Iza predloga frojice visokih funkcionera DS stoje beogradski i vojvođanski odbori i dio odbora iz Srbije. Đilas bi danas trebalo da okupi odbornike iz Beograda, a Pajtić vojvođanske snage DS kako bi se dogovorili o strategiji za Glavni odbor. Kako piše BlicCG, Tadić je namjeran da se sam ne povlači, a da ako stranka želi da ga smijeni - nek ga smijeni.
- Želja da se na sjednici Glavnog odbora smijeni Tadić i da se navodno napravi nova DS je u stvari težnja da, navodno, prečišćena stranka u skoroj budućnosti uđe u vlast sa naprednjacima. To je argument kojim će članovi GO koji podržavaju lidera stranke napasti druga stranu koja priželjkuje njegovu smjenu - kaže za "Blic" izvor iz vrha stranke.
Izvor koji je insistirao na anonimnosti otkriva da će Tadićevi ljudi "objasniti" zašto se Draganu Đilasu žuri da smijeni predsjednika stranke.
- Kampanja u tabloidima imala je za cilj da unese konfuziju u javnost, ali i u članove GO, da je Tadić kao kriv za sve i nešto čega se treba otarasiti kako bi oni koji bi ostali bili obeskrivljeni, novi, pošteni.
Sa druge strane, izvori u DS bliski zamjeniku predsjednika stranke Draganu Đilasu tvrde da je želja za smjenom Tadića u stvari želja da se stranka reformiše i ojačana ponovo osvoji vlast.
- Tadiću se zamjera loše pregovaranje sa Dačićem nakon izbora i činjenica da je stranku odveo u opoziciju. U dobrom dijelu članstva postoji nezadovoljstvo i ljudima koji su ga okruživali u posljednje vrijeme i svi bi oni trebalo da odu sa njim - kaže izvor. Trenutno je u vrhu stranke najzanimljivija pozicija Bojana Pajtića. Pokrajinski premijer zajedno sa Đilasom zalaže za promjene i već dugo vrši pritisak na Tadića, ali u javnosti govori kako nije vrijeme za "kadrovske egzekucije u DS", te da smatra da ne treba glasati protiv Tadićevog izvještaja na Glavnom odboru. Kako sad stvari stoje, vojvođanske demokrate neće se opredjeljivati direktno između Tadića i Đilasa. Međutim, sigurno je da će zatražiti preispitivanje odgovornosti zbog izbornog poraza, odnosno vanrednu programsku i izbornu skupštinu te stranke na svim nivoima.
Zanimljivo će biti vidjeti i da li će biti direktnog prenosa Glavnog odbora, odnosno da li će sjednica biti otvorena za javnost, za šta se Tadić zalaže. Đilasova i Pajtićeva struja je protiv javnog praćenja sjednice, pa se očekuje da o ovome odmah glasaju i da Tadićeva ideja bude odbačena.