Demokratska partija socijalista, kako je istakao Bogdanović, ostaće snažno posvećena daljoj afirmaciji građanskog koncepta Crne Gore i njenog evropskog puta, na kojem je do danas imala izuzetnu podršku Slovačke. Bogdanović je ocijenio i kako aktuelna politička situacija u Crnoj Gori protiče u znaku brojnih izazova i nestabilnosti, najčešće i netransparentnog rada izvršne vlasti, na koji je dosad u više navrata ukazivala i međunarodna zajednica. Ipak, on je dodao i da je uvjeren kako građanske snage imaju kapaciteta da u toj situaciji ostanu maksimalno odgovorne - kako prema cjelokupnom društvu, tako i u odnosu na međunarodnu zajednicu.
Bogdanović je istakao da DPS, kao pojedinačno najjača stranka u Crnoj Gori, ostaje dosljedan partner svih aktera koji podržavaju proevropsku politiku.
- Tako je bilo i kada je naša partija bila ključni konstituent vlasti, ali i danas, kada smo samo potvrdili političku zrelost u složenom procesu kohabitacije sa novom većinom - naglasio je Bogdanović, konstatujući pritom i da je demokratski kapacitet partije potvrđen i unutrašnjim reformama, sprovedenim tokom ovogodišnjeg Kongresa.
On je naročito zahvalio Slovačkoj, kako na izuzetnoj podršci u spoljnopolitičkim procesima, tako i na dragocjenoj pomoći Crnoj Gori tokom pandemije COVID-19.
Ambasador Gandel naglasio je da Slovačka snažno podržava integracionu agendu Crne Gore i naglasio značajnu ulogu DPS-a kada su u pitanju rezultati koji su postignuti u prethodnom periodu u procesu integracija. Dodao je da Slovačka poziva sve aktere društveno političkog života da ostanu posvećeni evropskom kursu Crne Gore, a to podrazumijeva koncenzus oko najvažnijih društvenih pitanja.
Ocjenio je da bi izmjene svih zakonskih rješenja trebale biti predmet mnogo širih konsultacija u Parlamentu i javnosti, i u skladu sa mišljenjem i preporukama evropskih partnera i Venecijanske komisije. U tom pravcu, Gandel je informisao da Slovačka pažljivo prati dešavanja u Crnoj Gori, pogotovo u dijelu najava izmjena tužilačkih zakona koje najavljuje parlamentarna većina.
Sagovornici su zaključili da građanski koncept Crne Gore koji njeguje multietničnost nema alternativu na njenom evropskom putu.