Podnosilac prijedloga je Socijalistička narodna partija, u kojoj smatraju kako je Đukanović, izjavama uoči dešavanja na Cetinju petog septembra, povrijedio član 14 Ustava Crne Gore, koji propisuje odvojenost vjerskih zajednica od države i njihovu ravnopravnost i slobodu u vršenju vjerskih obreda.
Govoreći o inicijativi, Simonida Kordić (Demokratski front) kazala je kako je Đukanović u više navrata prekršio Ustav, navodeći pritom i slučaj vezan za postavljanje ambasadora.
"Došli smo u situaciju da predsjednik rangira građane na podobne i manje podobne. Živimo u ambijentu gdje je kršenje zakona i Ustava postalo gotovo norma, rijetko se šta danas smatra skandalom, pa ni to kad takvo ponašanje dolazi sa vrha države. Mi imamo situaciju da Ustavni sud svjesno krši zakon i ne obavještava Ustavni odbor o prestanku mandata jednog sudije. Na taj način urušava se vladavina prava, što je naš glavni preduslov za ulazak u Evropsku uniju", kazala je ona.
Javila se potom Jovanka Laličić (DPS), koja je istakla kako joj je odavno jasno da Kordić "preuzima ulogu Ustavnog suda". Ona je Kordić upozorila da je prekršila skupštinski poslovnik, time što nije izvijestila na koji je način Ustavni sud glasao o inicijativi, te da je kao izvjestilac držala uvodnu riječ.
"Samoproklamovani građanisti"
Dragan Bojović (DF) poručio je kako Đukanović ne može da se suoči sa istinom da je njegovo političko vrijeme isteklo.
"Ako vi iz DPS mislite da za godinu možete doživjeti procvat - grdno ste se prevarili. Đukanović je prekršio osnovna ljudska prava i slobode, izazvao nacionalnu, vjersku i rasnu mržnju. Imamo nominalnog predsjednika koji hoće po svaku cijenu da izazove sukob među građanima. On silom na sramotu hoće da stvara neku svoju crkvu, na svaki način krši prava najvećeg broja građana. Pravo na slobodu vjeroispovijesti predstavlja samu srž ljudskih prava i to je zapisano na mnogim mjestima", rekao je on, navodeći kako UN i EU vode posebno računa o tome.
On je govorio i o "konverziji identiteta" i "samoproklamovanim građanistima".
"Sekularna država ne organizuje vještačke crkvene tvorevine, ne stvara crkve u ANB i policiji. Milo Đukanović je posljednjim atakom na crkvu želio da sprovede klasični državni udar", ocijenio je on.
Licemjerna priča o sekularizmu
Potom je govorio Jevto Eraković (DPS), koji je ocijenio da je predložena inicijativa "politikantski pamflet".
"Predsjednik je svojim stavovima stao u zaštitu prijestonice, gdje je i predsjednik Senata. Cetinjski manastir je u vlasništvu Prijestonice Cetinje, a predsjednik je bio u obavezi da poštuje i odluku Skupštine Prijestonice koja je zatrražila da se u objektu koji je u njenom vlasništvu ne održi obred koji izaziva tenzije i koji se doživljava kao provokacija. Predsjednik je iznio vrijednosni sud, ne izlazeći iz svojih ustavnih nadležnosti definisanih članom 95", rekao je on.
Eraković je poručio i kako je licemjerno da DF govori o sekularizmu.
"Više je nego licemjerno to što na zaštitu sekularizma sada pozivaju predlagači i njihovi koalicioni partneri koji čitav svoj mandat upiru da crkva, i to samo jedna, u svemu bude iznad države. Predsjednik nikada nije osporio pravo te crkve da organizuje vjerske obrede. U izjavi koju je dao, on je pozvao tu crkvu da obrede drži u objektima koji su u njenom vlasništvu", konstatovao je Eraković.
Propao puč
Inicijativa je, kako misli Vladimir Martinović iz Demokrata, opravdana jer je "više nego jasno da je Đukanović povrijedio Ustav".
"Đukanović je sa svojim saradnicima uspio da stvori tenzičnu atmosferu usljed vjerskog obreda garantovanog Ustavom, zakonom i međunarodnim aktima. Raduje me što ipak taj puč nije uspio. Država je uspjela da zaštiti ustavni poredak i da obezbijedi donekle poštovanje ljudskih prava i sloboda. Kažem donekle, jer je vjernicima jedne zajednice onemogućeno da tog dana prisustvuju obredu", rekao je on.
Martinović je govorio o "časnim i poštenim Cetinjanima koji nijesu nasjeli na provokacije".
Krivokapić prekršio Ustav i saopštavao neistine
Damir Šehović (SD) naglasio je kako je inicijativa kontradiktorna, te da je "targetirana pogrešna osoba".
"Jedini čovjek koji je četvrtog i petog septembra na Cetinju izašao iz granica nadležnosti jeste predsjednik Vlade. On je po sopstvenom priznanju komandovao policijom, iako za to nema ni zakonskih ni ustavnih nadležnosti. On je u svom kabinetu gostio neka lica koja na tom mjestu nijesu smjela da budu, među kojima su bili i pojedini poslanici. Čak mu je i to bilo malo, nego je posegnuo za nečin što ne bi trebalo da mu služi na čast. Posegnuo je za neistinom o molotovljevom koktelu, da bi u tome našao argument za granatiranje nedužnih građana Cetinja šok bombama i suzavcem. Ni tu se nije zadržao nego je predložio razrješenje ministra unutrašnjih poslova, zato što nije bio još brutalniji i još konkretniji", istakao je Šehović.
Amfilohije me je volio
Žaljenje zbog toga što Đukanović nije danas u Skupštini iskazao je Branko Radulović (DF).
"Sa njim sam se preplijetao i sudarao 30 godina. Prvi susret smo imali 1992, kada su Momir Bulatović i on došli na Skupštinu Univerziteta Crne Gore, kojoj sam predsjedavao. Tada me je frapiralo to što se Bulatović ponio sa poštovanjem prema UCG, a on sa arogancijom, ne znam da li me je mrzio jer sam bio liberal ili nas kao profesore zbog loših ocjena. Dali smo mu podršku kada se lomila Crna Gora, u amfiteatru Pravnog fakulteta i u amfiteatru Tehničkog fakulteta, a on nas je obmanuo", dodao je on.
On je Đukanoviću zamjerio i na nedavnom nastupu na Gradskoj televiziji.
"Rekao je nešto za mitropolita Amfilohija, a to nije istina. Mitropolit je bio bliži mojoj ideji, zato me je i volio. On je bio za objedinjavanje svih crkava u vaseljeni", poručio je Radulović.
Bolje da razmotrite krši li Vlada Ustav
Amer Smailović iz Bošnjačke stranke smatra kako nema nijedne ustavne odredbe koja bi ukazala kako je Đukanović prekršio najviši državni pravni akt.
"Pravo na slobodu izražavanja zaštićeno je i Ustavom i evropskom konvencijom. Ako bude izglasana ova inicijativa, o njoj se mora izjasniti Ustavni sud, čiji ste rad svjesno blokirali. Svakodnevno zamajavate javnost i bolje bi vam bilo da razmotrite kršenje Ustava od strane Vlade koju podržavate, recimo povodom zaduživanja Crne Gore. Ona je odluku donijela bez Skupštine, ne poštujući ni odluku ustavnog suda", kazao je on.
"Ona neka druga"
Prema mišljenju Vladimira Jokovića (SNP), dešavanja na Cetinju bila su nešto najgore što se Crnoj Gori desilo u posljednjih 30 godina.
"Dijelili smo se po svim pitanjima, ali nikad do sad po vjerskoj osnovi. Nikad do sad nije bilo problema kad su u pitanju vjerski odnosi. Oni koji su na Cetinju donijeli odluku da protestuju, a to je predsjednik, pokušali su da se suprotstave zakonom i Ustavom utvrđenim vjerskim slobodama", rekao je Joković.
On je rekao kako više Cetinjana ide u Srpsku pravoslavnu crkvu nego "u onu neku drugu".
"Sazrelo je vrijeme da Đukanović podnese ostavku i time skine etiketu sa Crne Gore da je kriminalna i nedemokratska država", zaključio je on.
Belveder nije pao
Draginja Vuksanović - Stanković rekla je kako Belveder nije pao ni 1936. ni 2021. godine.
"Zašto nije pao? Zato što su svi pravoslavni Crnogorci i Crnogorke i oni drugi kojima je Crna Gora na srcu poručili - neće proći. Joanikije je dostavljen ili dopremljen na Cetinje. Krilima je letio i spuštio se. Ali prošao nije, niti će proći", poručila je ona.
Vuksanović - Stanković kazala je kako su premijer Krivokapić i ministarka Olivera Injac prekršili zakone, za šta će odgovarati.
"Policija je onog dana radila po nalogu Aleksandra Vučića. Nije im smetalo da im mitropolita dostave NATO helikopterom", dodala je ona.
Joković negodovao i dobacivao
Ona je rekla da je SPC okupatorska crkva u Crnoj Gori. Vuksanović - Stanković obratila se i ambasadorima i ambasadorkama.
"Ono što se desilo na Cetinju - urušavanje je naših vjerskih prava i sloboda. Od tog dana, nemam gdje ni da zapalim svijeću. Tog dana su naša vjerska prava urušena i srušena i neko će morati da snosi odgovornost za to. Želim da zahvalim svim Cetinjanima i Cetinjankama, svima koji su onog dana pokazali što je ponos i čast Crne Gore, njena hrabrost i kako se voli svoja država, koji su pokazali da nijesu sluge izdajnicima. A ovi koji rade za Vučića i tuđe interese - ova izdaja vam se nikad neće oprostiti i odgovaraćete", poručila je ona.
Poslanicu SDP u više navrata ometao je Vladimir Joković, koji je glasno negodovao i upadao joj u riječ.
"Morali ste prekinuti ovakvo izlaganje. SPC nije okupatorska, to je moja crkva", poručio je on.
Joković je rekao kako je Vuksanović - Stanković izrekla neistine.
Ona je na to odgovorila.
"Ne ulazim ni u čiju slobodu mišljenja i vjerska opredjeljenja. Govorila sam u svoje ime i ime onih Crnogoraca i Crnogorki koji misle kao ja. Ponoviću ovdje da su Krivokapić i Injac izdajnici Crne Gore. Sraman je onaj Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji je ova vladajuća većina izglasala. To je zakon kojim objekte u Crnoj Gori predajete u ruke Srbiji. I to je izdaja", rekla je Vuksanović - Stanković.
"Naš mitropolit nije dostavljen"
Reagovao je na to i Maksim Vučinić (DF), koji je kazao kako Vuksanović - Stanković iznosi falsifikate i vrijeđa.
"Ona nije ta koja može da govori u ime svih Crnogoraca i Crnogorki", poručio je on.
Zatim se javio i Nikola Bajčetić (DF), koji je takođe negodovao zbog riječi Vuksanović - Stanković.
"Ona je saopštila da je jedan mitropolit dostavljen i dopremljen na Cetinje. A on je ustoličen tamo. Morate poštovati ljude koji vjeruju u SPC", rekao je on, optužujući je za govor mržnje.
Nebeski narod
Onda im je na prigovore odgovorila Draginja Vuksanović - Stanković.
"Ništa nijesam falsifikovala, iznosila sam svoj stav i istorijske činjenice koje su tačne. To što vam ne odgovaraju - vaš je problem. Ako smatrate da je ono o dostavljanju ili dopremanju Joanikija uvreda, ja ću se izviniti ovako - on je potvrdio načinom na koji je došao na Cetinje da su Srbi zaista nebeski narod", rekla je ona.
URA će podržati prijedlog SNP-a
Miloš Konatar iz Građanskog pokreta URA kazao je kako će poslanici te stranke podržati prijedlog SNP-a.
"Predsjednik produbljuje podjele. Ne dozvoljava da se pomireno društvo okrene budućnosti", rekao je on.
Uskoro opširnije.