
Zbog obilnih padavina koje su prethodnih dana pogodile našu zemlju, nivo vodostaja Skadarskog jezera je u porastu, ali još nije dostignut maksimum iz 2010, kazao je za Portal Analitika hidrolog Hidrometeorološkog zavoda Crne Gore Golub Ćulafić.
Pojašnjava da prate vodostaj na određenim lokacijama i da se podaci kojim raspolažu odnose na ta mjerna mjesta.
Voda na Plavnici i Vranjini i dalje raste
„Danas je u mjestu Plavnica nivo vodostaj iznosio osam metara i 56 centimetara, a maksimum je zabilježen 2010. godine od 10 metara i 44 centimetra. Iako se još nije primaklo maksimumu, Plavnica i dalje raste. Danas nešto sporije, a od juče ujutru u sedam sati do jutros u sedam je porasla za nekih šest centimetara”, kazao je Ćulafić.
On ističe da na nivo vode u ovom jezeru utiču i pritoke iz Albanije.
“Morača sa pritokom Zetom, Cijevna, Orahovštica ... sve vode u Skadarsko jezero. Ipak, neće rast biti toliko intenzivan kao prethodnih dana, s tim što mi nemamo podatke sa strane Albanije, jer Skadarsko jezero jednim dijelom pripada toj državi, tako da ne znamo koja količina vode dolazi sa njihove strane, što nam donekle usložnjava situaciju”, kazao je Ćulafić.
U porastu vodostaj jezera na Vranjini, pa se tu posebno prati situacija.
“I tamo se bilježi blagi porast, šest do sedam centimetara, u odnosu na juče. Nije dramatično, ali već se nivo vode izdigao na kotu koja je dosta visoka. Plave objekti koji su na nižim kotama na Žabljaku Crnojevića i u mjestima po Zeti”, ističe sagovornik Portala Analitika.
Nivo rijeka u opadanju
I dok vodostaj Skadarskog jezera raste svakodnevno, nivo rijeka je u padu.
“Zadnjih desetak godina promijenjen je režim padavina, sve više se padavine izlučuju naglo i velikim intenzitetom, što uslovljava da naše rijeke imaju amplitude kolebanja vodostaja i naglo rastu. To je bio slučaj u novembru, potom decembru a sada i u januaru”, objašnjava Ćulafić.
Velika količina kiše koja je izlučena na teritoriji Crne Gore uslovila je, kako kaže, porast vodostaja i nivoa rijeka na svim hidrološkim stanicama.
Morača porasla osam metara
Tokom prethodnih dana, a zbog obilnih padavina, vodostaj Morače dostizao je i deset metara.
“Morača je porasla za osam metara u odnosu na stanje kada je izdato upozorenje. S tim što je rijeka Morača sada u padu, jutros je bila oko šest metara u odnosu na tačku od koje vršimo osmatranje, što znači da je rijeka dublja na određenim mjestima, a podaci se odnose na stanicu Vezirov most”, objašnjava Ćulafić.
Zbog obilnih padavina iz korita su se izlile i brojne rijeke na sjeveru Crne Gore. Poplave su ugrožavale objekte u Pljevljima, Bijelom Polju, Beranama, Gusinju.
“Na svim našim hidrološkim stanicama, u Jadranskom i Dunavskom slivu, u padu su svi vodostaji. Kiša je stala, dosta je i hladno, tako da po sjeveru nema topljenja snijega, pa su vodostaji u padu. Zavod za hidrometeorologiju ima na svim bitnijim rijekama mjerne stanica, Tara, Lim, Ibar, Ćehotina, Morača, Zeta.... Nije dostizan apsolutni maksimumi, tokom naših osmatranja, a na nekim mjestima mjerimo preko 65 godina. Nije oboren nijedan rekord tokom januara mjeseca, ali su se na pojedinim mjestima u Jadranskom slivu bili približili”, istakao je Ćulafić.
Kišu nema šta da zadržava
U sjevernim opštinama bujice su nosile sve pred sobom. Došlo je do brojnih klizišta, uništena su imanja i putna infrastruktura.
“Ima dosta bujičnih potoka, s obzirom da smo planinska zemlja sa dosta velikim nagibima terena, a tu se javlja problem sječe šuma, ogoljuju se strane, pa onda kišu nema šta da zadržava, nego se naglo izluči u vodotok i dolazi do rušilačkog efekta, kao što su problemi u Mojkovcu, Bijelom Polju, Beranama, Andrijevici gdje su bujice uslovile probleme za stanovništvo i infrastrukturu”, objašnjava Ćulafić.