Vladajućoj skupštinskoj većini, dodaje, nije stalo do stabilnosti Crne Gore, što oni govore svojim potezima poput usvajanja Zakona o predsjedniku.
“Imali smo primjere gdje poslanici upravo političke partije koja je najgrlatija, URE, u insistiranju da se izaberu sudije Ustavnog suda, da su bili izdržani više puta, da bi nakon toga cinično davali izjave za javnost da je potrebno što prije izabrati sudije”, kazao je Borančić.
Iza poziva na dijalog krije se, kako kaže, pokušaj gubljenja vremena i obesmišljavanje svega onoga što pokušavaju da urade u cilju konačnog rješavanja političke krize.
“Oni pokušavaju takvim potezima da se predstave kao demokrate i evropejci u očima međunarodne zajednice, ali i u očima crnogorske javnosti, i da “razvodnje” nezadovoljstvo građana u oblasti ekonomije, zdravstva, školstva, i na kraju, gaženje Ustava ne bi li se još mjesec dana sačuvala fotelje i pozicije moći”, ocijenio je Borančić.
Ocjenjuje da je njihova intencija nije dogovor, već produbljenje krize.
“Vrlo je jasno da partijski interes prevladava nad opštim interesom. Da je drugačije, svi poslanici vladajuće većine bi odavno, kao najodgovorniji za situaciju u društvu, međusobno sjeli za sto, a da ne pričam sa kolegama iz opozicije i sa građanskim i procrnogroski blokom, i dogovorili ono što je Crnoj Gori neophodno”, kazao je Borančić.
Iz njegove partije, dodaje, insistiraju na vanrednim parlamentarnim izborima, koji će, kaže, morati da se dese što prije, ne bi li Crnoj Gori donijeli stabilnu vladu koja će imati jasnu politiku.
“U ovom trenutku, vladajuća većina nas ne vodi nikuda. Stojeći u mjestu već nekoliko godina propuštamo sve svjetske i evropske tokove”, kazao je Borančić.
Dodaje da, umjesto da govorimo o energetskoj i ekonomskoj krizi, Vlada Crne Gore permanetno se bavi kadrovskim rješenjima i unutarpolitičkim obračunima, i pokušava da se obračuna sa svakim ko drugačije razmišlja i ko se usudi da to javno kaže.
“Imamo na neki način zavođenje dikrature u Crnoj Gori, na mala vrata. Abazovićeva vlada je produbila krizu i banalizacijom i relativizacijom svega što se dešava u Crnoj Gori napravila jednu atmosferu gdje se ne razlikuje istina od neistine, pravda od nepravde, gdje se ne zna šta je zakon a šta Ustav, a šta je gaženje Ustava i zakona”, ocijenio je Borančić.
Kada na političkoj javnoj sceni legitimišete neke stvari, kada je sve dozvoljeno, i kada to radi neko sa pozicije moći, to je vrlo opasno, zaključio je Borančić.