Ipak, on upozorava da je za ulazak u NATO, naravno, neophodna i politička odluka ne samo članica već i šireg okruženja, koja stoji iza poziva pridruživanju ovom vojno-strateškom savezu.
- Nema razloga za brigu o podršci javnog mjenja ulasku u Alijansu, jer ima dovoljno vremena za to. Crna Gora je nedavno ušla u MAP i kako reforme budu napredovale i država se približavala Alijansi, podrška će rasti.
No, bez obzira na spremnost države, vojske i Ministarstva odbrane za Akcioni plan za članstvo (MAP), problem može biti nedostatak novca.
- Uzimajući u obzir finansijsku situaciju u zemlji, može se ustanoviti da će izdvajane novca za ove procese biti problem. Mnogo toga će iziskivati dodatne troškove. U suštini, kada su reforme u sektoru odbrane u pitanju, cijela priča se svodi na novac, jer njihov nedostatak može usporiti progres – ističe je Boland.
Kada je riječ o situaciji u regionu i njenom eventualnom uticaju na dinamiku integracija budućih članica, Boland je kazao da „da bi bio veoma iznenađen kada bi nešto na retionalnom planu usporilo ulazak Crne Gore u NATO“.
- Pošto je ulazak u NATO politička odluka, ne može se predvidjeti kako će neka od članica reagovati kada se uputi poziv Crnoj Gori. U svakom slučaju, poziv Crnoj Gori da uđe u NATO može biti pozitivan za cijeli region, jer će dokazati da je politika otvorenih vrata Alijanse realnost – zaključuje Bolan, uz poruku da „nećemo dugo čekati na taj poziv“.