(Iz Beograda specijalno za Portal Analitika)
Zvezdica kojom su kosovske delegacije predstavljene na regionalnim skupovima, istopila se dolaskom proleća - baš kao što je to najavila Edita Tahiri kada je postignut dogovor sa Beogradom.
Od kada je postignut dogovor o kosovskom predstavljanju u regionu, održana su četiri skupa, ali je samo na jednom od njih zaživelo dogovoreno regionalno predstavljanje: bilo je to u Danilovgradu početkom marta, na skupu o obrazovanju. Kada se srpska delegacija vratila u Beograd odmah je iskritikovana, jer ispod zvezdice na kosovskoj tabli nije stajala fusnota, a srpski službenici nisu dobili instrukcije kako da se ponašaju i ostali su na skupu.
Potraga za krivcem: U čemu je zapravo problem niko ne može da objasni. Jer, radi se samo o dogovoru između Prištine i Beograda, ali ne i o potpisanom sporazumu. Za sada je samo sve jasno administraciji iz Brisela, koja se ne trudi previše da pomogne da se sprovede dogovoreno. I dok obe strane čekaju da nešto kaže posrednik u pregovorima Robert Kuper, u srpskim medijima sve je više anonimnih zvaničnika iz EU koji govore da se dogovor mora poštovati i da su te jasne poruke upućene svim stranama.
Na pitanje - ko je kriv sada za ovu situaciju - nema pravog odgovora, jer svaka strana usmeni dogovor tumači onako kako njoj odgovara. Dvojako tumačenje usmenog dogovora najbolje govori o neophodnosti stavljanje na papir svega što se dogovori izmedju Beograda i Prištine, jer usmeni dogovor očigledno traje samo dok se pregovarači ne raziđu.
Za Aleksandra Popova iz Igmanske inicijative koja se bavi i regionalnim odnosima, problem leži u tome što pregovarački proces s obzirom na njegovu prirodu, nije potpuno transparentan.
"Sa obe strane dobijamo tumačenja šta je tamo dogovoreno. Nije potpisan nikakav dokument, jer kad bi Srbija potpisala dokument to bi značilo da je priznala Kosovo kao nezavisnu državu. Glavno tumačenje dogovora treba da da onaj ko je posredovao, a to je Robert Kuper", rekao je Popov za Portal Analitika.
Pritisak na Prištinu: Delegacija Prištine je fusnotu prihvatila tek - pod pritiskom SAD. Premijer Kosova Hašim Tači i pregovarač Kosova Edita Tahiri su u početku govorili da fusnotu nikada neće prihvatiti. Nakon postignutog dogovora oboje su bili izloženi žestokoj kritici kosovske opozicije i dela javnosti, a cela stvar se "malo slegla" kada je objavljeno da će za uzvrat predsednik SAD Barak Obama primiti Tačija.
Naime, na regionalnim skupovima uz ime Kosovo treba da stoji i zvezdica koja je objašnjena u fusnoti noti koja glasi: "Bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti".
Ocenjujući da je kosovska strana u teškoj poziciji da to objasni domaćoj javnosti, Popov kaže da po njegovom mišljenju i po logici stvari, sama zvezdica uz tablu Kosovo nema nikakvog smisla ako ispod zvezdice ne piše tekst koji je objašnjava."Ovo su početni koraci, mislim da će EU ubrzo intervenisati, jer mora se uraditi onako kako je stvarno dogovoreno u Briselu. Od predstavnika našeg pregovaračkog tima dobio sam tumačenje da je dogovoreno da uz zvezdicu stoji i tekst koji objašnjava celu svar", naveo je Popov.
Izbori kao prepreka: Dodatni problem oko oglašavanja zvaničnika iz EU i ukoravanja svih onih koji dogovor ne poštuju predstavaljaju i izbori koji se u Srbiji održavaju 6. maja, ali koji su raspisani - i na Kosovu.
Za sve iz EU održavanje bilo kakvih izbora na severu Kosova mimo kosovskih zakona je nelegalno. Međutim, s obzirom na to da regionalna okupljanja neće stati zbog izbora u Srbiji, kao i da izborni proces može da se produži na tri meseca postavlja se pitanje kada će Brisel reagovati odnosno dati tumačenje dogovora o regionalnom predstavljanju Kosova.
Za Popova je malo verovatno da će se čekati kraj izbornog procesa u Srbiji, jer ako bi se to čekalo, po njegovim rečima "dezavuisaće se ceo dogovor iz Brisela", odnosno "ako svako i dalje bude davao svoje tumačenje dogovora o predstavljanju Kosova, kompromitovaće se regionalna saradnja".
Kosovo – stalni uslov: Kada god je to moguće briselski zvaničnici podsećaju Srbiju da je dobila status kandidata za članstvo u EU upravo zahvaljujući dogovoru o regionalnom predstavljanju, i napominju da će dobijanje datuma za otpočinjanje pregovora sa EU zavisiti i od regionalne saradnje, odnosno od sprovodjenje onih sedam tačaka koje su dogovorene izmedju Beograda i Prištine.
Objašnjavajući šta znači fusnosta Robert Kuper je nakon postignutog dogovora rekao da poenta sporazuma o regionalnoj saradnji nije fusnota o kojoj svi govore, već da ona omogućava da Kosovo govori u svoje ime i samo sebe predstavlja.
Ipak, u praksi se pokazalo da je fusnota najvažnija, jer ako ona nije napisana predstavnici Srbije napuštaju skup, a ako je ona napisana sa skupa izlaze predstavnici Kosova.
U momentu dok se čeka briselsko objašnjenje šta je tačno dogovoreno, Srbija vodi 2:1 u izlasku sa regionalnih skupova: njeni predstavnici su izašli sa skupova u Sarajevu i Budvi, dok su predstavnici kosovskog nevladinog sektora izašli sa skupa u Beogradu.
Nakon ovih neuspelih pokušaja sedenja za istim stolom ostaje pitanje kakav će biti dalji nastavak pregovora o saradnju izmedju Beograda i Prištine koji je najavljen posle izbora u Srbiji, odnosno da li su briselske ocene da je dogovor o regionalnom predstavljanju "veliki korak za obe strane", samo izgovor za ono što ne može da zaživi u praksi, ili je izgovor za ono što nas čeka, a što je nedavno rekao bivši briselski službenik Štefan File: "...Pomirenje nekadašnjih neprijatelja je ono što Evropska unija najbolje radi".
Violeta CVEJIĆ