Predsjednik Savjeta CEZAP-a, Predrag Boljević kazao je da prema Zakonu o zaštiti potrošača, kupci imaju pravo da vrate robu ukoliko ima feler.
- A ukoliko greškom kupite robu teško da je možete vratiti, tada zavisi od volje trgovca i njegovog poimanja tržišta da li će je vratiti- rekao je Boljević agenciji Mina-business.
On je naveo da kada potrošač da novac i kupi proizvod, prodavac ne može da zna da li je to neko htio ili ne. - Zaštita ne podrazumijeva da ja korigujem vašu grešku, već da vi kupite poznatu stvar sa deklarisanim kvalitetom, objasnio je Boljević.
Trgovac ne mora da vrati proizvod koji je greškom kupljen, jer on ne može da zna, kako je Boljević dodao, šta neko hoće da kupi.
- Trgovac ne zna da li ste htjeli da kupite bombon ili čokoladu, ali to što ste kupili mora da je deklarisanog kvaliteta i prema poznatoj cijeni, poručio je Boljević.
Iz marketa Voli su kazali da je njihova poslovna politika da kupac koji donese račun ima pravo da zamijeni nekonzumiran artikal.
- Takođe, prihvatamo i žalbe koje se odnose na kvalitet proizvoda, bez obzira na to što je rok valjanosti validan, rekli su agenciji Mina-business iz Volija.
Iz Albone su naveli da se najčešće dešava da dijete kupi pogrešan proizvod, kada ga roditelji pošalju u kupovinu ili da suprug ne odabere pravu hranu za bebe, ali svim potrošačima se uredno izlazi u susret.
- To su zaista rijetki slučajevi. Međutim, kada se dese potrošač mora biti ispoštovan, jer mi smo uslužna djelatnost, a kvalitet našeg rada se, između ostalog, mjeri i kvalitetom usluge koju potrošači od nas dobijaju, kazali su agenciji Mina-business predstavnici Albone.
Oni su naveli da na njihov Infotelefon, koji je javno istaknut na svim prodajnim mjestima, potrošač može da zove i uputi sve primjedbe, komentare, pohvale ili žalbe. “Do sada nijesmo imali takvih reagovanja. Ako se desio problem sa nekim proizvodom, on je morao da bude vraćen”, rekli su iz Albone.
Prema Zakonu o zaštiti potrošača, kako su objasnili u Alboni, potrošač može da reaguje ukoliko je proizvodu istekao rok trajanja, ima oštećenu ili otvorenu ambalažu ili ako artikal nema jasno istaknutu cijenu i deklaraciju.
- Shodno tome i prodavci imaju vrlo jasan opis radnih mjesta. Njihova prioritetna obaveza je da vode računa, na primjer prodavac u sektoru delikatesa, konditora ili na sekciji zelene pijace, prije svega o roku trajanja proizvoda, a potom moraju vidno izložiti proizvode, njihovu cijenu i deklaraciju. Prodavac koji ne poštuje ove obaveze ne može da radi ovaj posao, jer ne radi u interesu trgovačke djelatnosti i prava potrošača, kazali su iz Albone.