Bokokotorski zaliv je u Klubu 25 najljepših zaliva svijeta od 2000. godine, a u cilju pripreme sastanka njegovih članova, koji će se u martu održati u Kotoru, Bodar sa predstavnicima Opštine Kotor i lokalne Turističke organizacije ovih dana obilazi fjord.
„U Kotoru će biti predstavljena i tri nova kandidata za članstvo u Klubu najljepših zaliva svijeta, Dugi otok sa Zadra, Vlora u Albaniji i zaliv u Libanu“, kazao je Bodar agenciji Mina-business.
On je naveo da odgovornom politikom treba zaštiti zalive od negativnog uticaja koji dovode do njihovih promjena, prije svega urbanizacije i zagađenja, kako bi se omogućilo generacijama koje dolaze da vide sliku tih najljepših djelova planete.
„Priča je veoma komplikovana, a vi konkretno imate nešto fantastično i nemojte to izgubiti“, rekao je Bodar.
On je dodao da su veliki ulozi u pitanju i zato treba gledati unaprijed od pet do 50 godina.
„Ako se sada na pravi način uspije sačuvati i valorizovati okruženje, onda je to snaga za budućnost. Ne treba se povoditi novcem, već imati viziju danas kako bi dobili sjutra“, ocijenio je Bodar.
On je podsjetio da je Klub najljepših zaliva svijeta nastao u Francuskoj i da mu je cilj razmjena informacija na dobrim i praktičnim primjerima, posebno na upravljanju obalom.
„Moramo da pomognemo u nastojanju zaštite okoline, čega su ljudi iz turizma jako svjesni“, kazao je Bodar i dodao da Klub sarađuje sa Uneskom, da lobira u korist zaštite zaliva, ali i da ne daje lekcije.
On je podsjetio na nedavnu akciju Kluba koji je u Kanadi spriječio izgradnju postrojenja za cement.
„Za sada za Bokokotorski zaliv nijesmo zabrinuti i zbog toga što smatram da imate odgovorne ljude, kojim ćemo pomoći i kroz našu snažnu podršku i prisustvo u martu u Kotoru“, kazao je Bodar.
Prema njegovim riječima, Bokotorski zaliv je jedan od deset najljepših na svijetu i zbog rijetko viđenog odnosa između planina u zaleđu i mora.
„Ovo je jako simboličan predio za svijet i zbog brojnih dešavanja u prošlosti, ne pripada samo vama već cijelom svijetu. To je jedan od razloga zašto se ne smije prodati ni jedan dio zaliva“, zaključio je Bodar.