U vrijeme kada članice zone evra pate od manjaka novca i dugova, kada SAD nijesu u stanju da se izbave iz deficita, a Aziju pogađa usporavanje ekonomskog rasta, ofšori ostaju poreski rajevi na kojima je smješteno na desetine biliona dolara nedeklarisanog prihoda.
Navedena suma od 21 biliona dolara u vlasništvu je 10 miliona fizičkih lica ili struktura iz kojih ta lica izvlače korist, nevedeno je u izveštaju TJN.
Posebno je zanimljiva činjenica da se gotovo plovina tog novca, odnosno 9,8 biliona dolara, nalazi u posjedu svega 92.000 bogataša.
Suma koju je TJN uspela da prebroji ne daje, međutim, potpunu sliku o njihovom bogatstvu.
Stručnjaci takođe ukazuju na mnogobrojne nefinansijske aktive, kao što su jahte, stanovi, dvorci, zamkovi, mnogobrojni predmeti raskoši i umjetnička dela.
TJN je uspjela da identifikuje 50 finansijskih korporacija koje na svojim računima drže najveću količinu novca svjetskih bogataša, pri čemu se na prvom i drugom mjestu tog spiska nalaze švajcarske banke UBS i Kredi Svis.
Na trećoj poziciji je britanska finansijska korporacija HSBC, a za njom slijede Dojče banka, BNP Pariba, JP Morgan Čejz, Morgan Stenli, Vels Fargo i Goldman Saks.