Činjenicu da je u Podgorici u nedjelju izlaznost bila 13 procentnih poena manje nego prije dvije godine, izvršni koordinator Građanske inicijative 21. maj Rade Bojović je izdvojio kao najupečatljiviji utisak sa proteklih izbora.
„Zahvaljujući činjenici da je 44 odsto biračkog tijela ignorisalo izbore dobili smo rezultate koji suštinski diskredituju svaku partijsku politiku. To je i razlog što je DPS osvojio više glasova od konkurenata jer je niska izlaznost odgovarala Đukanovićevoj stranci koja još ima značajne finansijske i organizacione resurse“, ocijenio je Bojović u razgovoru za portal Simptom.rs.
S druge strane, dodaje on, partije novog režima su se u protekle četiri godine pokazale kao diletantske, međusobno posvađane i neautonomne političke grupe, što je, ističe Bojović, dodatno išlo u prilog DPS-u i njegovim satelitima u opoziciji.
„Međutim, treba imati u vidu da su stranke novog režima ipak osvojile više nego dovoljan broj glasova za formiranje vlasti u Podgorici, tako da je DPS kao relativni pobjednik izvan mogućnosti da neposredno kreira novu gradsku upravu. To bi se moglo promijeniti samo u slučaju da se postojeći raskol u novom režimu okonča u zagrljaju DPS-a, što za sada nije izvjesno. Što se tiče mogućnosti da DPS postane dio državne vlasti ne mislim da je tako nešto realno u skoro vrijeme“, kazao je Bojović.
Naglasio je da su crnogorske stranke odavno primjer za „patološku partitokratiju i obmanjivačke politike“.
„I pritom su staklastih uvjerenja oslonjenih na dezideološki populizam. To je i razlog što će postizborni pregovori biti još jedna politička burleska, kako god se završili. Milatović i Abazović koji su očekivano postali tas na vagi su u poziciji “Buridanovog magarca”, jer u konačnom što god odlučili odlučiće pogrešno. Oni su ipak dio novog režima koji se inferiorno sveo na “antidepeesovsku platformu” i zato je realnije da naprave koalicionu vlast sa PES-om i ostacima DF-a negoli da završe u krilu DPS-a. S druge strane, imajući u vidu, petparačku destruktivnost partija koje su prije četiri godine došle na vlast, uz podršku parapolitičke i nacionalističke Srpske pravoslavne crkve, ne treba isključiti ni epilog koji bi doveo do novih izbora poput onoga što se nedavno već desilo u Budvi“, kazao je izvršni koordinator GI 21. maj.
Komentarišući problem 'izbornih turista', Bojović je kazao kako oni u Crnoj Gori nijesu nikakva novost i da tome svjedočimo već decenijama.
„DPS je najzaslužniji što je crnogorski birački spisak nesređen i toksičan sa biračima koji u Crnoj Gori imaju samo fiktivno prebivalište i na osnovu njega stečeno biračko pravo. Ta praksa je prvo odgovarala DPS-u, pa je onda postala primamljiva i za druge političke aktere poput DF-a i u najvećoj mjeri je zavisila od stepena miješanja zvaničnog Beograda u crnogorske izbore“, kazao je Bojović.
Naravno, dodaje on, prisutni su i glasači izvan regiona koji takođe imaju dupla prebivališta.
„Crnogorska javnost nikada nije bila upoznata sa potencijalnim brojem takvih birača osim sporadičnih i nedokazanih cifara koje su plasirane iz nevladinog sektora ili od strane partija. U svakom slučaju ovo je ozbiljan problem koji delegitimiše izbor suverene vlasti što urgentno zahtijeva sređivanje biračkih spiskova. To bi podrazumijevalo i međudržavne sporazume koji bi omogućili da se uporednim uvidom u biračke spiskove eliminišu birači sa lažnim prebivalištem. S druge strane, Crna Gora mora zadržati i osnažiti koncept tvrdog državljanstva što je uslov za sticanje biračkog prava“, zaključio je Bojović.