočne Evrope. On je naglasio da će kredibilitet diplomatije SAD ostati solidan i nakon što je Vikiliks objavio podatke, ako je “uopšte riječ o pravim dokumentima”.