Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Bogdanović: Svako ko danas pokušava da sprječi reforme bezbjednosnog sektora mora se zapitati – čije interese zaista zastupa?

Bogdanović: Svako ko danas pokušava da sprječi reforme bezbjednosnog sektora mora se zapitati – čije interese zaista zastupa?

Interese građana koji traže pravdu i sigurnost, ili interese kriminalnih struktura koje žele povratak na staro?, upitao je Bogdanović

Bogdanović: Svako ko danas pokušava da sprječi reforme bezbjednosnog sektora mora se zapitati – čije interese zaista zastupa? Foto: Demokrate
Portal AnalitikaIzvor

"Nakon podizanja optužnice protiv Ilije Vasovića, nekadašnjeg šefa kriminalističke policije u Baru, kojeg Specijalno državno tužilaštvo sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja, svjedočimo još jednom policijskom rukovodiocu u Podgorici Ivanu Stamatoviću, koji se sumnjiči da je sarađivao sa šefom kavačkog klana, Radojem Zvicerom", saopštio je poslanik Demokrata, Boris Bogdanović. 

Podsjećamo, nekadašnji komandir podgoričke policije Ivan Stamatović predao se nadležnim organima.

"Ovi slučajevi samo su vrh ledenog brijega koji otkriva duboku spregu između bezbjednosnog sektora i organizovanog kriminala u vrijeme bivšeg režima. Visoko pozicionirani službenici Uprave policije, umjesto da budu progonitelji kriminala, optuženi su za pružanje zaštite najvećim kriminalnim klanovima u regionu", tvrdi Bogdanović. 

Bogdanović navodi da je Ilija Vasović, prema SDT-u, bio ključni član organizovane kriminalne grupe koja je krijumčarila cigarete i prala novac.

"Njegov zadatak bio je da zloupotrijebi svoj položaj i blokira sve istrage koje bi dovele do otkrivanja ove kriminalne mreže. Još porazniji je slučaj Ivana Stamatovića, koji je, prema optužbama, bio direktna veza između kriminalističke policije i kavačkog klana, jednog od najopasnijih kriminalnih kartela u regionu.

Svi ovi ljudi su postavljeni na ključne pozicije u bezbjednosnom sektoru od strane bivšeg režima. To jasno pokazuje da je tadašnja vlast bila ne samo nemarna, već direktno involvirana u kriminalne aktivnosti. Bezbjednosni sektor bio je pretvoren je u logističku podršku kriminalnim grupama. Umjesto da lovi kriminalce, dio bezbjednosnog aparata je s njima ručao, planirao i pružao im podršku", kaže Bogdanović. 

Zapanjujuće je, dodaje Bogdanović, da čak i danas postoje politički i drugi akteri koji se protive reformama u bezbjednosnom sektoru.

"Oni se suprostavljaju svakoj reformi Uprave policije, Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i Vojske Crne Gore, čime faktički se postavlja pitanje da li ti pojedinci samo pokušavaju da očuvaju sistem koji je godinama bio u službi kriminala ili su, možda, i sami povezani sa osobama koje su danas optužene za organizovani kriminal?

Svako ko danas pokušava da sprječi reforme bezbjednosnog sektora, svako ko ometa čišćenje Uprave policije, ANB-a ili Vojske Crne Gore, mora se zapitati – čije interese zaista zastupa? Interese građana koji traže pravdu i sigurnost, ili interese kriminalnih struktura koje žele povratak na staro? Ova bitka nije samo pravna, već i moralna – i ona mora biti dobijena", zaključio je Bogdanović. 

Portal Analitika