- Vjerujem da bi takav scenario znatno ubrzao put put Crne Gore u EU i izbacio etničke antagonizme sa dnevnog reda. Konfrotacija koja sada postoji i koja se povremeno povećava, djeluje upravo obrnuto –pokazuje da Crna Gora nije u stanju da se izbori sa etničkim napetostima i automatski stvara sliku manje tolerantne i manje demokratski razvijene zemlje i to bez obzira na porijeklo problema, naveo je Bogosavljević.
Prema njegovim riječima, u sadašnjoj situaciji ne pomaže ni konstatacija crnogorskih vlasti da Srbija pomaže ili čak inspiriše „nerealne zahtjeve Srba“ niti optužbe prosrpskih partija da crnogorska vlast ugrožava prava Srba.
Bogosavljević smatra da su ljudi u Crnoj Gori zadovoljni nakon sticanja nezavisnosti, ali da i dalje postoje problemi.
- Sve prijetnje i crne slutnje koje su upućivane Crnoj Gori u vrijeme proglašenja nezavisnosti su se pokazale potpuno neosnovane –baš kako su mnogima izgledale tada kada su upućivane. Iz istraživanja se vidi da je veći broj zadovoljan sada nego što ih je glasalo na referendumu i to je veliko ohrabrenje i podstrek crnogorskim vlastima da grade demokratsku Crnu Goru. Dvije velike prepreke su i dalje na tom putu. Prva se tiče odnosa procrnogorskih i prosrpskih partija, odnosno Srba kao manjine i Crnogoraca kao većinskog naroda. Ubrzano rješenje ovog pitanja bio bi test i pokazatelj spremnosti Crne Gore da postane dio EU. Druga prepreka je pojava svjetske finansijske krize koja je dovela Crnu Goru u nezavidnu ekonomsku situaciju, zaključio je Bogosavljević.